Dávky, na nichž chce vláda ušetřit 11 miliard

Nižší příplatek na péči pro zdravotně postižené

Koalice navrhuje snížit příplatek na péči pro zdravotně postižené v nejnižším stupni postižení ze dvou tisíc na 800 korun měsíčně. Stát na tom už příští rok ušetří 1,3 miliardy.

Zrušení sociálního příplatku

Vláda chce zrušit sociální příplatek, který dostávají chudé rodiny s dětmi s nižším příjmem, než je dvojnásobek životního minima. Stát tak v roce 2011 ušetří tři miliardy.

Omezení porodného

ODS, TOP 09 a VV plánují zrušit porodné na druhé a další dítě. Na první dítě ho budou dostávat jen ti nejchudší, kteří mají pod 2,4násobek životního minima. Stát tak ušetří zhruba miliardu.

Nižší čtyřletá rodičovská


Stát sníží čtyřletou rodičovskou tak, aby nebyla výhodnější než dvouletá rodičovská. Celkem tak lidé pobírající čtyřletou rodičovskou přijdou během čtyř let o 7600 korun. Stát tím ušetří zhruba půl miliardy korun.

Firmy budou platit déle nemocenskou

České firmy budou svým zaměstnancům platit nemocenskou o týden déle. Zatímco dnes ji platí dva týdny, nově to budou tři týdny. Zároveň stát prodlouží snížení dlouhodobé nemocenské. Vláda tím celkem ušetří čtyři miliardy.

Přísnější podpory

Dnes mají nárok na podporu v nezaměstnanosti i lidé, kteří si mimo svůj obor vydělají měsíčně méně než čtyři tisíce. Vláda chce těmto lidem podporu vzít a ušetří zhruba miliardu.

Budoucí ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) dostal jasný úkol: provést největší reformy sociálního systému, důchodů a zákoníku práce za posledních 20 let. A i když reformy určitě budou bolet, Drábek je přesvědčený, že svou roli zvládne.

"Řada stávek a demonstrací vyplývala v minulosti z toho, že se s odbory dostatečně nemluvilo. Mou výhodou určitě je, že jako bývalý prezident Hospodářské komory velmi dobře vím, jak uvažují odbory a vždy jsem byl schopný se s nimi dohodnout," říká v rozhovoru pro HN Drábek.

HN: Jako nový ministr práce a sociálních věcí budete na podzim ve sněmovně obhajovat zrušení porodného na druhé a další dítě, snížení příspěvku na péči pro postižené, ale i škrty v rodičovské nebo sociálním příplatku. Které z těchto škrtů pro vás bude nejtěžší vysvětlit?

Nejobtížnější bude vysvětlit škrtání u zdravotně postižených. Jestli mě něco bolí nejvíc, tak je to právě škrtání u postižených. Nicméně ty škrty jsou prostě nezbytné, jinak s těmi penězi nevyjdeme. V tom nejlehčím stupni postižení, kde chceme snížit příspěvek z 2000 na 800 korun, je zařazená velmi různorodá skupina lidí. Jsou tam lidé, kteří jsou těžce postižení a je potřeba, aby se o ně někdo staral.

HN: Takže se budete snažit rozhodnutí koalice pro zdravotně postižené ještě zmírnit?

Určitě ne. My jako TOP 09 jsme dokonce navrhovali úplně zrušit příspěvek v nejlehčím stupni postižení. Mnohem lépe ale chceme vyhodnocovat a případně přehodnocovat, jestli někdo z nejlehčího stupně postižení nepatří do těžšího stupně postižení. A u těžších stupňů postižení dávky nekrátíme.

HN: Vaším úkolem bude prosadit a vysvětlit i nejzásadnější důchodovou reformu od vzniku Česka. Chcete vycházet z návrhu Bezděkovy komise, jejíž první varianta počítá se snížením penzijního pojištění o pět procent a s možností převést další tři procenta na důchodové účty. Kvůli tomu by ale vypadlo z rozpočtu 90 miliard... Neměla by být penzijní reforma trochu skromnější?

Samozřejmě. Nechci zpochybňovat práci důchodové komise, ale já musím být mnohem obezřetnější než někdo, kdo si sedl ke stolu a nastínil ideální ekonomický model. Penzijní reforma je tak zásadní dlouhodobá věc, že ji můžeme prosadit až po hluboké a férové diskusi uvnitř koalice, s opozicí i se sociálními partnery... Není možné, abychom něco odhlasovali 118 hlasy a aby to za čtyři roky jiná vláda zase zrušila.

HN: Ale ČSSD vám nikdy nepřistoupí na to, abyste financovali důchodovou reformu zvýšením DPH na potraviny, léky, nebo MHD...

Určitě se pokusím přesvědčit kolegy ze sociální demokracie, že je třeba nastartovat důchodovou reformu a budu s nimi jednat tak dlouho, aby i pro ně byla přijatelná.

HN: Budete jedním z ministrů, který určitě nebude moc populární. Jste připraven na to, že vás budou hodně kritizovat nejen opozice, ale i různé zájmové skupiny?

Zvažoval jsem, jestli se do toho chci pustit. Ale protože jsem minulý rok zakládal TOP 09 právě s tím, že je potřeba dát dohromady veřejné finance, tak mi nezbývá než se do toho pustit. Musím samozřejmě brát v úvahu, že to může s sebou přinést i negativní projevy.

HN: Takže jste, podobně jako třeba Miroslav Kalousek, připravený na pouliční nepokoje?

Myslím, že Česká republika není Řecko.

HN: To ne, ale kvůli sociálním škrtům, zjednodušení propouštění i rušení zaměstnaneckých výhod možná přijdou stávky a demonstrace.

Budu velmi pečlivě s odbory vyjednávat o každém kroku, takže se nebojím toho, že by zástupci odborů měli pocit, že do toho nějak nejsou vtaženi. Řada stávek a demonstrací vyplývala v minulosti z toho, že se s odbory dostatečně nemluvilo. Mou výhodou ale určitě je, že jako bývalý prezident Hospodářské komory velmi dobře vím, jak uvažují odbory a vždy jsem byl schopen se s nimi dohodnout. Ale když se podíváte do koaliční dohody, tak zjistíte, že naše chystané kroky jsou velmi, velmi uměřené.

HN: Pojďme k reformě zákoníku práce. Shodli jste se na volnějším řetězení smluv na dobu neurčitou či na snížení odstupného pro lidi, kteří jsou ve firmě méně než dva roky. Který z těchto kroků je důležitější pro zpružnění pracovního trhu?

Nejdůležitější pro zpřehlednění a zjednodušení zákoníku práce je uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou. Hlavně proto, že se tím odstraní dnešní nepříjemná situace, že není prakticky možné zaměstnat absolventa, který nemůže být zaměstnán na dobu určitou. A pokud lidé neseženou hned po ukončení studia nějaké trvalé zaměstnání, tak nemají možnost získat praxi.

HN: A smlouvy na dobu určitou budou úplně neomezené?

Určitě odpadne dvouletá lhůta, po které musíte dostat smlouvu na dobu neurčitou. Já ale rozhodně nepřipustím to, aby byl nějaký zaměstnanec vydírán, že s ním bude zaměstnavatel uzavírat opakovaně smlouvu na jeden měsíc.

HN: Ale jak tomu chcete zabránit?

Jednou z reálných možností je, že opakované uzavírání smluv na dobu určitou omezíme od určité hranice přímo v zákoně.