Oficiálně chce ODS klíčové křeslo v budoucí vládě, post ministra financí, obsadit stranickým ekonomickým expertem Martinem Kocourkem. Bývalý poslanec a předseda dozorčí rady ČEZ o něj přitom moc nestojí a navíc má vážné zdravotní problémy. Je proto téměř jisté, že se vládcem státní kasy nestane.

Stále častěji přitom zaznívá jméno severomoravského lídra Pavla Drobila, dosavadního favorita na post ministra průmyslu a obchodu.

"On by byl dobrým ministrem. Hodně o něm teď uvažujeme, jistě by se tomu nebránil," prozradil HN jeden z vysoce postavených občanských demokratů. Stejnou informaci redakce získala i z dalších, na sobě nezávislých zdrojů z ODS.

Občanské demokraty trápí zoufalý nedostatek fundovaných ekonomů, hledá se proto někdo, kdo by mohl konkurovat místopředsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. Ten, ač tvrdí, že se o personálních otázkách při vládních jednání vůbec nemluví, o post šéfa financí velmi stojí.

Nejdřív program vlády, poté posty

Samotný Drobil se ke spekulaci nechtěl příliš vyjadřovat. "Žádná jména oficiálně ani neoficiálně v ODS nepadají, tím méně obsazení konkrétních resortů," odepsal bývalý náměstek moravskoslezského hejtmana HN v SMS zprávě.

Vystudovaný právník už v minulosti pro ministerstvo financí pracoval, v letech 2001 a 2002 působil jako poradce ministerských náměstků. Dokonce se o něm uvažovalo jako o šéfovi Komise pro cenné papíry, ale kariéru mu nakonec zarazil Bohuslav Sobotka, který v roce 2002 nastoupil za ČSSD na finance. Mimochodem, první místopředseda sociálních demokratů je Drobilovým spolužákem z brněnských práv.