Trojici bývalých teplických policistů Adama Řebíčka, Romana Majerníka a Radka Turišina soud ve čtvrtek zprostil obžaloby. Nepodařilo se prokázat, že by muži brali úplatky od majitele autobazaru Michala Bartese. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se proti němu odvolal.

Soudce uvedl, že ve výpovědích svědků jsou rozpory, které nedokázali vysvětlit. Vinu prý neprokazují ani nahrávky pořízené inspekcí ministerstva vnitra. V nich se bývalí policisté k braní úplatků nepřiznali.

Trojice vinu vždy popírala, tvrdila, že jde o zinscenovaný a politicky motivovaný proces. Adam Řebíček je bratr bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS).

Soudce: Jsou vinní, ale chybí důkazy

Soudce Milan Ferenc v odůvodnění rozsudku uvedl, že je vnitřně přesvědčený, že obžalovaní trestnou činnost páchali, ale chybí pro to důkazy. Tvrdí, že Bartes, který je obžalován kvůli trestným činům souvisejícím s prodejem automobilů, měl s největší pravděpodobností přístup k informacím z policejních databází a za informace nějakým policistům platil.

Podle něho začal proti trojici podnikat kroky až poté, co sám začal být stíhaný, nejspíše z pocitu, že on bude za své činy potrestaný, ale policisté nikoli. Soudce dodal, že si je vědom skutečnosti, že jeho rozsudek veřejnost nepřivítá, ale s ohledem na nedostatek důkazů prý nemohl rozhodnout jinak.

Státní zástupce Jaroslav Háza po skončení jednání řekl, že je přesvědčený o tom, že trojice bývalých policistů trestné činy spáchala. Proto se také okamžitě odvolal. Uvedl, že musí ještě počkat, až od soudu dostane celé odůvodnění, aby věděl, jak má v odvolání přesně argumentovat.

Obhájce Adama Řebíčka Eduard Bruna tvrdí, že je s rozsudkem spokojený. Soud prý rozhodl tak, jak mu ve své závěrečné řeči navrhoval.

Trojici oudce také propustil z vazby, kde skončila poté, co soudce údajně někdo kontaktoval s nabídkou úplatku. Ferenc uvedl, že po celou dobu, kdy případ řešil, se kolem něho vyskytlo mnoho ovlivňování a nátlaku.
Související