Bývalý vicepremiér a exministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) v době, kdy byl poradcem ministra životního prostředí Libora Ambrozka, pracoval pro Mosteckou uhelnou společnost (MUS) a měl na starosti prolomení těžebních limitů. Od firmy za práci inkasoval 1,5 milionu korun. Informovaly o tom Lidové noviny.

Bursík přitom tento týden obvinil vládu Jana Fischera, že kabinet odmítl novelu horního a geologického zákona, která měla zabránit tomu, aby uhelné společnosti mohly těžit nad rámec současných limitů. "Zdůvodnění vlády je skandální podlehnutí lobbismu a naznačuje korupční jednání vlády, pane premiére," prohlásil Bursík. Fischer se proti tomuto nařčení ohradil.

Sám Bursík však pro MUS v letech 2000 až 2003 pracoval. Podle něj šlo o ekologické poradenství, zástupci firmy však uvedli, že pracoval na prolomení těžebních limitů.

"Mrzí mě, že se k naší práci nehlásí, bylo to velmi kvalitní. Radil nám v projektu vysídlení Horního Jiřetína a Černic, aby nedošlo k podobné situaci jako při vysídlení Libkovic," řekl deníku šéf dozorčí rady MUS Jan Dobrovský. Bursík to označil za lež: "Není možné, že by se mnou konzultovali prolomení limitů a vysídlení vesnic."

Tvrzení je vylhané, ohradili se zelení

Proti informacím o Bursíkově spolupráci s těžařskou společností se dnes ohradili také zelení. Podle nich se Dobrovského tvrzení "neopírá o žádné důkazy a je zcela vylhané". Předseda strany Pavel Liška vidí za výrokem šéfa dozorčí rady MUS snahu uhelné společnosti zdiskreditovat Bursíka i zelené. "Svědčí to o tom, že úzké provázání byznysu a politické moci v České republice dosáhlo nevídaných rozměrů," dodal Liška.

Anonymní zdroj spojený s firmou Czech Coal, která je vlastníkem MUS, listu navíc řekl, že Bursík pro ně pracoval i v době, kdy byl poradcem ministra Ambrozka. Bursík v pátek serveru iDnes.cz přiznal, že o práci pro těžaře ministrovi neřekl.

"Nešlo o žádný střet zájmů. Pro Appian a Synergo jsem dělal ekologické poradenství, tudíž to nebylo nic, co by bylo v konfliktu se zájmy ministerstva," uvedl Bursík. Dodal, že výsledky jeho tehdejší práce na ministerstvu měly být pro těžaře spíše negativní, protože v letech 2002-2003 pracoval na zákoně na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.


 Jak jde čas s limity na těžbu uhlí

1991 - už nikdy Libkovice
Vláda Petra Ptiharta stanovila územní ekologické limity těžby, tedy linie, za které nesmí postoupit hnědouhelné společnosti v severních čechách. Důvodem byla především ochrana obcí Horní Jiřetín a Černice na Mostecku, jimž hrozil osud Libkovic, vesnice vystěhované v 80. letech proti vůli jejÍch obyvatel.

2004 - limity je třeba zvážit
Sociálně-demokratická vláda přijímá novou státní energetickou koncepci, v níž se mluví o "racionálním přehodnocení uhelných limitů v budoucnu". materiál doporučuje sázet na domácí zdroje v co nejvyšší míře.

2008 - Pačesovo varování
Koaliční kabinet ODS, lidovců a zelených nechává zpracovat odbornou studii o výhledu energetiky. autorský tým vedený akademikem václavem pačesem varuje před hrozícím nedostatkem uhlí pro teplárenství, budou-li limity zachovány.

2009 - výzva Tošovského
Úřednický ministr průmyslu Vladimír Tošovský navrhuje novou energetickou koncepci, v níž doporučuje zrušení limitů a dotěžení dostupných uhelných zásob v podkrušnohoří, ale také v Beskydech.

2010+ - přežijí limity?
Podle názorů, které dnes převažují mezi energetiky, do budoucna vládní usnesení o limitech nepřežije. I tak ale bude vystěhování Horního Jiřetína a Černic proti vůli jejich obyvatel těžko průchodné.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist