Česká televize hospodařila v loňském roce stejně jako v předchozích letech s vyrovnaným rozpočtem. Celkové příjmy a výdaje ČT dosáhly 6,926 miliardy korun, zatímco plán počítal s výnosy a náklady ve výši 7,318 miliardy Kč. Vyplývá to z auditovaných hospodářských výsledků, které v úterý schválila Rada ČT. Ta také odsouhlasila generálnímu řediteli Jiřímu Janečkovi pohyblivou složku mzdy za loňský rok ve výši 704.780 Kč.

Česká televize musela v loňském roce kvůli finanční krizi šetřit. Úspora nákladů ve výši 392 milionů korun byla vykompenzována neplněním výnosových položek rozpočtu v důsledku ekonomické recese. Hlavním neplněním ve výnosech bylo neplnění v oblasti reklamního vysílání, kde se výnosy nepodařilo naplnit o více než 285 milionů korun.


Pohyblivá složka mzdy, kterou generálnímu řediteli Janečkovi odsouhlasila rada ČT, meziročně narostla. Za předchozí rok dostal Janeček za splnění vyrovnaného hospodaření 658.680 korun. "Rada kladně hodnotí činnost generálního ředitele v oblasti účelného a hospodárného využívání finančních zdrojů České televize," zdůvodnil středeční rozhodnutí předseda rady Jiří Baumruk.

Celkový počet zaměstnanců ČT se loni zvýšil o 15 lidí, v průměru tak ČT zaměstnávala 2896 pracovníků. Na mzdách loni ČT vyplatila 1,264 miliardy korun.

Rozpočet ČT na letošní rok má být stejně jako loni vyrovnaný s celkovými příjmy a výdaji ve výši 7,3 miliardy korun. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele ČT Jiřího Janečka je ale reálný rozpočet nižší o 650 milionů korun, které jsou určené na fond rozvoje kinematografie a digitalizaci.

ČT letos počítá s příjmy z reklamy v objemu 530 milionů korun, dále s penězi z obchodní činnosti a koncesionářských poplatků, které tvoří většinu příjmů.

Hlavními prioritami letošního rozpočtu jsou podle Janečka především dokončení digitalizace, ekonomická stabilita ČT a restrukturalizace televize. Další prioritou je kvalitní výroba vlastních pořadů, na kterou se v rozpočtu počítá s částkou 2,17 miliardy korun, což je o 35 milionů více než loni.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist