Moravu večer opět zasáhnou prudké deště, vzestup hladin očekávají meteorologové především na řekách v Beskydech, Jeseníkách a Bílých Karpatech. Toky místy dosáhnou stavu ohrožení. Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se navíc přidá i silný vítr, který bude kvůli podmáčené půdě vyvracet stromy. Morava na dolním toku a všechny rozvodněné řeky v Čechách budou kulminovat.
Na sever, severovýchod a východ Moravy a do Slezska se intenzivní srážky vrátí ve čtvrtek vpodvečer, ustávat budou v pátek ráno. V Jeseníkách spadne až 50 milimetrů vody. Silný severní vítr dosáhne na hřebenech hor rychlosti až 90 kilometrů v hodině.
Situaci sledujeme ON-LINE - ZDE
Intenzivní srážky na Šumavě a také v Brdech zvedly hladiny až na nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Ohrožení platilo ráno na Blanici a na Otavě v Sušici, pohotovost na Malši, Otavě v Rejštejně a na Křemelné, na dalších místech vyhlásili vodohospodáři bdělost.
Hladiny většiny řek na jižní Moravě začaly po poledni klesat. V regionu zatím neprší, voda z horních částí povodí proto zvolna odtéká. Nejvyšší průtoky hlásí vodohospodáři na řece Moravě, kde platí třetí, tedy nejvyšší povodňové stupně ve Strážnici na Hodonínsku a v Lanžhotě na Břeclavsku. Ohrožení platí od noci na dnešek také na Svratce v Židlochovicích na Brněnsku. Situace je sice podle vodohospodářů nepříjemná, neodpovídá ale povodním z roku 1997.



V Čechách ve čtvrtek déšť pomalu ustává, hladiny řek už většinou nestoupají. Na Novohradce v Úhřeticích, Loučné v Cerekvicích a Klabavě v Hrádku ale stále trvá třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň. Další srážky by se už vyskytnout neměly. Od pátku by se mělo výrazně oteplit, víkend bude nejspíš slunečný s teplotami až 23 stupňů Celsia.
Dobrá zpráva přišla ve čtvrtek také v Senátu. Politici podle očekávání schválili tzv. povodňové dluhopisy. Vláda na pomoc obyvatelům z nejpostiženějších míst uvolní až tři miliardy korun. Novelu zákona musí ještě podepsat prezident.
On-line reportáž
Záplavy: Co se dělo ve středu. Sledovali jsme online:
Václav Cílek: Lidé zapomněli, proč má dům podezdívku
Vytrvalý déšť přidělává starosti hasičům po celém Středočeském kraji. Podle ředitele kolínského územního odboru hasičského záchranného sboru Jana Bradny například vyjíždějí čerpat sklepy nebo odstraňovat spadlé stromy.
Moravu večer opět zasáhnou prudké deště, řeky v Beskydech, Jeseníkách a Bílých Karpatech dosáhnou stavu ohrožení. Přidá se navíc i silný vítr.
Relativně pozitivní zpráva přišla z Jihomoravského kraje, hladiny většiny řek v regionu začaly po poledni klesat. Situace je sice podle vodohospodářů nepříjemná, neodpovídá ale povodním z roku 1997.
"Dobrá zpráva je, že povodně a povodňová situace nemá extrémní vývoj, špatná pak, že bude znovu v noci pršet," řekl novinářům hejtman Michal Hašek po dopoledním zasedání krajského krizového štábu.
Senátního hospodářský výbor dnes dopoledne podle očekávání doporučil schválit vládní novelu o vydání povodňových dluhopisů na úhradu škod, které způsobily letošní záplavy na Moravě. Senát bude novelu projednávat ve zkráceném řízení už dnes odpoledne.
Vláda plánuje vydat dluhopisy v objemu do tří miliard korun. Potřebuje kvůli tomu doplnit zákon o dluhopisovém programu, který byl přijat po záplavách v polovině loňského roku.
Druhý stupeň povodňové aktivity vyžadující pohotovost platí dnes odpoledne (ve 14 hodin) na Vysočině na Sázavě v Chlístově a na říčce Šlapance v Mírovce na Halíčkobrodsku.
První stupeň předpokládající bdělost platí v kraji na Želivce v Poříčí a v Želivě, na Sázavě ve Světlé nad Sázavou a Havlíčkově Brodě, na Doubravě v Bílku, na Svratce v Dalečíně a Borovnici, na Želetavce v Jemnici a Oslavě v Mostišti a Dolních Borech.
"Štáb krajské povodňové komise monitoruje aktuální vývoj počasí, na území Vysočiny však neprší a hladiny řek klesají," řekla ČTK mluvčí kraje Jitka Svatošová.
Starý hnůj ze stáje hřebce Frenka zachránil před zatopením dům Milana Míčka z opavské části Zlatníky.
"Zachránil nás kůň. Písek jsme neměli. Tak jsme použili starý uleželý hnůj, který jsme nacpali do igelitových pytlů," popsal ČTK svůj "vynález" dlouholetý jezdecký trenér. Dodal, že i mezi pytle a domovní dveře hnůj nasypal a ušlapal.
"Pomohlo to. Kdybychom se takto nepřipravili, tak máme ve spodním patře víc jak deset centimetrů vody," domnívá se.
Hladiny většiny řek v Olomouckém kraji postupně klesají. Třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení, ale nadále platí na řece Moravě v Moravičanech a na říčce Třebůvce v Lošticích na Šumpersku.
Problémy má v současné době město Kojetín, kde voda z řeky Moravy kulminuje.
Jaroslav Hrubý z Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje řekl, že proti středě je situace v regionu podstatně klidnější. "Dokonce už se čerpají sklepy tam, kde se nepředpokládá, že do nich voda znovu nateče," řekl Hrubý.
Dosavadní velmi deštivé a chladné počasí zřejmě českým pěstitelům způsobí meziročně výrazný pokles sklizně raných třešní, švestek, meruněk a dalších peckovin. Ohrožena je i kvalita ovoce, protože kvůli trvalým dešťům ovocnáři jen velmi obtížně bojují s houbovými chorobami.
"Nejvíce postižené jsou rané třešně, které možná ani žádné nebudou. Třešně kvůli nedostatku slunečního svitu nedozrávají a při trvalých deštích praskají již zelené," řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. U meruněk by podle něj pokles úrody mohl být až 50 procent.
K úplnému souhlasu s vydáním povodňových dluhopisů na částečnou úhradu škod, které způsobily letošní záplavy na Moravě a ve Slezsku, chybí už jen podpis prezidenta.
Senát dnes podle očekávání hladce schválil ve zrychleném řízení vládní novelu, která umožní kabinetu vydat dluhopisy v objemu do tří miliard korun. Má je koupit Evropská investiční banka.
Peníze by podle premiéra Jana Fischera mohly být k dispozici do měsíce poté, co se novela objeví ve Sbírce zákonů. "Prostředky budou čerpány pouze na základě skutečné, zdůvodněné a naléhavé potřeby, a to maximálně do výše tří miliard korun. Neznamená to, že skutečně ta potřeba v té výši bude," řekl senátorům premiér.
Více se dočtete ZDE: Senátoři kývli na dluhopisy, někteří ale zákon kritizují
Všechny složky záchranného systému fungovaly podle premiéra Jana Fischera během posledních povodní bezvadně. Pokud jde o současné povodně, premiér řekl, že situace je pod kontrolou.
"Nedaří se to, abychom uměli zmenšit takovýto ničivý dopad povodní," uvedl premiér s tím, že nejde jen o budování protipovodňových opatření, ale také o změnu při rozhodování o umístění některých staveb v záplavových územích.
Od dnešní noci začne ubývat oblačnosti, takže v sobotu už bude slunečno. První víkendový den přinese maximální teploty kolem 25 stupňů, v neděli vystoupají ještě o další tři stupně výš. Teplý víkend by mohl zlomit dlouhé týdny deštivého a poměrně chladného počasí, které do Česka přineslo povodně.
Neobvykle studený a mokrý byl celý letošní květen. Podle některých odborníků za to mohl oblak z popela islandské sopky, který se rozptýlil nad většinou Evropy.
Hladiny řek na jihu Čech nadále klesají. První stupeň platí na celkem 15 místech. Ve všech přehradách jsou podle mluvčí povodí Petry Krainové volné prostory na zadržení vody.
"Pro dnešek očekáváme jenom nějaké drobné přeháňky, které výrazněji nezasáhnou do vývoje, takže horní úseky řek a menší řeky už klesají všechny, jsou po kulminaci. Vlna se bude posouvat dál po toku - po Otavě, po Lužnici, střední a dolní úseky řek budou tedy ještě stoupat, Otava během dneška, Lužnice asi i během zítřka," řekla ČTK hydroložka Kateřina Štěrbová.
Zatímco déšť výrazně komplikuje železniční i silniční dopravu, labští rejdaři se radují. Mohou totiž v příhraničním neregulovaném úseku plout na plný ponor. Podle posledních údajů ministerstva dopravy činil možný ponor u hranic polovinu dní v květnu přes 200 centimetrů, hranice ekonomické plavby je přitom 140 centimetrů.
"Měsíc květen tak byl z plavebního hlediska pro provozovatele vodní dopravy měsícem příznivým až ideálním. Vývoj pro další měsíce bude zcela závislý na srážkách - při pokračování současné srážkové aktivity může pokles stavu vodočtu, a tím i snižování hloubky pod ekonomické rozhraní nastat později, než je obvyklé," uvedl mluvčí MD Karel Hanzelka.
Hladiny šumavských řek, které se ráno rychle zvedly, během dne klesly a večer byly toky bez povodňových stupňů. Nejvyšší stupeň - ohrožení pominul i na Klabavě v Hrádku u Rokycan. Na Klabavě zůstávají druhé stupně v Hrádku, kde už řekla zvolna klesá, na odtoku z vodního díla Klabava a v Nové Huti. Na druhém stupni se také většinu dne držela Úhlava v Klatovech, uvádějí vodohospodáři.
Slovenská továrna francouzské automobilky PSA Peugeot Citroën v Trnavě dnes odpoledne přerušila výrobu, večer ji však opět obnoví. Přerušení bylo způsobeno záplavami, kvůli nimž chyběly součástky od dodavatele Kongsberg Automotive, kterému voda zaplavila provozovnu v průmyslovém parku ve Vráblích. ČTK to řekl mluvčí trnavského závodu Peter Švec.
Závodu PSA chyběly řadicí páky, které nedokáže získat od náhradního dodavatele. "V současnosti je situace taková, že voda už opadla, takže se nám podařilo dostat se k řadicím pákám, které závod vyrobil ještě předtím, než ho to zatopilo," poznamenal Švec. Dodal, že lisovna automobilky začne znovu vyrábět ve 22:00, zbytek automobilky, který pracuje na dvě směny, se připojí ráno.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist