Petr Nečas dosáhl svého. Prezident v úterý jmenuje jeho novou vládu. Aby se Nečas vyhnul budoucím sporm, podepsal v pondělí s TOP 09 a Věcmi veřejnými téměř padesátistránkovou koaliční smlouvu. Jeho vládu ale podle analýzy HN čekají
minimálně tři velké problémy.

Ten největší souvisí s ambiciózními reformami a především s reformou důchodů. V koaliční smlouvě jsou totiž popsány jen obecně a strany čekají tvrdá jednání o jejich konkrétní podobě.

„V koaliční smlouvě není jasně formulováno téměř nic, uvidíme jak vláda jednotlivé body naplní. Zrovna v případě důchodové reformy se říká, že východiskem by měla být některá varianta druhé Bezděkovy komise, ale v jaké míře a jak konkrétně, to není možné vytušit. Myslím, že to zatím není ani dohodnuté," říká hlavní ekonom Raiffeisenbank a bývalý sociálnědemokratický ministr financí Pavel Mertlík.

Drhnout budou také nepopulární opatření jako je zavádění školného na vysokých školách nebo zvyšování spoluúčasti pacientů. Premiér je těžko bude prosazovat mezi svými koaličními partnery. Hlavně v případě Věcí veřejných. Ty jsou nejméně předvídatelnou stranou, její politici jsou nováčci a navíc mají nejlevicovější program.

„Věřím, že při těchto těžkostech budeme držet pohromadě a že nikdo nevyužije situaci, aby zaútočil na druhého,“ řekl v pondělí předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Pro Nečasovu vládu bude rizikové také načasování reforem. Pokud je vláda prosadí, začnou fungovat nejdříve za dva roky. Důchodová, zdravotní nebo daňová reforma by měly platit od roku 2012. Školné by pak mohlo platit až od roku 2013, tedy těsně před příštími volbami. Za reformní odvahu by tak vládní strany mohly zaplatit volební porážkou.

Problematická bude i dohoda na  úsporách ve výdajích a na úpravě daní tak, aby se co možná nejvíce zabránilo rozpočtovým deficitům.

Přinejmenším do komunálních voleb se musí Nečas připravit i na tahanice mezi koaličními stranami. Hlavně pro Věci veřejné jsou prioritou komunální volby v Praze. Aby v nich uspěly, musí se tvářit jako alternativa vůči vládnoucí ODS – a to i na vládní úrovni. VV už se ostatně připojily ke stížnosti rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů, které proběhlo v režii ODS.

Těžké to bude mít Nečas ve vládě i s místopředsedou TOP 09 a ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Ten po úspěchu své strany ve volbách vystupuje jako pravý lídr vlády, bez kterého se neobejde žádné klíčové rozhodnutí. Čím víc se budou blížit volby, tím víc se bude Kalousek snažit vůči ODS vymezovat a stavět se do role reformátora a TOP 09 do pozice nejpravicovější strany.

Sám Nečas ale trvá na tom, že žádné z rizik jeho vládu neohrozí. "Sporů se nebojím a kabinet to ustojí," prohlašuje premiér.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist