Ministerstvo životního prostředí provedlo inventuru dosavadních povodní. Co zjistilo? Typické pro současné záplavy je, že vznikají lokálně při průtržích mračen pravidelně každý den ve večerních a nočních hodinách. Spadne přitom v krátkém čase velké množství vody, kterou nezachytí půda.

Srážkové úhrny na Novojičínsku dosáhly intenzity až 120 litrů vody na metr čtvereční za hodinu. Tolik srážek přitom normálně naprší za měsíc.

V první vlně bleskových povodní tak například hladina vody na Novojičínsku stoupla až o pět metrů, na Jesenicku o dva metry. Nezvykle vysoká je také relativní vlhkost vzduchu, kterou se v posledních dnech Česko podobá tropům.

Bleskové povodně čím dál častěji

"V souvislosti s klimatickými změnami očekáváme, že extrémním projevům počasí, jako jsou aktuální bleskové povodně, budeme vystaveni stále častěji. Bleskové povodně v takovémto rozsahu jsme dosud nezažili. Proto je musíme důkladně analyzovat a vyhodnotit a rozhodnout, jaká bude třeba přijmout opatření, aby se co nejvíc zmírnily dopady takových povodní v budoucnu," řekl Miko.

Ministerstvo vydá 480 milionů korun

Na druhém zasedání komise ministerstvo pro místní rozvoj informovalo, že ze svého rozpočtu a Státního fondu rozvoje bydlení je připraveno uvolnit na pomoc postiženým záplavami 480 milionů korun na opravy domů či výstavbu nových.

Ministerstvo životního prostředí má také za úkol vypracovat do konce roku analýzu současných povodní.

Stav nebezpečí trvá pro části území Moravskoslezského, Olomouckého a Jihočeského kraje.

Už 14 obětí

Záplavy si vyžádaly už 14 obětí. Poslední našli záchranáři v pátek v poledne ve výpusti Manova rybníku u obce Bory na Žďársku.

Totožnost muže není dosud známá, policisté proto zatím nepodávají podrobnější informace.

Zatopeny stovky objektů

Ke čtvrtku pomáhalo s likvidací škod 459 vojáků. Požadavky na nasazení vojáků se postupně snižují, ale přibývá žádostí o techniku, především o bagry k likvidaci sutin. Ve čtvrtek byl postaven náhradní most v obci Červená Voda, v pátek provizorní konstrukce spojí břehy v obci Bernartice, kde ještě v úterý 7. července přibude druhý provizorní most.

Celkem bylo k pátku zatopeno nebo poškozeno 915 objektů na Jesenicku a 562 objektů na Přerovsku, 969 objektů v Moravskoslezském kraji a 528 objektů v Jihočeském kraji. Škody v souvislosti s povodněmi se předběžně odhadují na 5,5 miliardy korun.