Ještě minulý týden se zdálo jisté, že Milan Jančík (ODS) dnes skončí ve funkci starosty Prahy 5. Jenže nakonec se plánované zasedání zastupitelstva bude konat až po sněmovních volbách.
Kontroverzní starosta dnešní zasedání, na kterém chtěli jeho odpůrci hlasovat o jeho odvolání, zrušil. Důvodem je prý omluva většího počtu zastupitelů. Nový termín stanovil na 10. června, tedy po volbách, oznámil v tiskové zprávě mluvčí Prahy 5 Radovan Myslík.
Podle opozice je takové jednání nezákonné. Na dnešní jednání Jančíkovi odpůrci přišli, bylo jich ale devatenáct z třiačtyřiceti a nebyli usnášeníschopní. Navíc neměli klíče od zasedací místnosti. Samotný Jančík vzkázal, že je nemocný.
Zasedání ve stísněných prostorách mezi schodištěm a výtahem zahájil kolem 13:15 první místostarosta Petr Horák (ODS), který odvolání Jančíka taktéž podporoval. Kvůli nedostatečnému počtu zastupitelů ale musel jednání ukončit. Jako nový termín konání stanovil 3. červen.
Podle zastupitele Milana Macka (KSČM) mnozí členové ještě ve středu byli "zdraví jako křepelky". Někteří údajně radnici opustili jen asi hodinu před začátkem svolaného jednání.
Podle zastupitelky Evy Hochheimerové Jančík nejednal v souladu se zákonem. Pokud už je zastupitelstvo svoláno, musí se podle Hochheimerové sejít. V případě, že je neusnášeníschopné, musí se do 15 dnů konat znovu.
SMS zprávy o zrušení zastupitelstva dostali ve středu večer údajně předsedové politických klubů od vedoucího odboru Kanceláře městské části Praha 5 Jaroslava Neubauera. Podle Hochheimerové k tomu neměl úředník pravomoc. "To by mohl takovou SMS poslat kdokoliv," řekla. Někteří zastupitelé informaci o zrušení jednání dostali až dnes dopoledne.
Jančíka kritizuje opozice, ale i část veřejnosti a straníků za některá sporná rozhodnutí. Opoziční zastupitelé se proto dnes chtěli pokusit o jeho odvolání, na svou stranu prý získali i část zastupitelů z vládnoucí koalice. Opozice zamýšlela následně sesadit i dalších osm členů městské rady. Jančík ještě včera večer tvrdil, že svou pozici uhájí. V noci jednání zrušil.
Bojí se Jančík vlastních lidí?
Podle bývalého člena ODS a nyní opozičního zastupitele Ondřeje Gála se Jančík obává, že by pokus o odvolání mohl být úspěšný. "Nedůvěřuje vlastním lidem, kdyby došlo k hlasování o odvolání," řekl Gál.
Gál se chce domáhat nápravy u ministerstva vnitra a domnívá se, že důvodem Jančíkova chování jsou volby. "Po volbách na něj nebude takový tlak z ODS," uvedl.
Kontroverzní Jančík: Já obrazu ODS neškodím, jsem pracovitý člověk - čtěte ZDE
Pražská ODS má tři nové místopředsedy. Odvolala i Jančíka - čtěte ZDE
Boj v pražské ODS: Starosta Prahy 6 Chalupa složil funkci šéfa kampaně - čtěte ZDE
Už před měsícem byl Jančík odvolán z funkce místopředsedy pražské ODS, což bylo považováno za výrazné oslabení pražského primátora Pavla Béma (ODS).
Někteří straníci tvrdili, že odvolání Jančíka má zlepšit pověst ODS před nadcházejícími sněmovními volbami. V Praze, jejich tradiční baště, kde občanští demokraté pravidelně s velkým náskokem vyhrávali volby, totiž začali v posledních měsících výrazně ztrácet voličskou přízeň.
Jančíka dosud na radnici podporovala část ODS, ČSSD, SNK ED a někteří nezávislí zastupitelé. Smíchovský starosta v poslední době ztratil několik hlasů ODS, začal se totiž proti němu stavět jeho první místostarosta Horák. S ním údajně sympatizuje několik dalších členů ODS.
S podporou Jančíkovi nyní váhají také sociální demokraté, jejichž předsedou je v Praze 5 Jiří Paroubek. Šéf ČSSD doporučil zastupitelům za sociální demokracii, aby Jančíkovo odvolání prosadili. "Jsem toho názoru, že Milan Jančík musí jako starosta skončit a být nahrazen někým, koho nominuje stávající nejsilnější strana v zastupitelstvu, tedy ODS," konstatoval v tiskové zprávě.
Uvedl rovněž, že neúčast některých zastupitelů ČSSD na dnešním jednání považuje za politickou chybu a bude chtít o tom s nimi mluvit. Mezi sociálními demokraty, kteří na dnešní zasedání nepřišli, byla například zastupitelka Vlasta Váchová, místostarosta Michal Šesták nebo radní Milan Kudrys.
Největší aféry Milana Jančíka:
1. Černé duše na Praze 5
Podezření, že k posilování svého vlivu využívá Milan Jančík černých duší, bylo několik. V roce 2007 kvůli tomu dokonce jeho kritici podali žalobu na ODS, která podle nich problém neřešila. Soud jim dal v první instanci za pravdu, odvolací soud pak verdikt zrušil. Neřekl ale, že by vše bylo v pořádku. Pouze konstatoval, že se jedná o vnitřní problémy politické strany a že do toho stát nemá co mluvit. Případ momentálně leží u Nejvyššího soudu.
2. Rychlý prodej majetku městské části Praha 5
Týden před volbami v roce 2006 rozhodla Praha 5 o prodeji lukrativního majetku. Šlo o pozemky na Barrandově, kde začal růst aquapark a hotel. Rychloprodej se pak měl konat ještě jednou, a to den před volbami. Zastupitelé se chystali prodat pozemky blízko centra Zlatý Anděl a v bývalé kolonii Buďánka. Sám starosta ale zasedání zastupitelstva zrušil. Jančíkův opatrovník Pavel Bém se posléze v ČT přiznal, že to bylo na jeho přímluvu.
3. Socha ukrajinského velikána Tarase Ševčenka
Loni na podzim dostala Praha 5 pokutu za stavbu sochy ukrajinského básníka Tarase Ševčenka. Pokuta padla proto, že radnice ignorovala památkáře i archeology. Příběh je příznačný Jančíkovým způsobem vedení Prahy 5. Díky tomu, že se radnice odporem památkářů nezabývala, se povedlo sochu vztyčit včas při návštěvě ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka.
4. Čtvrt miliardy v úschově kvůli pozemkům
V roce 2003 vzal starosta Jančík z městské pokladny téměř čtvrt miliardy korun a předal je do advokátní úschovy, převod peněz ale neschválilo zastupitelstvo, pouze jej vzalo na vědomí. Peníze chtěl použít na nákup pozemků u smíchovského nádraží. Majitel pozemku, České dráhy, ale pozemky neprodával. Jančík tvrdí, že mu podnik poslal dopis a plochy nabízel. Dopis ale nikdy neukázal. Případ vyšetřovala i policie, k soudu nedošel.
5. Prodej polikliniky a domu firmě Denika Real
Společnost Denika Real 2000 koupila bývalou polikliniku od městské části Praha 5 za 45 milionů korun. Budova byla přitom oceněna na zhruba 60 milionů korun. Společnost Denika získala od Prahy 5 i další majetek, a to dům v Zubatého ulici. Nájemníci domu nabídli zhruba 30 milionů korun, Denika je přeplatila jen o sto tisíc a uspěla. Podle starosty Jančíka nájemníci dostatečně neprokázali, že mají na koupi domu dost peněz.
6. Najetí do strážníka v roce 2002
Při povodních v roce 2002 jel Milan Jančík v černém audi na zasedání na magistrátu. Spolujezdkyni mu dělala nynější europoslankyně Andrea Češková. Chtěli přejet tehdy uzavřený Mánesův most. Strážník ale rozsvítil baterku a řidiči ukazoval, ať odbočí. Starosta neuposlechl, na strážníka najel a lehce ho poranil, což dokládají lékařské záznamy. Strážník posléze svou výpověď změnil ve prospěch starosty.
7. Studium na plzeňské právnické fakultě
Milan Jančík získal titul na plzeňské fakultě, kterou zmítala kauza rozdávání diplomů vlivným lidem. Magisterský titul získal za čtyři roky místo pěti, titul JUDr. za půl roku, navíc u bývalých proděkanů Kindla a Tomažiče, hlavních aktérů aféry. Jančík má známky napsané v elektro-nickém systému školy, některé ale chybí v oficiálních listinách. Nesrovnalosti vysvětluje tím, že zkoušky absolvoval u zemřelé profesorky Bartošíkové.
8. Pronájem usedlosti Hřebenka soukromé škole
V roce 2007 Praha 5 výhodně pronajala prostory v usedlosti Hřebenka soukromé vysoké škole Karla Engliše, v jejíž akademické radě pár měsíců předtím Jančík figuroval. Radnice škole vyměřila za 530 čtverečních metrů nájem 167 tisíc korun ročně. Její mluvčí se bránil tím, že i ostatní školy mají podobné nájemné, usedlost je ale na exkluzivním místě a komerční nájemné v podobných objektech bývá několikanásobně vyšší.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist