Pro předsedu KDU-ČSL Cyrila Svobodu je mnohem vážnější než deficit státního rozpočtu současná situace české rodiny. "My říkáme, že rodina musí být na prvním místě," tvrdí šéf lidovců, kteří například navrhují zavést systém, který je založený na odpisech na jednotlivé děti.

"Takže na něm vydělají jen rodiče, kteří pracují a vychovávají potomky," říká Svoboda. Šéf lidovců věří, že sliby by jeho strana splnila i díky ekonomickému růstu a odmítá považovat boj s deficitem za absolutní hodnotu.

Víc peněz do státní kasy by podle šéfa lidovců mohlo přitéct díky podpoře exportu či zrušením kontroverzního ekotendru za desítky miliard korun. Hitem předvolebním kampaně KDU-ČSL je i větší zpoplatnění hazardu či zavedení referenčních cen na stavby dálnic. Náklady na ně jsou v současnosti jedny z největších v Evropě.

Svoboda také kritizuje nápad TOP 09 šetřit razantně na sociálních dávkách. "Prostě jistá míra solidarity tady musí být," je přesvědčený předseda lidovců. V programu KDU-ČSL prý jasně stojí, že sociální dávky zůstanou v původní výši a že třinácté důchody, které slibuje ČSSD, nebudou. Lidovci nechtějí plošně rušit ani poplatky ve zdravotnictví.

Po volbách by pro Svobodu byla prý snažší spolupráce s ODS než s ČSSD. Poslední průzkum STEM ale naznačuje, že by se lidovci také nemuseli do sněmovny vůbec dostat. To si ale Svoboda nepřipouští. Plán "B" pro tento případ prý vůbec nemá.

Více o programu KDU-ČSL si přečtěte ZDE

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
nitramt
Dobry den, Vase strana je znama proklamovanim podpory rodin, a k teto problematice bych mel par dotazu. 1) Souhlasite s nasledujicim tvrzenim: "V dobe bez statni podpory rodin, rodiny fungovaly lepe a mely vice deti." pro jednoduchost pouze ANO nebo NE prosim 2) Je podle vas moralni a normalni prepocitavat deti na penize tak jak to casto delate(v mnoha ohledech, napr. pridavky, budouci prispevek nove populace do statni kasy....)? 3) Nyni jsem svobodny, ale chtel bych zalozit rodinu. To neni mozne nebot mne stat tak ci onak okrada o 40% mych prijmu. Je cesta zvysovani mych dani (nyni jsem svobodny) cestou k podpore rodin? Dekuji za odpovedi a dovolte mi vyjadrit me opovrzeni nad vasi schopnosti prepocitavat deti a rodiny na penize. Martin
Dobrý den, děkuji za možnost odpovídat na vaše dotazy. Nejsme sociální inženýři. Děti nepřepočítáváme na peníze. Chceme vytvořit prostředí, které umožní vzít do úvahy i všechny skutečnosti, aby se rodilo více dětí. Bez dětí nemáme budoucnost. Důchodový systém, který není založen na průběžném financování, tzn. že mladší generace platí důchody starší, nefunguje. Děti jsou z tohoto důvodu jedinou jistotou. Chceme, aby i za 50 let se v České republice mluvilo česky a abychom nemuseli volat pracovní síly např. z Asie a Afriky. Musí tady být někdo, kdo zaplatí důchody nám.
Cyril Svoboda
Josef
Zajímalo by mě, co myslíte pod pojmem "odpisů na děti?" Já mám např. tři děti, které jsem slušně připravil do života, ale kvůli tomu jsem si nenašetřil peníze na své stáří, protože vše jsem investoval do jejich vzdělání. Dnes si hodně mladých lidí pořizuje jen jedno dítě, aby si mohli spořit na penze, ale to je cesta k zániku českého národa. Na straně druhé existují rodiny, které se svými mnohapočetnými rodinami parazitují na státě a k parazitnímu způsobu života vedou i své děti. Zajímalo by mě, zda svými "odpisy na děti" nebudete spíše podporovat tyto mnohapočetné rodiny, jejichž potomci nebudou v budoucnu přispivateli do sociálního systému, ale klienty sociálního systému.
Náš návrh je určen pouze pro ty, kteří vychovávají děti a vydělávají peníze. Ve Vašem případě by se odepisovalo z Vaší daně navíc oproti dnešnímu stavu 35 000 Kč. Váš příjem by musel být natolik vysoký, aby bylo možné odepsat tuto částku. To je jistota, že náš návrh není určen pro ty, kteří nepracují a případně parazitují na společnosti. Ti totiž nemají žádný příjem. Ve vašem konkrétním případě dále navrhujeme, že Vaše děti by mohly přispívat částkou 2 % ze sociálního pojištění na Váš důchod přímo. I to je projev mezigenerační solidarity.
Cyril Svoboda
Martin Prax, Svitavy
Vážený pane předsedo, zasadí se Vaše strana po volbách o prosazení zákona na snižování emisí - každý rok o pravidelné procento, tak aby se emise snížily o 80 % do roku 2050? S tématem klimatu také souvisí těžba uhlí - proto mi také dovolte otázku, zda se Vaše strana zasadí o potvrzení územních limitů těžby zrušením dobývacích prostorů? Bude vaše strana - v případě, že bude v nové vládě - trvat na tom, aby nová energetická koncepce nepočítala s uhlím "za limity"? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, snižování emisí patří do programu KDU-ČSL. Míra jejich snižování bude odpovídat závazkům vyplývajících z našeho členství v EU. Pro toto volební období nechceme prolamovat těžební limity mimo jiné proto, aby nedošlo k nadměrnému vytěžení uhlí a také devastaci krajiny. Jako odpovědní hospodáři musíme stále myslet na desítky let dopředu.
Cyril Svoboda
Aleš Kirovski
Vím,že máte připravenou odpověď,proč jste se přepsal z Prahy do Hradce Králové na volby,ale zůstanete předsedou KDU,když v Hradci mandát nezískáte (přesáhnete-li 5%). druhá otázka: Slyšel jsem Vás,jak jste před 2 měs. v Radiožurnálu řekl,že pokud KDU nepřesáhne 5%,pak rezignujete.Můžete to potvrdit?
Jiří Koželouh
Dobrý den pane předsedo, chtěl bych se zeptat jestli KDU-ČSL bude po volbách prosazovat zákon o snižování skleníkových exhalací - postupně až na úroveň o 80 % nižší než je dnes? Máte ve volebním programu (což jsem velmi rád) tento zákon, ale bez určení míry snižování. Děkuji za upřesnění. S pozdravem Jiří Koželouh, Brno
Karel Novotný
Jak vnímáte jasnou skutečnost, dle mého názoru, že média tyto volby se snaží vynést do parlamentu TOP 09 a VV, aby tyto strany mohly sehrát roli ODS B jako SZ po minulých volbách?
Myslím, že máte bohužel pravdu. Věřím však v úsudek voličů a jejich odpovědnost, že se nenechají těmito stranami na jedno použití zmást. Samozřejmě mi nejvíce záleží na podpoře KDU-ČSL, protože jsme jediná strana, která prošla procesem vlastní očisty, není v rukou kmotrů a nemá neprůhledné sponzory. Má recept jak nastavit ekonomický růst, zajistit zaměstnanost, snížit deficit státního rozpočtu. Narozdíl od všech ostatních stran snižuje diskriminaci rodin s dětmi.
Cyril Svoboda
Josef Novák
Dobrý den pane předsedo, je KDU-ČSL pro nebo proti zemskému uspořádání tzn. Čechy,Morava,Slezsko. děkuji
Naše Ústava považuje Českou republiku za unitární stát. Proto je téměř vyloučené, aby byla v tomto smyslu změněna. Navíc byl schválen ústavní zákon o krajském uspořádání, proto je téměř vyloučeno, že by se na tomto stavu mohlo cokoliv změnit.
Cyril Svoboda
Miroslav M
Dobrý den, jako bývalý kolega M.Kalouska musíte vědět, kdo a co stojí za PR projektem TOP09. Proč do toho nejdete?
Každý občan si musí všimnout, že kampaň TOP 09 je srovnatelná s rozsahem kampaně stran ODS a ČSSD, popř. VV. Přitom TOP 09 tvrdí, že na kampaň dala kolem 30 mil Kč. Kampaň tohoto typu nelze za 30 mil pořídit. Je evidentní, že TOP 09 bude muset být po volbách vděčná svým utajeným sponzorům. Totéž se týká ještě ve větší míře VV.
Cyril Svoboda
Petr
Dobry den pane predsedo, Zajimal by mne Vas postoj k financovani ceskeho sportu a jestli povazujete ze spravne ze sportovni organizace jsou financovany hazardem, podle mne je to protiklad jejich poslani. Podporoval by jste zakon na zakazani ucatsti sport. organizaci na hazardu ? Jak nalozit se situaci s CSTV a Sazka Arenou, dekuji, PN
Jsme pro omezení hazardu, proto považujeme drobnou úpravu loterního zákona, která byla schválena Poslaneckou sněmovnou, za nedostatečnou. Hazard musí být podle našeho návrhu řádně zpoplatněn a peníze z něj plynoucí mohou být použity na sport. Bohužel náš návrh byl kromě podpory SZ odmítnut ostatními politickými stranami. Jsem proto v šoku, jak dnes zástupci ODS a ČSSD na sportovních shromážděních slibují peníze na sport z hazardu. Je alarmující, že zpoplatnění hazardu odmítá TOP 09, která kandiduje s podporou starostů. Ti mají sto a jeden důvod na omezení a zpoplatnění všech hracích automatů, videoloterních terminálů a kasin.
Cyril Svoboda
PHD
Dobrý den, říkáte, že rodina je na prvním místě, jak se teda stavíte k registrovanému partnerství? Hodláte nechat současný zákon tak jak je, zrušit ho, nebo umožnit registrovaným partnerům adopci dětí? Děkuju
Pepa
Budete prosazovat restituci církevního majetku v podobě, jak byla předložena v minulém volebním období? Jste si vědom toho, že již od dob "osvíceného" Josefa II. zde platí, že "co stát církvi schvátí, již nikdy nenavrátí?"
Podle dohody uzavřené během návštěvy papeže Benedikta XVI. v ČR mezi Svatým stolcem a vládou Jana Fischera, není možné v době finanční a ekonomické krize řešit otázku narovnání vztahu mezi státem a církvemi. Z tohoto důvodu zřejmě nebude tato otázka v nadcházejícím volebním období předmětem politického rozhodnutí. Děkuji za vaše dotazy a teším se na příští chat.
Cyril Svoboda
Jindřich
České země si dovolují takový luxus,že mají ministerstvo kultury,což mnohé bohatší země nepotřebují.A přitom ta úrověň pořadů na veřejnoprávní televizi,hrozné a pokud je co kvalitní,tak až kolem půlnoci,nebo ještě později.Tohla přece nemůže být náhoda!Kdo za to může?Nejvíc by mě zajímalo,proč nikdo už 20 let nesmí vidět český film Barbora Hlavsová.Kdyby ho náhodou uvedli,každý by hned věděl proč.Tohle ale zřejmě žádná politická partaj nedokáže zařídit.
jarda
Pane předsedo, dovedete si představit koalici KDU-ČSL s TOP 09 ?
Jirka
Dobrý den. Proč prosím KDU-ČSL hlasovala na podzim pro "úsporný balíče", aby jej následně s komunisty a ČSSD zase celý rozcupovala? Co je podle vás lepší? 1)v současnosti nekrátit např. mateřskou, ale za několik málo let vyplácet jen zlomek její současné výše 2)nyní vyplácet třeba o 20% méně, ale zhruba to samé i v budoucnu Děkuji za odpovědi
Brabec
Dobré dopoledne, mám otázku na hazard: nedávno jste na ČT uvedl, že nevěříte, že v případě vyšší regulace, přejde část provozovatelů do podsvětí a akorát tato regulace hazardu dopadne tak, že ho bude stejně či více, akorát nebude daněn... Tento názor odpovídá logické ekonomické úvaze, proč ho odmítáte přijmout? Viz prohibice v USA a radikální zvýšení konzumace alkoholu během ní...
morskehovnoZ
Přeji kouzelný den. Jak se těšíte pane předsedo do politického důchodu? Čím se budete živit, pokud již nebudete poslanec?
Pepa
Z veřejných zdrojů je všeobecně známo, že odchodem Kalouska a plánovaným odchodem Šustra do TOP09, přišla KDU-ČSL o bohaté sponzory, kteří byli mnohdy svázáni s napojením na státní zakázky a na podezřelé transakce (např. Dušan Novotný). KDU-ČSL má nedostatek financí a je nutna provádět nestandardní věci, jako např. vyvěšování volebních plakátů a bilboardů na budovy řadových lidovců. Je schopna KDU-ČSL bez sponzorů, kteří přešli k TOP09, přežít?
Jaroslav Zoch
Dobrý den ! Neměl jste,pane předsedo ,někdy pocit,že byste se měl vrátit k Vašemu postoji při volbě prezidenta a případně jej přehodnotit. Vkrádá se mně sice výraz "omluvit se ",ale s jeho použitím váhám. Ve skutečnosti je ale pravda,že postoj našeho prezidenta principiálně odporuje všeobecnému lidoveckému pohledu a osobně jej považuji za největšího škůdce našeho národa a zrádce demokratických zásad nejlépe k pochopení před oposmlouvou.
Marton
Dobry den pane předsedo, nemate pocit, že na jednu stranu, upřednostnovanim rodiny před jednotlivci, tyto přenecháváte jiným stranam ( ze je tedy neoslovujete ) a ze tazenim proti hazardu, se kterym prisla SZ, na sebe vazete ti socialne slabsi, proto se ptam: koho vlastne chcete oslovit...? Děkuji M.B.
Dobrý den, my pouze snižujeme diskriminaci rodin s dětmi. Děti jsou naší budoucností. Boj proti hazardu byl iniciován KDU-ČSL a jsme pouze vděční za podporu SZ. včera jsem byl pozván na jednání Hospodářské komory ČR, která vysoce ocenila program naší strany jak čelit finanční a ekonomické krizi a nastavit ekonomický růst. Náš program je určen všem občanům všem občanům ČR, Doporučuji program naší strany přečíst a nerozhodovat se podle novinových titulků a marketingových tahů některých stran.
Cyril Svoboda
Marek
Dobrý den, pane předsedo, můžete Vašim případným voličům nyní nějak zaručit, že se nebudete podílet na vládě, která by byla vedena Jiřím Paroubkem? Díky za odpověď, přeju vše dobré.
Anskr
Dobrý den pane doktore, sleduji Váš zápas a fandím Vám. To proto, že jsem měl čest občas s Vámi spolupracovat na notářství a hlavně - byli jsme spojenci na schůzích bytového družstva v Sinkulovce. Jsem již důchodce - je mi 70 -, ale snad dost čilý. Chybí mi v KDU-ČSL nějaká viditelná sekce seniorů. Máte? Rád se zaangažuji. A.S.
Děkuji za dotaz a za Vaši podporu. Také rád vzpomínám na dobré vztahy ve SBD v době, kdy jsme svépomocí stavěli naše byty. KDU-ČSL spolupracuje s klubem seniorů. Více informací je na webových stránkách www.kdu.cz. Věřím, že Vy i celá Vaše rodina dáte hlas KDU-ČSL.
Cyril Svoboda
Jan
p. Svobodo!Vždyť ta Vaše strana je kam vítr tam plášť. Proč Mate tak malou podporu voličů. Někdy mi to připada ža Vam jde jenom o koryta tak jako zelenym. Spojili by jste se nevim skym jen aby byl nějaky ten post. Jste stranou nedůvěryhodnou.
Josef
V jakém stavu je vaše členská základna? Jak je známo, k TOP09 přešli mnozí lidovci, kteří tvoří 99% jejího předsednictva, vedení a volebních lídrů. TOPlidovci09 jsou de facto novou lidovou stranou v jiných kabátech, ani s tou deklarovanou podporou starostů to není tak, jak se na venek prezentuje. Přechod těchto lidí z KDU-ČSL do TOP09 měl určitě nějaké personální následky, které mohly oslabit vaši členskou základnu a přetáhnout některé ultrapravicové členy a příznivce KDU-ČSL právě k TOPákům. Myslíte si, že vaše členská základna je stabilizovaná?
KL
Dobrý den pane Svobodo. Z Vašich slov: "My říkáme, že rodina musí být na prvním místě," tvrdí šéf lidovců, kteří například navrhují zavést systém, který je založený na odpisech na jednotlivé děti. "Takže na něm vydělají jen rodiče, kteří pracují a vychovávají potomky." Z toho vyplývá, že například rodič, který je samoživitel v invalidním důchodu bez jiného příjmu se dvěma dětmi nemá mít ŽÁDNOU podporu. Jsem tedy "černý pasažér" či "parazit". PS: manželka mi zemřela před 4 lety při železniční nehodě.
pavel
Jste ochotni jit po volbach do koalice s topkou, a proc vam topka jako sedm mesicu stara strana tak utika v preferencich, neni to tim ye je to strana schopnych lidovcu a v kdu zustalo jen becko
Martin Strachoň
Pane předsedo, na billboardech v Brně s ex-hejtmanem Juránkem hlásáte, že hlas pro Vás je hlasem pro rodinu. Nebylo by čestné říci, že rodinou je v pojetí Vaší strany jen úzce vymezený okruh rodinných modelů, v souladu s katolickým pojetím? Rodina dnes představuje mnohem širší okruh lidí a modelů, které Vy však přehlížíte a kterým naopak někdy kladete překážky. Nebo jakou máte připravenou podporu pro stejnopohlavní rodinné modely? Děti v takovýchto rodinách přece zaslouží stejnou právní a společenskou ochranu jako děti z heterosexuálních rodin.
Beda
Dobry den, dotahnete zalezitosti okolo OpenCard a sidla magistratu Prahy nebo to bylo jen predvolebni gesto?
Na našem postoji se nemění vůbec nic. Stále trvám na rezignaci Pavla Béma a doufám, že si to pamatují všichni voliči. Jedině podporou KDU-ČSL spolu s EDS máte jistotu. My nepřipustíme žádnou dohodu nebo kompromis s těmi, kdo nesou odpovědnost za Opencard.
Cyril Svoboda
Josef
V roce 2006 váš bývalý předseda, dnes faktický předseda TOP09 Miroslav Kalousek, chtěl, aby lidová strana vládla se sociálními demokraty za tiché podpory komunistů. Kdyby jste byli ve stejné pozici vy dnes, šel byste do toho, jak chtěl jít tehdy Kalousek?
Nikdy. Tyto časy pominuly odchodem našich bývalých členů do TOP 09.
Cyril Svoboda