Budoucí ministr dopravy za Věci veřejné (VV) Vít Bárta popřel slova svého bratra Matěje, který v pátek prohlásil, že pokud bude vypsán nový tendr na elektronické náramky pro domácí vězně, možná se do něj přihlásí i firma ABL. Informoval o tom server Novinky.cz. Vít Bárta firmu založil a dříve vedl, jeho bratr a ředitel firmy Matěj Bárta od něj nyní polovinu společnosti kupuje.
Právě kvůli ABL a její účasti na státních zakázkách byli Vít Bárta a jeho strana při koaličních vyjednáváních o budoucí vládě kritizováni za možný střet zájmů. "Do tendru se ABL nechystá, jde o diskomunikaci s bráškou," sdělil Vít Bárta Právu prostřednictvím SMS zprávy.
Firma ABL se možná přihlásí do nového tendru na náramky pro domácí vězně - čtěte ZDE
Bárta prodal svou půlku agentury ABL bratrovi. Firma teď v Praze znovu uspěla - čtěte ZDE
Jeho bratr serveru iDnes.cz řekl, že ABL se do tendru možná přihlásí. "Jakožto podnikatel a spoluvlastník společnosti tady žádný střet zájmů nevidím. Očekávám, že stejně jako v jiných případech, budou veřejné zakázky transparentní," prohlásil Matěj Bárta. Připustil, že jde o "velmi senzitivní téma", obzvláště kvůli jeho bratrovi.
Právě kvůli vazbám Věcí veřejných na Bártovu firmu se premiér a předseda ODS Petr Nečas v pondělí vyjádřil rezervovaně k požadavku VV, které požadovaly pro svého předsedu Radka Johna místo ministra vnitra. "Úzká vazba mezi firmou ABL a Věcmi veřejnými je pro obsazení ministra vnitra problematická," řekl Nečas. Když John křeslo ministra vnitra získal, Nečas svá slova zmírnil, zástupci VV ho prý ujistili, že se ABL transakcí s vnitrem nezúčastní. To zopakoval i Matěj Bárta.
Dvoumiliardový tendr vyhlásilo ministerstvo spravedlnosti v březnu, přihlásilo se do něj pět uchazečů. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže však v červnu vydal předběžné opatření kvůli pochybnostem, zda ministerstvo postupovalo v souladu se zákonem. Dokud úřad o tendru definitivně nerozhodne, ministerstvo nesmí podepsat smlouvu s případným vítězem tendru.
ABL patří mezi největší bezpečnostní služby v ČR. Mezi její hlavní zákazníky se řadí průmyslové objekty firem Foxconn nebo TPCA, obchodní řetězce Tesco, Kika či Baumax a několik tuzemských obchodních a administrativních center. V roce 2009 získala roční zakázku na správu několika pražských památek a podle nedávného verdiktu výběrové komise má šanci v ní pokračovat.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist