Jestliže sociální demokracie nezareaguje na změny ve společnosti, mohla by za třicet let dopadnout jako lidovci, říká v rozhovoru pro páteční HN úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. A hned vyjmenovává chyby, které znamenaly, že strana zůstane po květnových volbách čtyři roky v opozici.

Ostatně právě kvůli výsledku voleb rezignoval z vedení ČSSD Jiří Paroubek. Teď je řadovým poslancem a ve sněmovně se musí spokojit s tím, že je místopředseda rozpočtového výboru. V kuloárech se spekulovalo o tom, že by mohl kandidovat do senátu, podle Sobotky by něco takového ale vhodné nebylo.
 
HN: Jak je na tom ČSSD po volbách?
Sociální demokracie si podle mě ještě neuvědomila hloubku problému. Společnost se totiž velmi rychle mění a je důležité, abychom byli schopni na tyto změny reagovat. Týká se to třeba vývoje názorů u mladé generace. Tušili jsme, že je to naše slabina. Předpokládali jsme, že to komunikačně zvládneme a tyto volby jasně ukázaly, že to byl omyl. Kdyby se tato situace opakovala, pak se to může stát pro sociální demokracii fatální. Totéž se týká středních vrstev – tam všude ČSSD tušila své slabiny. Strana ale nebyla schopna dotáhnout modernizační projekty tak, aby byla pro tyhle skupiny atraktivní.

HN: Jenže modernizace téměř nezačala a zodpovědnost za to máte i vy, protože jste už pět let místopředsedou strany.
Byl jsem ve vedení strany pět let stejně jako Jiří Paroubek. Všichni, kteří byli ve vedení strany, nesou díl odpovědnosti. Nikdo to nepopírá. My se teď musíme soustředit na to uspět na podzim v komunálních a senátních volbách, a pak může vypuknout ostrá vnitrostranická debata, při níž by si ČSSD měla uvědomit hloubku problému.

Není to jen o změnách ve vedení strany, je důležité dotáhnout do konce modernizační projekty, které byly v zásadě chytře naplánovány, ale mezi řadovými členy nezískaly podporu. Byla chyba vedení, že jsme to našim členům nedokázali lépe vysvětlit. Jestliže v květnu příštího roku na sjezdu dojde k obměně strany, bude to reakce na potřebu změn ve společnosti. Může dojít i k tomu, že příklon k novým politických stranám, který jsme zaznammenali v těchto volbách, může nastartovat širší změny na české politické scéně a ČSSD na to musí být připravena, aby za 30 let nedopadla jako lidovci (pozn. red. ti se letos nedostali do sněmovny).

HN: Budete na sjezdu kandidovat na předsedu ČSSD?
Ano. Je to logické v situaci, kdy jsem převzal odpovědnost za vedení strany po rezignaci Jiřího Paroubka. Práci, kterou je potřeba odvést, nelze udělat za půl roku.



HN: K podzimním volbám půjde ČSSD bez jasného vedení, budete pro veřejnost nečitelnou stranou. Není to chyba?
Sociální demokracie do těchto voleb jde se standardním vedením, s novou stínovou vládou, kterou ve středu představíme, s celou řadou nových tváří z regionální politiky a máme i čitelné poselství pro naše voliče. Máme šanci, aby se Senát stal silnou opoziční platformou vůči vládě. ČSSD je blízko tomu, aby měla v Senátu nejsilnější frakci. Byli bychom velmi rádi, kdyby nám lidé pomohli v těchto volbách vyvažovat. Jestliže se zdá, že čtyři nejvyšší ústavní činitelé pochází přímo z ODS, pak by bylo dobře, aby Senát tuto situaci vyvážil směrem k levému středu.

HN: Co bude s Jiřím Paroubkem?

Byl zvolen do funkce místopředsedy rozpočtového výboru.

HN: Myslíte, že to je cesta, jak se vypořádat s expremiérem a dlouholetým předsedou strany?
Zatím to funguje docela dobře. Záleží na něm, jak se rozhodne naplánovat svůj budoucí život. Není tady ale žádné napětí a vztahové problémy mezi vedením ČSSD a Jiřím Paroubkem.

HN: Zatím to tak nevypadá. Jiří Paroubek aktivně bloguje a skoro den co den se ostře do ČSSD opírá.
Taky rád bloguji, on na to má teď víc času, ale proč ne? Mám rád aktivní poslance. On má právo na prezentaci svých názorů, koneckonců má unikátní zkušenost z pětiletého vedení ČSSD.

HN: V kuloárech se hovoří o tom, že bude Jiří Paroubek kandidovat na podzim do Senátu. Je to reálné?
Nevidím to tak.