Vyjednavači ODS

Finance
Petr Nečas, Martin Kocourek, Ivan Fuksa

Školství, věda, kultura
Jiří Pospíšil, Petr Tluchoř, Walter Bartoš

Obrana, zahraničí
Alexandr Vondra, Jan Vidím, Miroslav Ouzký, David Vodrážka

Životní prostředí a místní rozvoj
David Vodrážka, Jiří Papež, Václav Mencl

Podnikání, doprava
Petr Gandalovič, Petr Bendl, Pavel Drobil

Zdravotnictví
Marek Šnajdr, Tomáš Julínek, Milan Cabrnoch

Vnitřní bezpečnost, korupce a právo
Zdeněk Zajíček, Jaroslav Salivar, Marek Benda

Občanští demokraté si už také schválili seznam vyjednavačů, kteří budou jednat o programu budoucí vlády. Hospodářským novinám jej dali shodně dva členové grémia strany.

O členství v týmech vypukl v ODS velký boj. Všichni si totiž myslí, že právě ze členů týmů se budou rekrutovat budoucí ministři. Mezi vyjednavači je hned několik překvapení. V seznamu chybí třeba současná místopředsedkyně sněmovny a velká spojenkyně Petra Nečase Miroslava Němcová. Podle informací HN proto, že v budoucí vládě se s ní nepočítá.

Překvapením je i složení týmu, který má jednat o zdravotnictví. "To že tam sedí Šnajdr, Julínek a Cabrnoch v podstatě znamená, že ODS vzkazuje, že o zdravotnictví nemá zájem," komentoval složení jeden z místopředsedů ODS. Navíc tam chybí jméno poslance Borise Šťastného, který patřil mezi stranické experty na zdravotnictví.

Pospíšil jedná o školství

Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil zřejmě definitivně mění svůj resort. Za ODS má totiž vyjednávat o kapitole školství. Pokud by ODS tento resort v budoucí vládě získala, byl by právě on největším stranickým favoritem na ministra.

Zajímavé je i obsazení týmu, jenž má jednat o obraně. Jeho hlavní postavou je bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, který by mohl být i stranickým kandidátem na ministra. K sobě do týmu navíc prosadil šéfa europoslaneckého klubu a svého kolegu z Ústeckého kraje Miroslava Ouzkého. Aby pražská ODS vyvážila poměry sil, prosadila do týmu výjimečně čtvrtého člena - prvního místopředsedu strany Davida Vodrážku.
Další místopředseda Petr Gandalovič bude vyjednávat o oblasti podnikání a dopravy. "To, co naše týmy dojednají, pak budou ještě schvalovat hlavní straničtí vyjednavači," reagoval Gandalovič. Další z místopředsedů Ivan Langer o ničem jednat nebude. Do týmu ale prosadil dva své bývalé náměstky z ministerstva vnitra - Zdeňka Zajíčka a Jaroslava Salivara.

I když ODS stanovila vyjednávací týmy, definitivní podoba vlády zřejmě v nejbližší době dohodnuta nebude. Občanským demokratům se totiž hodí, aby do kongresu, jenž proběhne o víkendu 19. a 20. června, ještě nebylo jasné, kdo bude sedět na kterém postu.

"Před kongresem je tohle výhodnější. Protože při vyjednávání o podpoře se potom mohou snáze slibovat posty výměnou za hlasy. Nikdo nebude mít zájem dojednat vládu dřív. A navíc, i naši partneři určitě budou chtít raději jednat s oficiálně zvolenou reprezentací strany," řekl HN jeden ze členů grémia.

Němcová vypadla

Petr Nečas již včera oficiálně oznámil, že bude kandidovat na post předsedy. "V žádném případě nebudu vydávat nějaké seznamy žádoucích nebo nežádoucích osob, to by bylo kontraproduktivní. Pevně věřím, že kongres rozhodne moudře a zvolí takové vedení, kterým dáme najevo, že jsme vyslechli hlasy voličů," řekl ke kongresu Nečas.

Ve vedení strany však patrně neusedne Miroslava Němcová, která už řekla, že by ráda kandidovala na post místopředsedkyně, protože patří k čisté ODS. Lidé okolo Vondry, který před volbami uspořádal v Klánovicích setkání důvěryhodných stranických tváří, na tento post podle informací HN přemlouvají jinou ženu - novou pražskou poslankyni Janu Černochovou, která získala hodně preferenčních hlasů.

V "kmotrovském" hotelu

Kongres ODS proběhne stejně jako v posledních letech v pražském hotelu Clarion. Tedy v budově, kde si novináři při posledním kongresu na podzim 2009 fotografovali kmotry ODS v hotelovém Lobby baru.

Právě kmotrovské kraje budou mít na kongresu silné slovo. Podle nových pravidel se počet delegátů bude řídit volebním výsledkem jednotlivých krajů. A to paradoxně posílí nejvíce ty kraje, jež mají nálepku "kmotrovských regionů", tedy jižní Čechy, střední Čechy nebo Prahu. Ve všech z nich totiž ODS ve volbách vyhrála. Slabý naopak pojede Ústecký kraj, kde si teď podporu hledá Alexandr Vondra.