Jak chtějí ODS, TOP 09 a VV měnit podmínky pro byznys

Shoda

- zrušení zákona o významné tržní síle, který reguluje obchodování mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli

- zavedení jednotného inkasního místa pro výběr daní, cel, zdravotního i sociálního pojištění

- uvolnění zákoníku práce - zkrácení výpovědních lhůt a delší smlouvy na dobu určitou

- zjednodušení podmínek pro založení firmy

- omezení daňových výjimek pro podniky

Spory

- nezvyšování daní firmám (ODS a TOP 09 nechtějí zvýšit daně, Věci veřejné ano)

- odvádění DPH státu až ze zaplacených faktur (ODS a Věci veřejné jsou pro, TOP 09 proti)

- přijmout pevný termín pro přijetí eura (TOP 09 a Věci veřejné jsou pro, ODS je proti)

ODS, TOP 09 a Věci veřejné začínají právě dnes jednat o tom, jak bude jejich vládní koalice podporovat podnikání, a už předem je jasné, že na tomto bodu se jejich dohoda nejspíš nezasekne. Všechny tři strany již dokonce předem řekly, že budou chtít společně zrušit zákony, které podle nich omezují podnikání a volný trh.

HN zjistily, že jako jeden z prvních přijde na řadu zákon o významné tržní síle, který reguluje podnikání mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli.

Kalousek: Je to blbý zákon

Tento zákon, jejž loni v září prosadili levicoví poslanci, například nařizuje obchodním řetězcům, aby platily svým dodavatelům za zboží do 30 dní od jeho dodání a nebo že řetězce nesmějí prodávat zboží za nižší cenu, než za jakou je nakoupily.

"Jsme jednoznačně pro zrušení tohoto zákona," řekl ve čtvrtek HN poslanec a hlavní vyjednavač ODS v oblasti podnikání Pavel Drobil. A úplně stejně mluví i první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Tato vláda by měla zrušit zbytečné vyhlášky i zbytečné zákony. A zákon o zneužití významné tržní síly je mimořádně blbý zákon, který vytváří iluzi, že politici nastolili spravedlnost v podnikání. Oni ale nic nenastolili, jen ještě víc pokřivili podnikatelské prostředí," říká Kalousek. A proti zrušení zákona, jenž reguluje řetězce, nic nemají ani Věci veřejné.

Rušení zákonů, které komplikují svobodné podnikání, však není zdaleka jediným bodem, na kterém se ODS, TOP 09 i Věci veřejné v oblasti podpory podnikání shodnou.

Všechny tři strany například chtějí výrazně uvolnit zákoník práce, aby se podniky nebály propouštět i přijímat nové zaměstnance. Nový zákoník práce by měl například nově umožňovat mnohem volnější zaměstnávání lidí na dobu určitou nebo zkrátit výpovědní lhůtu na jeden měsíc.

Další body podporující byznys, na nichž se už v pátek ODS, TOP 09 a Věci veřejné shodnou, jsou mnohem méně konfliktní. Sjednocení výběru cel, daní a pojištění do jednoho místa či zkrácení doby pro založení firmy maximálně na týden totiž chtějí v české politice i ekonomice úplně všichni.

Spory o daně a euro

Naopak v oblasti daní a zavedení eura se zatím pravostředové strany neshodují. Věci veřejné například pořád trvají na mírném zvýšení daní firmám, což se ale vůbec nelíbí ODS a TOP 09. "Na zvýšení firemních daní nepřistoupíme," říká ekonomický expert ODS Martin Kocourek.

TOP 09 by zase spolu s Věcmi veřejnými rády určily pevný termín pro přijetí eura, proti čemuž je zase ODS. Kvůli těmto rozdílům se však strany určitě nerozejdou. "Zvýšení daní není dogma. Jsme o tom ochotni jednat," říká ekonomický expert Věcí veřejných Kamil Jankovský.