Volby do Poslanecké sněmovny by podle květnového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění vyhráli sociální demokraté s 30,5 procenta hlasů.

Za nimi zaostali o 11,5 procenta hlasů občanští demokraté, kteří si navíc od dubna o 3,5 procentního bodu pohoršili.

V květnu by ve volbách uspěla i strana TOP 09, KSČM a Věci veřejné. Zástupce TOP 09 by volilo 14 procent lidí, komunisty 13 procent a Věci veřejné 11,5 procenta lidí.

Zelení a lidovci by pěti procent nutných pro vstup do sněmovny podle průzkumu nedosáhli. Straně zelených by dalo hlas 4,5 procenta lidí, o jedno procento lidí méně by ho dalo KDU-ČSL. Pro Stranu práv občanů - zemanovce by hlasovala dvě procenta voličů.

Je ale nutné brát v úvahu i statistickou odchylku, která obecně může být u velkých stran až tři a u menších stran zhruba dva procentní body.

Volební model CVVM vychází z aktuálních stranických preferencí a simuluje reálné rozvržení voličských hlasů v hypotetických volbách. Nezahrnuje tedy respondenty, kteří se voleb nechtějí zúčastnit, ani ty, kteří zatím nevědí, koho volit.

Vítězství připisují sociálním demokratům ale i stranické preference, které CVVM také zveřejnilo a které představují aktuální rozložení sympatií k politickým stranám v celé společnosti.

Podle nich ČSSD preferuje 21 procent občanů a ODS 13 procent. S TOP 09 sympatizuje deset procent Čechů, devět procent s komunisty a osm procent s Věcmi veřejnými. Ostatní strany by dosáhly do tří procent preferencí.

Analytici provedli průzkum ve dnech 3. až 10. května a zúčastnilo se ho 1061 lidí starších 15 let. K volbám by podle něj přišlo 61 procent občanů.