Jen pár dní před volbami se ČSSD podařilo prohlasovat v Poslanecké sněmovně tzv. Pecinův protikorupční balíček. S největší pravděpodobností šlo jen o pouhé gesto pro voliče, jelikož navrhovaná opatření Senát zřejmě odmítne a jeho veto již nově zvolení sociálnědemokratičtí poslanci nepřehlasují.

Novela by podle téměř všech senátorů z bezpečnostního výboru příliš zvýšila pravomoci policie a tajných služeb a platila by zřejmě jen pár měsíců. Senátoři chtějí raději počkat na návrh nové koaliční vlády, která s protikorupčními opatřeními také počítá.

Senát bude o novele rozhodovat příští týden. V horní komoře Parlamentu mají zástupci ODS, TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí většinu. Bývalá ani povolební sněmovna jeho odmítavé stanovisko nebude moci přehlasovat.

Normu podpořil na půde výboru v podstatě jen senátor ČSSD Pavel Lebeda, podle něhož "každá resuscitace je lepší než žádná". Reagoval tak na poznámku předsedy výboru Jiřího Dienstbiera (za ČSSD), podle něhož je absurdní schvalovat normu, která bude za pár měsíců změněna návrhem dojednávané vlády.  

Kritika senátorů ODS i ČSSD

Protikorupční balíček ministra vnitra a pražského volebního lídra ČSSD Martina Peciny upravuje instituty korunního svědka a protikorupčního agenta. Rozšiřuje výčet trestných činů, na které je možné nasadit odposlechy. Zachovává rovněž pravomoci policie zjišťovat údaje o placení daní.

Korunním svědkem by se na základě povolení nejvyššího státního zástupce mohl podle návrhu stát některý z obviněných, pokud by výměnou za beztrestnost pomohl policii v boji s organizovaným zločinem. Podle senátorů je to ale zásah do pravomocí soudce o určení výše trestu.  

ODS návrhy dlouhodobě kritizuje. Vytýkají, že v ČR vytváří policejní stát posilováním policejních pravomocí a podporuje špiclování. Balík by prý umožnil například libovolný přístup policistů do daňových přiznání. Senátorům se nezamlouvala ani generální beztrestnost pro policejního agenta, který by se zapojil do činnosti organizované zločinecké skupiny. Podle Vladimíra Drymla (ČSSD) by toho mohli zneužívat policisté podobní těm, kteří byli odhaleni v rámci Berdychova gangu.

Končící ministr Pecina naopak předlohu hájí a většinu námitek už ve sněmovně bagatelizoval. Za nejdůležitější považuje zavedení institutu korunního svědka pro boj s organizovaným zločinem.

O tom, který z obviněných by se mohl stát korunním svědkem, a zaručit si tak beztrestnost, by podle předlohy rozhodoval žalobce se souhlasem nejvyššího státního zástupce. Kritici v tom vidí prostor pro případnou korupci.

Vláda proti korupci 

Korupce je jedním z hlavních pilířů vznikající středopravé koalice. Lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných sami nový kabinet nazývají "vláda rozpočtové odpovědnosti, práva a boje proti korupci". Vyjednávači rodící se vládní koalice TOP 09, ODS a Věcí veřejných se minulý týden shodli na zřízení protikorupčních státních zastupitelství a zvláštních soudů nebo soudních senátů, které by úplatkářství trestaly.  

O podpoře konkrétních opatřeních je připravena debatovat i opoziční ČSSD. Její hlasy ale trojkoalice nebude potřebovat, ve sněmovně má většinu 118 hlasů.

Vyjednávací skupina pro právo legislativu a boj s korupcí se již shodla na zhuba 70 bodech společného programu vznikající vládní koalice, uvedl John. Desítka bodů jim stále chybí. Je mezi nimi například institut předstíraného úplatku, který měly v předvolebním programu Věci veřejné. ODS a TOP 09 jsou prý připraveny protikorupční testy v limitech povolených ústavou zavést.