Ekologičtí experti budoucí koalice doporučují neprolamovat limity těžby uhlí na Mostecku. Otázka samostatnosti MŽP zřejmě skončí u diskuse o kompetencích. Na čtvrtečním jednání ji programoví vyjednavači ale neuzavřeli.
"Budeme o tom dál jednat, můj pocit je, že tímto směrem se nepůjde. Spíš budeme hledat zpřísnění kompetencí," řekl po více než dvouhodinovém jednání senátor TOP 09 Bedřich Moldan. Nové uspořádání budou hledat např. pro oblast vod. Do příští středy, kdy se mají znovu sejít trojice lídrů stran rodící se koalice, má expertní skupina připravit podklad pro politická jednání. Sejde se proto ještě jednou, a to na začátku příštího týdne.
S názorem, že do příštího volebního období by se měla sloučit ministerstva životního prostředí, zemědělství a místního rozvoje, šel na jednání Jiří Papež z ODS. Podle informací ČTK je ale nyní pravděpodobnější, že půjde pouze o propojení ministerstev zemědělství a místního rozvoje. Spojení agend životního prostředí a zemědělství mají ve svém programu i Věci veřejné.
Ve většině bodů našli ekologičtí experti shodu. Všechny strany např. chtějí pracovat na zlepšení ovzduší. Liší se pouze drobně ve formulacích, které je třeba doladit.
Jak dál s ekotendrem?
Rozpor trvá v názoru na další pokračování "ekologického supertendru", se kterým dlouhodobě nesouhlasí Věci veřejné. Experti budou jednat o tom, zda mají v tomto ohledu vládě dávat nějaká doporučení.
Podle Moldana není kontroverzní superzakázka na likvidaci ekologických škod ve výši více než sta miliard korun kalibrem na rozbití plánované koalice. Vláda se k ní bude muset nějak postavit letos v prosinci.
Ministerstvo průmyslu chce prolomit limity pro těžby uhlí - čtěte ZDE
Zásoby uhlí brzy dojdou, varuje vládu Pačesova komise - čtěte ZDE
Plán ministerstva průmyslu: Méně těžby uranu nebo prolomení limitů na těžbu uhlí - čtěte ZDE
Kandidát ODS na premiéra Petr Nečas krátce po volbách uvedl, že by podle něj zakázka měla být zrušena nebo rozdělena na několik menších tendrů. "Tento projekt přináší více rizik než pozitivních přínosů. Můj názor vůči tomuto projektu je více než skeptický," řekl Nečas. Vláda by podle něj měla od tohoto projektu ustoupit tak, aby nevyvolala arbitráže či soudní procesy proti Česku.
Vláda Jana Fischera počátkem května rozhodla, že tendr bude pokračovat. Zrušení zakázky by totiž podle právních analýz vypracovaných pro mnisterstvo financí bylo problematické a riskantní a v případě takového kroku by státu hrozily žaloby od účastníků tendru.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist