Experti trojice stran, kteří se v pátek zabývali zahraničními otázkami, se předběžně dohodli na zrušení funkce ministra pro EU. Otázkami Evropské unie by se v nové vládě mohl zabývat státní tajemník odpovědný ministerstvu zahraničních věcí, vyplynulo ze slov účastníků schůzky. Experti ODS, TOP 09 a Věcí veřejných v tyto dny jednají celkem o sedmi oblastech programu vznikající středopravé vlády.

"Myslím, že jsme se všichni shodli, že to nemusí být ministr," potvrdil informaci ČTK exministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Toto vaše mínění nebudu vyvracet," odpověděl stručně na otázku, zda strany s ministrem pro EU už nepočítají, někdejší vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, vyjednávající za ODS. Funkce vznikla ve vládě Mirka Topolánka i v souvislosti s českým předsednictvím v EU. Vondrův tým předsednictví připravoval a koordinoval.

"Zahraničí komise se shodla třeba na návrhu zrušení ministerstva pro evropské záležitosti, se kterým přišla Kristýna Kočí," citovaly Věci veřejné v tiskové zprávě svého předsedu Radka Johna.

O zeštíhlování státní správy a slučování ministerstev mluvili zástupci všech tří stran již před volbami. Například Věci veřejné chtějí sloučit ministerstva obrany a vnitra do jednoho resortu bezpečnosti. Nečas mluvil o rušení či slučování několika vládních úřadů.

VV: snížíme rozpočet armády

Podle informací ČTK z pátečního jednání existuje více témat, nad nimiž budou strany muset dále jednat. Někteří odborníci vidí možnost rozporů v určitých otázkách evropské integrace či bezpečnosti.

Věci veřejné například požadují miliardové škrty v rozpočtu armády. Zároveň by ale rády podpořily posílení české účasti v zahraničních misích NATO. Právě shoda všech tří stran na zahraničních misích přitom může být podle některých politologů problémem.

Z dřívějších informací vyplývá, že ODS slíbila posilování euroatlantické zahraniční vazby. Je proti oslabování NATO budováním vlastních obranných struktur EU, odmítá federalistické tendence EU a požaduje stejné podmínky pro všechny země EU. ODS podporuje vstup zemí bývalé Jugoslávie do EU. Je pro zapojení Turecka do struktur EU, pokud splní stejné požadavky, jaké jsou kladeny na ostatní kandidáty.

TOP 09 prosazuje, aby v nové koncepci NATO byl závazek společné obrany. Podporuje aktivní účast na aliančních operacích, evropskou integraci a rozšiřování EU zejména na západním Balkánu.

Věci veřejné například podporují vybudování funkční evropské ozbrojené síly, která by doplnila potenciál NATO. Strana podporuje proces evropské integrace, je proti vstupu Turecka do EU a proti rozšiřování unie mimo území Evropy. VV požadují rovné postavení nových a starých zemí EU.

Další setkání expertního týmu, který hledá shody v oblasti diplomacie a bezpečnosti, bude na programu počátkem příštího týdne.