Věci veřejné nepovažují prosazení protikorupčních opatření do koaliční smlouvy za dostatečné, proto podmiňují svoji účast ve vládě tím, že ministerstvo vnitra povede předseda VV Radek John.

Požadavek sdělila vyjednávačka strany Karolína Peake. Ve vedení úřadu by ráda viděla zástupce několika stran, včetně jednoho náměstka za ČSSD. Podle VV musí být ministerstvo vnitra garantem důvěryhodnosti. Policisté by se neměli bát ani rozkrývání politické korupce, uvedla strana v tiskovém prohlášení.

V nedělním vysílání pořadu ČT Otázky Václava Moravce řekla vyjednávačka VV Kristýna Kočí, že pokud se John nestane ministrem vnitra, strana nepůjde do vlády s ODS a TOP 09. Tento výrok se nelíbí zástupcům dvou možných koaličních partnerů. Předseda ODS Petr Nečas jej označil za neprofesionální, svou nelibost nad ultimativním prohlášením Kočí vyjádřil i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Odpor ostatních stran vůči Radku Johnovi je signálem, že si někdo nepřeje, aby se na ministerstvu něco změnilo," reagovala dnes na slova Nečase a Kalouska poslankyně VV Peake.

"V tomto resortu je důležité, aby v čele byl člověk se silným politickým mandátem. Nestranický odborník, po kterém volá ODS, bude mít slabý mandát, ale hlavně neponese politickou odpovědnost...  Programové proklamace koaliční smlouvy musí být naplňovány konkrétními ministry. Předseda ODS je samozřejmým premiérem, TOP 09 také jasně deklarovala, že ve vládě musí být nejen její předseda, ale i pan Kalousek. Pro Věci veřejné je zárukou prosazení protikorupčního programu Radek John. Proto pro něj požadujeme pozici ministra vnitra", dodala Karolína Peake.

VV se od počátku profilují jako strana zaměřená proti korupci. Prosazení protikorupčního balíčku je pro ně tedy klíčové. Johnovým dosazením do čela vnitra by se ale strana mohla dostat do střetu zájmů. Hlavní sponzor a vyjednávač strany Vít Bárta je totiž zakladatelem a spolumajitelem bezpečnostní agentury ABL.

Firma se přitom uchází o miliardovou státní zakázku. Bárta plánuje svůj podíl ve firmě v brzké době prodat svému bratrovi Matějovi. Podle informací na webu VV chce celou transakci dokončit v červenci.
Věci veřejné si nárokují také ministerstvo školství pro svého místopředsedu Josefa Dobeše. Z dosavadních informací o vyjednávání vyplývá, že ODS možná nebude mít ve vládě klíčová ministerstva financí, zahraničí a vnitra. Finance by mohly připadnout Miroslavu Kalouskovi a zahraničí předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi.