Člověka v tísni
číslo účtu 72027202/0300 nebo dárcovská SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777
Adra
číslo účtu 40284028/0300, variabilní symbol 397, lidé také mohou na číslo 87777 posílat dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA.
Diecézní charita ostravsko-opavská číslo účtu 5015003434/5500, variabilní symbol 333.
Diakonie Českobratrské církve evangelické
číslo účtu 27196349/0800, variabilní symbol 2010, je možné také zaslat DMS POMOCPOVODNE na číslo 87777.
Vesnice Troubky
Pokud by lidé chtěli přispět konkrétní obci, své povodňové konto zřídila třeba vesnice Troubky. Jejich číslo účtu je 43-6947840237/0100, variabilní symbol 9.
To nejhorší má většina zasažených oblastí na Moravě a ve Slezsku za sebou. Vydatné deště ustávají, podle meteorologů budou do neděle jen ojedinělé přeháňky. Hladiny řek klesají, ohrožení nyní platí pro dolní tok Moravy a Olši ve Věřnovicích, kde by měl přestat platit ještě dnes.
Morava bude na svém dolním toku kulminovat ve čtvrtek. Vysoké průtoky potrvají ještě několik dní. Plošně ale nemá ohrozit obce a města jihu Moravy.
Situaci sledujeme v on-line reportáži ZDE
V povodí Odry a horním povodí Moravy dochází ke zklidnění situace. Hladina na většině přehrad v povodí poklesla, vzestup hlásila dnes ráno pouze Slezská Harta. Koryta některých řek jsou prý poškozená. Začíná odstraňování překážek z vodních toků, zejména stromy a uvolňování průtočných profilů.
Situace v povodněmi nejvážněji postiženém Bohumíně se stabilizuje. Nemocnice, z níž bylo evakuováno 160 lidí, by mohla obnovit provoz v pátek. Trafostanici v Jateční ulici už voda neohrožuje vůbec.
V celém Moravskoslezském kraji a na Vsetínsku stále trvá kalamitní stav vyhlášený energetiky v pondělí. Bez proudu je asi 1200 domácností, což je o tisícovku méně než v úterý večer. Poruchy na vysokém napětí jsou již odstraněny. V Moravskoslezském kraji zůstává kvůli povodním uzavřeno zhruba 20 úseků silnic.
Podle odhadu krajů způsobí záplavy miliardové škody. Největším dluhem letošních povodní je podle ministryně životního prostředí Rut Bízkové nedokončená povodňová ochrana.
Povodně, den druhý: Sledovali jsme úterní vývoj minutu po minutě - čtěte ZDE
Lidé v Troubkách nevěřili v další povodeň - čtěte ZDE
Voda zaplavila sklepy a zahrady. Lidé mají strach - VIDEO ZDE
Situace se zlepšila i v obci Troubky, symbolu záplav z roku 1997. I letos Troubky byly z drtivé většiny pod vodou. Nyní se jejich obyvatelé vracejí do domovů, aby pro pojišťovny nafotili způsobené škody.
Velká voda na severu Moravy a ve Slezsku sice pomalu ustupuje, nad obyvateli se ale vznáší nová hrozba - sesuvy půdy.
V Dolních Domaslavicích nad přehradou Žermanice budou zřejmě muset kvůli sesuvu podmáčeného svahu zbourat tři domy, ve kterých se objevily nebezpečné praskliny. Svah se utrhl na území o rozloze 200 krát 300 metrů a situace je mimořádně vážná.
Sesuvy podmáčených svahů ohrožují i obyvatele v Bukovci na Jablunkovsku a Havířově na Karvinsku. Celkem byli za všech tří oblastí evakuováni obyvatelé šesti rodinných domů.
On-line reportáž
Hladiny rozvodněných řek v Moravskoslezském kraji pozvolna klesají. Navíc se výrazně snížila intenzita deště a ten by dokonce měl v následujících hodinách ustat úplně.
Nejvíce vody je v Bohumíně na Karvinsku, i zde by hladina Odry mohla klesnout pod úroveň třetího povodňového stupně okolo poledne. "To nejhorší máme za sebou," řekl ČTK před 06:00 dispečer Povodí Odry.
Pozitivní vývoj podle vodohospodářů jednoznačně ovlivnil pokles dešťových srážek. "Během posledních šesti hodin na území Moravskoslezského kraje spadlo jen dva až šest milimetrů," řekl dispečer.
Dodal, že třetí povodňový stupeň platí u přehrady Šance v Beskydech, na řece Stonávce v Hradišti, Lučině v Bludovicích, Olši v Dětmarovicích a Věřňovicích, Petrůvce v Petrovicích u Karviné a na Odře v Bohumíně.
Hladina řeky Moravy se na jejím dolním toku zvedá jen velmi pomalu. Jihomoravští vodohospodáři přepokládají, že ve Strážnici na Hodonínsku bude kulminovat dnes odpoledne a v Lanžhotě na Břeclavsku v noci. Měly by být dosaženy hodnoty z roku 1997. Rozlivy sice v této oblasti již nastaly, větší škody na majetku nevznikly, evakuace obyvatel není nutná, řekl ČTK Radomír Prudek z dispečinku podniku Povodí Moravy.
Ve Strážnici se hladina Moravy pohybuje těsně pod sedmi metry. Za noc vystoupala pouze o centimetr. Tok se již rozlil do okolního lesa. Nachází se dva kilometry od města a škody na majetku tedy ani v případě dalšího zhoršení situace nehrozí.
Problémové úseky jsou u Hodonína, kde desítky hasičů za pomoci několika set pytlů s pískem zpevnili Skařinskou hráz. Práce to byla náročná, protože oblast, v níž pracovali, je špatně přístupná a podmáčená. Pokud by se hráz protrhla, mohlo by to zaplavit nedaleký archeologický komplex v Mikulčicích.
Pozornost záchranářů ve Zlínském kraji je upřena k rozvodněné Moravě. Třetí stupeň povodňové aktivity platí na celém úseku řeky v kraji. Například v Kroměříži hladina od půlnoci stoupla o 30 centimetrů.
Záchranáři zintenzivnili práci na protipovodňových opatřeních. Zatím je to v intencích udržitelného stavu, ale znovu začínáme pytlovat a čerpat vodu, řekl dnes ráno ČTK mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.
Kromě Kroměříže trvá stav ohrožení také ve Spytihněvi a Otrokovicích na Zlínsku a v Uherském Hradišti. "Situace je vážná, ale není to dramatické natolik, abychom například museli evakuovat stovky lidí," poznamenal Mitáček. Hasiči v kraji řešili v noci jen akutní případy, pokračovali v čerpání vody a monitorovali řeky. Kritická místa Moravy pak osvětlovali.
V Moravskoslezském kraji zůstává kvůli povodním uzavřeno zhruba 20 úseků silnic. Největší komplikace způsobuje uzavírka komunikací prvních tříd z Karviné do Českého Těšína a z Havířova do Ostravy přes Šenov. Nejvíce silnic je uzavřeno na Karvinsku, celkem deset. Velká voda tam přerušila dopravu zejména v Bohumíně.
V Ostravě je neprůjezdných celkem šest úseků, na Novojičínsku tři, na Frýdecko-Místecku dva a na Opavsku jeden.
V železniční dopravě se situace stabilizovala, železničářům se podařilo v úterý zprovoznit většinu zaplavených úseků. Jedinou neprůjezdnou tratí nadále zůstává železnice mezi Bohumínem a polskými Chalupkami.
Hladina rozvodněné řeky Bečvy na Přerovsku nadále klesá. Třetí stupeň povodňové aktivity již platí pouze v Přerově, i tam se situace zlepšuje. Vody ubývá také v zaplavených Troubkách, zhruba polovina obce je ale stále pod vodou.
V nejvíce postižených místech Troubek zůstává do jednoho metru vody. Vedení obce očekává, že by se dnes část evakuovaných obyvatel mohla začít vracet do svých obydlí.
"Situace se postupně stabilizuje, v noci tu ubylo asi 50 až 60 centimetrů vody. V suchých oblastech lidé zřejmě již dnes začnou s úklidem, problém je ale v tom, že stále nejde elektřina. V dalších částech obce bude úklid možný, až opadne voda," řekl dnes ČTK starosta Troubek Radek Brázda.
Zatímco v nižších polohách Moravskoslezského kraje lidé bojovali s velkou vodou, na nejvyšším vrcholu Beskyd Lysé hoře napadlo během posledních tří dnů 50 centimetrů sněhu. "Je to hodně kuriózní a na konec května neobvyklý úkaz. Co jsem zjišťoval, tak to nikdo z kolegů nepamatuje," řekl ČTK dispečer beskydské Horské služby.
Vytrvalé sněžení v posledních dnech doprovázel i silný vítr. "Sněžilo a foukalo i na dalších místech Beskyd. Na Javorovém vrchu už ale všechno roztálo a na Pustevnách se drží zbytky," doplnil záchranář s tím, že teploty se pohybovaly okolo minus jednoho stupně Celsia a dnes se už vyšplhaly nad nulu.
Záplavy mohou ovlivnit volby. Bude záležet na tom, jak se při nich politici předvedou
Starosta Kvasic na Kroměřížsku Lubomír Musil požádal o odstřel hráze Panenského potoka, který by měl uvolnit masy vod do přilehlých lužních lesů. Důvodem je hrozící záplava obytné části dvoutisícové obce a dalších obcí v okolí.
Na místo přiletí vrtulníkem policie střelmistr z Brna. Odstřel je plánován na 10:00, sdělil ČTK mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.
V Kvasicích vysoká hladina Moravy způsobila také značné starosti na čističce odpadních vod, kde navíc dnes ráno prasklo kanalizační potrubí. "Několikadenní čerpání dnes posílila další sada čerpadel ze státních hmotných rezerv, budují se další protipovodňová opatření," podotkl Mitáček.
V celém Moravskoslezském kraji a na Vsetínsku stále trvá kalamitní stav vyhlášený energetiky v pondělí. Bez proudu je asi 1200 domácností, což je o tisícovku méně než v úterý večer. Poruchy na vysokém napětí jsou již odstraněny.
Na Vsetínsku srážky stále ubývají a slábnou, zvýšení toků se tak nepředpokládá. Třetí stupeň povodňové aktivity stále platí na Bystřici pod Přehradou na Vsetínsku. Hladina toku se pohybuje okolo 110 centimetrů. Rožnovská Bečva, kde také v úterý brzy ráno platil stupeň tři, pomalu klesá. Na toku nyní platí první stupeň povodňové aktivity.
"Během dnešního dne bude probíhat zjišťování škod v postižených oblastech, odčerpávání vody ze zaplavených prostor a studní. Probíhá také úklid místních komunikací od naplavenin," řekla valašskomeziříčská místostarostka města Dagmar Lacinová (ČSSD).
Výška hladin Vsetínské Bečvy a toků v místních částech vykazuje již více jak 12 hodin normální stav. Zapisovatelky povodňové komise ve Valašském Meziříčí zaevidovaly čtyři sesuvy půdy. Do postižených oblastí přijede geolog, který situaci vyhodnotí a navrhne další kroky. "Pro obyvatele ohrožených bytových domů je v případě možného sesuvu promáčené půdy zajištěno náhradní ubytování," uvedla mluvčí radnice Vendula Šmídová.
Také Olše v Českém Těšíně na Karvinsku se o půlnoci dostala do druhého stupně povodňové aktivity. Dnes ráno byla hladina řeky na úrovni 3,5 metru. V nekritičtější dobu, tedy v pondělí ráno, to bylo o dva metry více.
Městský úřad podle mluvčí radnice Doroty Havlíkové začíná dnešním dnem vydávat potvrzení pro zaměstnavatelé těm občanům, kteří se v důsledku povodní nemohli dostat do práce nebo museli zabezpečit před vodou majetek.
V úterý se totiž ukázalo, že desítkám lidí na Karvinsku vyhrožují firmy výpovědí, pokud jim nepředloží potvrzení, že se nemohli dostat kvůli záplavám do práce.
Situace v povodněmi nejvážněji postiženém Bohumíně se stabilizuje. Nemocnice, z níž bylo evakuováno 160 lidí, by mohla obnovit provoz v pátek. Trafostanici v Jateční ulici už voda neohrožuje vůbec. Z rozvodny v Drátovenské ulici hasiči vodu stále odčerpávají. Ještě v úterý odpoledne byly k místu navezeny další tatrovky s hlínou, které pomohly zastavit přívod vody k rozvodně.
Podle mluvčí radnice se letošní povodně nedají svým rozsahem srovnat s rokem 1997, kdy se voda do města přivalila náhle a zaplavila i centrum Bohumína. Přesto i letošní povodně město významně zasáhly, ze sedmi městských částí se voda dostala do šesti.
"Přítok do potoka je tak enormní, že retenční nádrže, které jsme vybudovali právě kvůli velké vodě, jsou zaplavené po povrch. Situace se ale zklidňuje. Takže o odstřel jsem požádal, nicméně zda k němu dojde, nechám na rozhodnutí odborníků," řekl ČTK starosta Kvasic Lubomír Musil.
Zároveň upozornil, že voda se bude vypouštět do lužních lesů, které jsou nad obcí vysázené právě kvůli zadržování velkého množství vody. "Upozorňuji na to proto, že už mi volali z Uherského Hradiště a dalších míst na řece Moravě, jestli jsem normální. Voda vůbec nepůjde dolů. To musím zdůraznit, ať zbytečně nevyvoláváme paniku," doplnil.
V Bukovci na Jablunkovsku se vlivem povodní sesouvá podmáčený svah kopce Girová. Podle prvotních informací policie se jedná o plochu o rozloze 1,5 kilometru čtverečního u silnice mezi Mosty u Jablunkova a Hrčavou na Frýdecko-Místecku.
Evakuovány budou dva rodinné domy, ČTK to řekl mluvčí frýdecko-místecké policie Ivan Žurovec. Podle něho už je policie na místě a lokalitu zabezpečuje.
Rada města Havířov dnes schválila poskytnutí dotací v celkové výši 200 tisíc korun pro obce postižené povodněmi.
"Město Karviná a Bohumín tak od Havířova dostanou každé 50 tisíc korun a obce Těrlicko, Horní Suchá, Horní Bludovice a Albrechtice, což jsou obce našeho správního obvodu, získají od Havířova každá 25 tisíc Kč. Dotace jsou určeny na odstranění škod způsobených povodněmi," uvedla tisková mluvčí Jana Pondělíčková.
Řeka Morava bude na svém dolním toku kulminovat ve čtvrtek. Vysoké průtoky potrvají ještě několik dní. Plošně ale nemá ohrozit obce a města jihu Moravy.
Reporérka HN: Na Přerovsku poblíž Troubek stále lehce poprchává, situace se ale lepší, voda ustupuje.
V Chropyni a Kojetíně zůstávají zalité kusy polí a místy i zahrádky
Reportérka HN: "U všech silnic vedoucích do Troubek hlídkují policisté, aby zabránili rabování. Situace se ale lepší, voda opadla zhruba o metr," píše zpravodajska HN, které se vrací do Troubek, jednoho z míst, které bylo silně zaplaveno.
Lidé se shlukují kolem zabahněných domů a odhadují škody.
Reportérka HN: Lidé v Troubkách teď akutně řeší, co s jídlem, které zůstalo v zatopených domech a sklepech.
V obci stále nejde elektřina a dřevo i uhlí je mokré. Místní nemají čím topit, v domech mají zimu a mokro.
Největším dluhem letošních povodní je podle ministryně životního prostředí Rut Bízkové nedokončená povodňová ochrana. Ministryně to dnes řekla v Brně, kde jako předsedkyně ústřední povodňové komise zahajovala cestu po zatopených částech Moravy.
Obce by podle ní měly o stavbu poldrů, ochranných hrází a dalších opatření usilovat. V operačním programu životní prostředí je na to vyhrazeno poměrně velké množství peněz, uvedla ministryně.
Reportérka HN: Lidé V troubkách začínají otevírat dveře a okna domů. Kusy nábytku a koberců suší na zahrádkách před domy.
V místním kostele je několikacentimetrový nános bahna. Starousedlící zachraňují oltář a umělecké předměty.
Obec už je z velké části průjezdná. Energetici tu mapují situaci
Povodně na Slovensku ustupují, klesá také počet řek s vyhlášeným třetím, tedy nejvyšším stupněm povodňové aktivity. Vážná zůstává situace v Polsku. Hladina Visly v Krakově přesáhla v noci 40leté maximum, ale ráno začala klesat. Na severovýchodě Maďarska dnes nadále prší, úřady očekávají největší komplikace na řece Hornád.
Výrazné zlepšení zaznamenal východoslovenský Trebišov, kde Ondava v úterý protrhla hráz a ohrožovala město. V úterý dosáhla rekordu, když její hladina vystoupala do výšky 686 centimetrů. To je podle vodohospodářů za dobu jejího pravidelného sledování nejvyšší hodnota. Od úterka již poklesla o několik metrů, platí zde první stupeň povodňové aktivity.
Na východě Slovenska sice stále prší, ale meteorologové očekávají v nejbližších dnech konec dešťů.
Moravské a slezské řeky nejsou kvůli nynějším povodním sjízdné pro vodáky. Jejich případné splutí je podle Vojtěcha Jančara z Českého kanoistického svazu nebezpečné. Z tohoto důvodu by se lidé měli vyhnout i řekám v Polsku a na Slovensku. Situace ale nebude lepší zřejmě ani příští týden, sdělil dnes ČTK Jančar.
Podle něj naopak dostatek příležitostí pro splouvání mají lidé v Čechách, kam se velká voda dostala jen místy. Bez obav se tak vodáci mohou vypravit na Berounku, Ohři, Otavu, Sázavu či Lužnici, jejichž průtoky jsou na květnovém normálu a jsou dobře splavné.
Podle předběžných odhadů Asociace krajů ČR způsobí nynější záplavy miliardové škody. Krajům by mohlo při likvidaci následků povodní pomoci zhruba 70 vězňů z osmi věznic v Moravskoslezském kraji. Do úklidových čet by byli vybráni vězni odsouzení za méně závažné činy.
Hejtmani Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a Jihomoravského kraje, tedy postižených regionů, se také při dnešní pravidelné ranní videokonferenci shodli na potřebě jasně deklarovat dohodu o celkovém objemu finančních prostředků uvolněných v následujících čtyřech letech na budování protipovodňových opatření.
V Havířově dnes muselo dojít k okamžité evakuaci obytného domu na ulici Hálkova. "Kvůli povodním zde došlo k sesuvu půdy ve svahu nad vodním tokem Stružník. Nebezpečný sesuv ohrožuje přilehlý dům," uvedla mluvčí města Jana Pondělíčková.
"Stav neustále monitorujeme a byla zahájena dočasná nezbytná opatření pro stabilizaci svahu. Zároveň zajišťujeme bezpečnost v dané lokalitě prostřednictvím strážníků městské policie," doplnila Pondělíčková v tiskové zprávě.
Přibližně 80letý muž spadl do vody u řeky Olše v Karviné. Strážníkům se ho podařilo vytáhnout a zachránit. Sanitka muže odvezla do nemocnice. ČTK o tom informovala mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.
"Muž sjel do vody s kolem, když jel kolem řeky Olše. Uviděli ho strážníci městské policie, kteří celou oblast kontrolují. Podařilo se jim ho z vody vytáhnout a společně s lidmi z Červeného kříže zachránit,"
Hasiči odstřelili před polednem v Kvasicích na Kroměřížsku část břehu potoka Dolní Kozojedka, aby odklonili vodu do přilehlých lesů. Požádal o to starosta Lubomír Musil kvůli hrozící záplavě obytné části asi dvoutisícové obce a dalších vesnic v okolí.
"Voda z řeky Moravy natekla proti proudu do potoka. Mezi Kvasicemi a Střížovicemi se vytvořila obrovská laguna, která mohla ohrozit obytné části. Po odstřelu se tomu viditelně ulevilo, pomohlo to. Voda teče do lužních lesů a do polí, je tam hodně místa," řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Dodal, že vypouštěná voda vůbec nejde do řeky Moravy. "Města a obce na jihu nemusí mít strach."
Vydatné deště ustávají, podle meteorologů budou do neděle jen ojedinělé přeháňky. Hladiny řek klesají, ohrožení platí pro dolní tok Moravy a řeku Olši ve Věřnovicích.
REPORTÉRKA HN: Lidé v Troubkách přicházejí do svých domů a snaží se nafotit nebo nahrát na mobilní telefony důkazy škod, které napáchala velká voda.
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) předběžně odhadla škody způsobené záplavami na severomoravských kolejích na 350 milionů korun. Železničáři doufají, že jim na odstranění škod přispěje mimořádně stát.
V úterý se železničářům podařilo zprovoznit většinu zaplavených úseků, jedinou neprůjezdnou tratí nadále zůstává železnice mezi Bohumínem a polskými Chalupkami.
V Bukovci se od rána sesouvá svah kopce Girová - na území o rozloze 1,5 kilometru čtverečního nad silnicí mezi Mosty u Jablunkova a Hrčavou. V Hálkově ulici v Havířově se dnes sesunul podmáčený svah nad tokem Stružník; evakuováni byli obyvatelé jednoho rodinného domu s autodílnou, který se nachází nad sesuvem. Podmáčený svah se začal sesouvat kolem poledne také v Dolních Domaslavicích, kde museli být evakuováni obyvatelé tří rodinných domů. K sesuvu dochází na území o rozloze 200 krát 300 metrů.
Beskydy jsou částí flyšového pásma, které se vyznačuje mnohonásobným rytmickým střídáním jílovců, prachovců, pískovců a slepenců, tedy propustných a nepropustných vrstev. Protože jednotlivé vrstvy různě vsakují vodu, hrozí podél nich sesuvy, jak ztěžknou.
Na protipovodňová opatření bylo v letech 2002 až 2009 vydáno více než 10,5 miliardy korun, srovnatelná částka je na ně připravena v letech 2010 až 2013.
Základna logistiky ve Skutči na Chrudimsku dnes vysílá na pomoc povodněmi postižené Moravě 660 vysoušečů. Jde o všechny kusy, které má sklad k dispozici.
Hasiči mají v zemi celkem 12 skladů s věcmi pro krizové situace. Postiženým oblastem už poslali protipovodňové pytle, deky a lůžka. Vysoušečů zatím poskytli 800 a dalších 2500 kusů včetně těch ze Skutče ještě chystají.
Humanitární organizace a charity zřídily konta na pomoc zatopeným oblastem, zatím pomáhají hlavně dodávkami úklidových potřeb, lehátky a vysoušeči.
Na pomoc lidem v zaplavených oblastech lze přispět na konto Člověka v tísni 72027202/0300 nebo zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777.
Povodňové konto humanitární organizace Adra je 40284028/0300, variabilní symbol 397, lidé také mohou na číslo 87777 posílat dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA.
Pokud by lidé chtěli přispět konkrétní obci, své povodňové konto zřídila třeba vesnice Troubky. Ta byla téměř zničena už při povodních před 13 lety. "Jsme vděčni za jakýkoliv finanční dar," vzkázala veřejnosti Vladimíra Rozsypalová z Obecního úřadu v Troubkách. Jejich číslo účtu je 43-6947840237/0100, variabilní symbol 9.
Na likvidaci povodňových škod v Ostravě bude třeba asi 70 vojáků. V krajském městě voda poškodila až 150 objektů. Škody budou ve stamilionech.
Při záplavách mohou dostat výpověď i zaměstnanci "na neschopence" či na mateřské. A to tehdy, když zaměstnavatel kvůli povodním ukončuje provoz.
Mluvčí doplnil, že v 17:00 zasahovalo na celém území České republiky celkem 101 jednotek požární ochrany u 91 případů. Velká většina případů je právě v místech zasažených povodněmi.
U Kostic na Břeclavsku se protrhla hráz, voda z Kyjovky teče do polí. Závadu hráze na místě opravují vodohospodáři. Obydlí nejsou ohrožena.
Největší komplikace způsobuje uzavírka komunikací prvních tříd z Karviné do Českého Těšína a z Bohumína do Ostravy. Z Bohumína do Ostravy se však lidé dostanou po nové dálnici.
Nejvíce úseků je stále uzavřeno na Karvinsku, celkem deset. Částečně se tam podařila zprovoznit silnici z Havířova do Ostravy přes Šenov. V Ostravě jsou neprůjezdné dva úseky.
Zatímco povodňová vlna v povodí řeky Moravy se posouvá na jih, ve Zlínském a Moravskoslezském kraji se potýkají se sesuvy podmáčené půdy. Zatím postihly více než desítku míst a ohrožují několik domů. Jejich majitelé z nich museli odejít.
V některých oblastech se už lidé do zatopených domovů vracejí a začínají s úklidem. Podle odhadů Asociace krajů způsobí záplavy miliardové škody, pojišťovny odhadují, že ohlášené škody klientů dosáhnou 320 milionů korun.
Některá místa jsou stále bez proudu, tepla či vody. Uzavřeny byly pozdě odpoledne téměř tři desítky silnic, na železnici se situace stabilizovala.
Meteorologové předpovídají, že do neděle budou přeháňky už jen ojedinělé a kromě ustávání deště se od čtvrtka výrazně oteplí. Do konce týdne bude oblačno s občasnými bouřkami.
Stovky domácností, které jsou ještě bez elektřiny, se nacházejí v zaplavených oblastech, kde zatím energetici nemohou obnovit přívod proudu. Kvůli silnému větru a dešti se v pondělí ocitlo bez elektřiny celkem přes 10 tisíc domácností. Většinu poruch na vysokém napětí se energetikům podařilo opravit v noci na dnešek. Přes den odstraňovali poruchy na nízkém napětí hlavně na Krnovsku, Třinecku, Novojičínsku a Přerovsku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist