Prezident zahájí povolební politické konzultace

10.00 hodin – přijetí Bohuslava Sobotky

11.00 hodin – přijetí Petra Nečase

13.30 hodin – přijetí Karla Schwarzenberga

14.30 hodin – přijetí Vojtěcha Filipa

15.30 hodin – přijetí Radka Johna

Kdyby političtí matadoři protentokrát dodrželi vše, co v prvních povolebních hodinách napovídali, měl by ten rébus jednoduché řešení. "Koalice rozpočtové odpovědnosti," říkají tomu. A nic by na tom neměla změnit ani záchranná mise socialisty Bohuslava Sobotky.

Se 118 mandáty, které v součtu dává spojenectví ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, nelze nepočítat. Rychlost, s jakou se v kuloárech začala porcovat ministerstva, dává tušit, že po vládním limuzínách jsou lačné jak Johnovy Věci, tak Schwarzenbergova suita z TOP 09. První oťukávací schůzky se odehrály již v sobotu večer a v neděli dopoledne.

Balonky na obzoru

"My se nejdříve musíme domluvit na programu, až pak budou na řadě personálie," odmítl Radek John, že by se již při prvních sondážích mezi stranami rozdělovala křesla. Avšak zrovna jeho jméno nejčastěji padalo v souvislosti s postem ministra vnitra.

Členové vedení ODS pod příslibem anonymity zase HN potvrdili, že byly vypuštěny i další zkušební balonky. První neoficiální nabídka z TOP 09 zněla: ministerstvo zahraničních věcí pro Karla Schwarzenberga a ministerstvo financí pro Miroslava Kalouska. Výměnou by TOP 09 nedosazovala náměstky na jiných úřadech či si nenárokovala místa předsedů klíčových poslaneckých výborů.

Petr Nečas se však nechal slyšet, že by se postu šéfa financí nechtěl předem vzdávat. Model Topolánkovy vlády, kdy ODS přenechala státní kasu Miroslavu Kalouskovi, se prý neosvědčil. Předseda TOP 09 Schwarzenberg jen krátce nato přidal veřejně další jméno: vlivné ministerské křeslo by si představoval i pro bývalého šéfa Hospodářské komory Jaromíra Drábka.

"Malé strany si zatím nekladly požadavky. Jen jsme se shodli, že dvěma klíčovými úkoly bude boj proti zadlužování a boj proti korupci," popsal Nečas pro HN první schůzky. Podle něj mají jednání o vládě hlavní mantinel: schodek rozpočtu na příští rok nesmí být vyšší než 4,8 procenta HDP, aby se nezvyšovalo tempo zadlužování státu.

Vyjednávací týmy (ODS vysílá kromě Nečase ještě Petra Tluchoře a Davida Vodrážku) se začnou potkávat již dnes. Třebaže všichni lídři v oficiálních prohlášeních opakují, že jména možných ministrů zatím nejsou důležitá, Nečas ještě před volbami představil takzvaný kompetenční tým. A i s ním je třeba počítat. Jsou v něm třeba Martin Kocourek coby finanční expert, bezpečnost a zahraničí má na starost Alexandr Vondra, Jiří Pospíšil zase vzdělání a spravedlnost.

Záchranář Bohuslav S.

Nicméně nelze vyloučit, že se pravicový trojprojekt zcela rozpadne: Věci veřejné si spočítají, že odchod do opozice zúročí v následujících volbách a velká koalice ODS - ČSSD se stane nevyhnutelností. Opřeno o první výroky exponentů ODS jde však o málo reálnou variantu. "Velká koalice je vyloučená. Nepřinesla by republice nic nového," opakoval v neděli dokola Nečas a večer jeho slova stvrdila i výkonná rada ODS, která jej současně navrhla na funkci premiéra.

Na druhou stranu opoziční smlouva podepsaná Václavem Klausem a Milošem Zemanem, do té chvíle úhlavními nepřáteli, se svého času jevila též nereálně. Navíc duo Sobotka - Nečas není zatíženo osobní animozitou. "Uvítali bychom, kdyby byly dodrženy ústavní zvyklosti a pan prezident pověřil zástupce vítězné politické strany a tou je sociální demokracie," uvedl Bohuslav Sobotka který převzal vedení ČSSD poté, co z čela strany odstoupil Jiří Paroubek.

Hrad se zatím všech návodnějších komentářů zdržel. Během dneška se prezident Klaus potká se všemi šéfy parlamentních stran. První čas má v harmonogramu rezervovaný právě Sobotka.

Dosud prezident Klaus pověřoval jako prvního jednáním o nové vládě vítěze voleb. Klaus v sobotu při sledování průběžných výsledků voleb na dotaz, zda pověří sestavením vlády vítěze voleb, odpověděl, že důležité budou i výsledky dalších stran. "Myslím, že tak nějak to bude, ale víme, že se to ještě může velmi zamotat. Bude záležet, kdo skončí na dalších místech a s jakým ziskem," konstatoval nejednoznačně.


Kdo má šanci zasednout v pravicové vládě

Petr NečasZa ODS

Dosud žádné preference nepadly, je znám jen Nečasův kompetenční tým, který ovšem ani plně nekopíruje současné ministerské posty.

Martin Kocourek - finance
Alexandr Vondra - vnitro, obrana, zahraničí
Jiří Pospíšil - vzdělání, spravedlnost
Pavel Drobil - hospodářství
Daniela Filipiová - zdravotnictví
Miroslava Němcová - sociální věci, kultura

Radek JohnZa věci veřejné

Politický nováček v podobě VV je dosud nepopsaným listem, jména, která případně navrhne, mohou přinést překvapení.

Radek John - ministerstvo vnitra
Vít Bárta - ministerstvo vnitra
Martin Jan Stránský - ministerstvo zdravotnictví

Karel SchwarzenbergZa TOP 09

Za TOP 09 by v případném pravicovém kabinetu měly usednout dvě nejvýraznější tváře - Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek.

Karel Schwarzenberg - ministerstvo zahraničních věcí
Miroslav Kalousek - ministerstvo financí
Jaroslav Drábek - ministerstvo pro místní rozvoj či některý z ekonomických resortů