Hladina řeky Moravy na jejím dolním toku klesá. Ve středu v poledne mohl být ve Strážnici na Hodonínsku zrušen druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost. Ten již nyní zůstává pouze v Lanžhotě na Břeclavsku. I tam jde ale průtok dolů. Lze předpokládat, že pohotovost bude zrušena ve čtvrtek, řekl ČTK Radomír Prudek z Povodí Moravy.

Povodně způsobily v uplynulých dnech na Moravě a ve Slezsku škody za přibližně pět miliard korun. Na řece Moravě vznikly největší ztráty na jejím horním toku a přítocích. Na jihu Moravy se řeka především rozlila do krajiny. Místy vznikla jezera.

"Trend je dobrý a měl by pokračovat. Ústup hladiny by mohl zbrzdit silný déšť," uvedl Prudek. V regionu kromě Strážnice platí dále první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, v obci Ladná u Břeclavi a na nedalekém odtoku z vodního díla Nové Mlýny.

Větší škody než povodně způsobily regionu náhlé přívalové deště. Ty v uplynulých dnech vyplavily sklepy desítek rodinných domů na jižní Moravě. Potíže byly i s vyvrácenými stromy.

Nejdramatičtější byla situace v úterý ve Slavkově u Brna. Při dešti se zbortila 60 metrů dlouhá zeď tamního zámku. Problémy byly především v ulicích, do nichž ztekla voda z polí. V těchto místech měl být již před lety vybudován suchý poldr, kvůli nevyjasněným majetkových vztahům se tak ale dosud nestalo.

Slavkov nyní sčítá ztráty. Jejich soupis má předložit vedení Jihomoravského kraje, který je podle hejtmana Michala Haška (ČSSD) připraven s odstraňováním vzniklých škod pomoci.