Horko je pro organismus i psychickou zátěží

Horko představuje pro člověka i psychickou zátěž, měl by mu především přizpůsobit denní režim. Hlavní obranou proti vedru a teplotnímu stresu je omezit veškerou činnost, nejlepší je nepracovat přes poledne bez klimatizace, radí psycholog Jeroným Klimeš.

Země, které mají vedra pravidelně a dlouhodobě, jako třeba Itálie, mají uzpůsobeny nejen technické zabezpečení, například klimatizaci, ale polednímu žáru se přizpůsobují také životním stylem. Pracují jen ráno, v poledne si dopřejí dlouhou přestávku a v práci pokračují zas až večer, uvedl.

Teplota vzduchu v pondělí odpoledne dosahovala na téměř celém území Česka přes 30 stupňů Celsia. V Českých Budějovicích meteorologové naměřili dokonce 33,4 stupně Celsia. Padl tak denní teplotní rekord starý 102 let, který činil 33 stupňů Celsia, řekl ČTK meteorolog Gustav Sysel. Zatím nejtepleji bylo letos v jihočeském krajském městě uplynulou neděli, kdy přístroje zaznamenaly 33,5 stupně. Do překonání historického teplotního rekordu ze 27. července 1983 chyběly 4,4 stupně Celsia.

V Plzni a v Chebu  byl překonán devět let starý západočeský denní teplotní rekord. Teploměr ukázal 35,9 stupně.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu se v úterý mírně ochladí, a to jen v Čechách, kde teploty dosáhnou 27 až 31 stupňů. Na Moravě a ve Slezsku bude ale stále ještě 29 až 33 stupňů. Nadále proto hrozí nebezpečí vzniku požárů.

Lidé by si měli dát pozor na klíšťata. Začala se totiž objevovat i v nadmořské výšce 1000 metrů, přičemž dosud běžná maximální výška jejich výskytu byla 600 metrů, sdělil ČTK mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák.

Výstraha před velmi vysokými teplotami platí pro celou republiku do pondělních 18:00. V úterý platí vysoký stupeň nebezpečí pro kraje Pardubický, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský. Lidé by proto měli zvýšit přísun tekutin, omezit tělesnou zátěž, nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách a před slunečními paprsky se chránit vhodnými ochrannými prostředky.

Distribuci elektřiny ohrozí spíše bouřky

Kvůli vysokým teplotám se rozpínají dráty elektrického nadzemního vedení, závažné potíže v distribuci elektřiny se ale dosud neobjevily. "Horké počasí zatím problémy v distribuci nepůsobí. Evidujeme běžné počty poruch v tomto období, tedy žádné zvýšené počty. Ale po vedrech obvykle přicházejí bouřky doprovozené silným větrem a zde se pak počty poruch zvyšují," řekl serveru iHNed.cz tiskový mluvčí ČEZ Martin Pavlíček. 

"V minulém týdnu jsme pravděpodobně díky častým dovoleným nezaznamenali nárůst spotřeby elektřiny, spíše naopak. Naopak konec víkendu již byl ve znamení nárůstu (vůči pracovnímu týdnu) o velikosti řádově 2 až 3 %, který může souviset s extrémně vysokými teplotami a tím i stoupajícími nároky na spotřebu u chladících zařízení," doplnil Pavlíček.

V řadě českých i moravských krajů mají záchranáři kvůli horkému počasí více práce. Například v Moravskoslezském kraji zaznamenala záchranná služba během uplynulého víkendu přibližně desetiprocentní nárůst výjezdů. Pražská záchranná služba se potýká s náporem pacientů. Běžně má za 24 hodin 350 výjezdů, v pondělí eviduje nárůst o pětinu. Množí se kolapsy z horka.

Obrazem: Pláže a fontány v obležení. Vysoké teploty mají i v zahraničí, a zabíjejí přejít do fotogalerie

 

Na Karlovarsku platí zákaz rozdělávání ohňů

Karlovarský kraj v pondělí vyhlásil kvůli horku a suchu zákaz rozdělávání ohňů ve volné přírodě. Preventivní opatření má omezit nebezpečí vzniku požárů. Dočasné opatření se týká rovněž spalování hořlavých odpadů, odhazování hořících nebo doutnajících předmětů v přírodním prostředí, provádění pyrotechnických prací či pořádání ohňostrojů.

Dodržování nařízení kontroluje Hasičský záchranný sbor kraje. Během uplynulých 30 dnů (do soboty) vzniklo na území Karlovarského kraje 16 požárů, z nichž žádný ale nebyl většího rozsahu.

Ošetřovatelé v zoo musejí některá zvířata chladit, i zmrzlinou

Ošetřovatelé v zoologických zahradách v Ústeckém kraji musejí během současné vlny veder některá zvířata ochlazovat. Mluvčí ústecké zahrady Věra Vrabcová ČTK řekla, že vedrem trpí hlavně zvířata z chladnějších oblastí, je třeba se dobře starat ale i o teplomilná zvířata. Ošetřovatelé v zahradách proto vymýšlejí různé způsoby, jak je ochladit, počínaje přístřešky vrhající stín až po výrobu speciální zmrzliny.

Podle Vrabcové některá zvířata ošetřovatelé sprchují, například slony, kteří mají i nové jezírko, ve kterém se mohou ochladit. Zahradní kropiče ochlazují například pandy červené. "Trpí i tuleni. Jsou sice ve vodě, ale ta je nyní na ně dost teplá," uvedla Vrabcová.

Podle mluvčí děčínské zoo Aleny Houškové ošetřovatelé v pondělí začali zkoušet u některých zvířat krmení speciální zmrzlinou, kterou tvoří zmrzlé ovoce. Doufají v to, že při jeho dolování ze zmrzlých hrud se zvířata jednak zabaví a studené ovoce je také ochladí. 

Horko a slunce? Třetina Čechů si spojuje dovolenou zejména s opalováním

Opalovat se na slunci a vychutnávat při tom jídlo a pití upřednostňuje jako náplň své dovolené třetina obyvatel České republiky. Zvlášť populární je tento způsob trávení volného času mezi mladými lidmi ve věku od 20 do 29 let.

Téměř polovina žen používá opalovací krémy, zatímco z mužů jen třetina. Vyplývá to z výsledků šetření mezi 7477 respondenty, které ČTK poskytla agentura Median.