Podívejte se na místa, kde řeky dosáhly třetího povodňového stupně
 
Hladiny rozvodněných řek v Moravskoslezském kraji postupně klesají. Po 17 hodině platil třetí povodňový stav na 12 místech. Do dnešní půlnoci by mělo spadnout průměrně ještě 20 milimetrů srážek, ve středu má déšť podle předpovědi postupně ustat.

Povodí Odry proto očekává, že hladiny toků budou nadále klesat. ČTK to řekl mluvčí společnosti Čestmír Vlček. Bez proudu je dál několik tisíc domácností, omezena je doprava na některých železničních tratích. Některé firmy musely omezit výrobu.

V noci na dnešek některé řeky klesaly tak rychle, že dosáhly i druhého stupně povodňové aktivity. Vlivem nočních srážek ale začaly v ranních hodinách opět stoupat. Většina z nich začala odpoledne opět klesat včetně Olše, jejíž hladina se na horním toku zvýšila do 12 hodin zhruba o metr. Na Olši ale stále platí třetí povodňový stupeň.

Nejvíce klesly menší toky

Výrazné poklesy hladin zaznamenaly odpoledne především menší toky, například Porubka ve Vřesině, Lubina v Petřvaldu či Jičínka v Novém Jičíně. "Reakce na srážky je velmi rychlá, na drobnějších tocích to byly skokové poklesy až o metr," řekl Vlček.

Vzhledem k očekávanému ustávání srážek by podle něj měly hladiny řek nadále postupně a trvale klesat. Na horních tocích bude voda ustupovat rychleji; na dolních tocích, například v ostravském Svinově či Koblově a Bohumíně, to bude pomalejší pokles, dodal mluvčí.

Od pondělí zůstávají plné přehrady na Frýdecko-Místecku a Karvinsku, jejichž takzvaný retenční prostor se vlivem dešťů už vyčerpal. "Větší množství vody z nich nezačneme odpouštět, dokud neklesnou hladiny toků," řekl Vlček.

Přes 2000 ohrožených lidí

Povodně v kraji zasáhly přes 700 objektů a ohrozily 2145 lidí. ČTK to řekl zástupce ředitele krajských hasičů Vladimír Vlček. Pokud by voda ještě stoupala, například v Bohumíně, pak by ohrozila ještě dalších 400 objektů a zhruba tisícovku lidí. "Zatím se to nestalo," dodal.

Odpoledne hasiči zachránili dvě osoby, které uvízly v chatce v Ostravě-Svinově Dubí. Muže a ženu ve věku 30 a 50 let objevili v chatce obklopené vodou. "Do bezpečí jsme je převezli na člunu," řekl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

V Moravskoslezském kraji, na Přerovsku a na Vsetínsku trvá kalamitní stav, vyhlášený energetiky v pondělí. V regionu bylo okolo 17:30 bez elektrické energie asi 7000 domácností. Růst zavinily další poruchy nahlášené především v Ostravě a na Novojičínsku.

Většina tratí opět v provozu

Železničářům se naopak podařilo zprovoznit v kraji většinu uzavřených tratí. Částečně otevřeli uzavřený úsek Svinov - Polanka nad Odrou na hlavním koridoru mezi Prahou a Ostravou. Rychlost je v úseku omezena na 30 kilometrů za hodinu. Zcela se podařilo zprovoznit i trať z Bohumína na Slovensko, která byla uzavřena v úseku Mosty u Jablunkova - Čadca kvůli poruše na trakčním vedení. Jediný úsek, který je nesjízdný, je Bohumín - Chalupki v Polsku.

Některé firmy na Karvinsku i dnes omezily provozy. Bohumínská ŽDB Group odstavila některé závody, nevyráběl bohumínský Bekeart. Desítkám lidí z Karvinska vyhrožují firmy výpovědí, pokud jim nepředloží potvrzení, že se nemohli dostat kvůli záplavám do práce. Situaci se snaží řešit karvinský magistrát ve spolupráci s krajským úřadem v Ostravě. Mezi firmami, které mají údajně hrozit zaměstnancům, má být i nošovická automobilka Hyundai a některé firmy z průmyslové zóny v Ostravě-Hrabové.

V zatopených oblastech se už objevil první pokus o rabování. Tři lidé se snažili v pondělí v Ostravě vloupat do částečně zatopeného objektu. Policie všechny díky oznámení občanů na místě zadržela. Snažili se ukrást jízdní kola. Kriminalisté na případu pracují, podrobnosti nechtějí zatím zveřejňovat, sdělila ČTK Darina Majková z moravskoslezské policie.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
04:38
4:38 - Výstraha před povodněmi pro čtyři kraje

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal novou výstrahu před povodněmi. Platí od 01:00 platí pro Moravskoslezský, Zlínský, Olomoucký i Jihomoravský kraj. V těchto krajích hrozí další vzestupy řek. Podle předpovědních modelů by srážky v druhé polovině noci měly sice přechodně zeslabovat, ale dopoledne mohou opět zesílit.

06:02
6:02 Ve Zlínském kraji platí 3. stupeň na třech řekách
Ve Zlínském kraji platí třetí stupeň povodňové aktivity na Bystřici u přehrady Bystřička na Vsetínsku, a to nad i pod nádrží, a také na řece Moravě ve Spytihněvi nedaleko Uherského Hradiště a v Kroměříži. V noci vystoupala na hodnoty znamenající stav ohrožení znovu také Rožnovská Bečva ve Valašském Meziříčí a v Rožnově pod Radhoštěm. Druhý stupeň povodňové aktivity platí na řece Moravě v Otrokovicích.
06:16
6:16 - Rožnovská Bečva na 2. stupni
Rožnovská Bečva v šest ráno znovu klesla na druhý stupeň povodňové aktivity. Od třetího stupně ji dělí šest centimetrů.
06:28
6:28 - Hladiny řekl na Ostravsku opět rostou
V Moravskoslezském kraji hladiny rozvodněných řek během noci mírně klesly, nyní opět stoupají. Podle Povodí Odry zatím není jasné, kam až mohou vystoupat. Pršet má do středy a podle předpovědi počasí má v regionu během dne spadnout až 70 milimetrů srážek. "To se už začalo plnit, a řeky opět stoupají," řekl ČTK dispečer povodí.
06:57
6:52 Bohumín může být bez elektřiny
Voda v Bohumíně na Karvinsku ohrožuje důležitou trafostanici. Pokud se ji nepodaří udržet v provozu, bude celé město odpojeno od elektřiny.
07:00
7:00 - Nepříznivá předpověď
Předpověď počasí není nikterak příznivá. Ráno a dopoledne má déšť ustat, kolem poledne a odpoledne by mělo znovu silněji pršet a hladiny řek by se měly opět zvyšovat.
07:20
7:20 3. stupeň na 18 místech
Třetí stupeň povodňové aktivity je vyhlášen na 18 místech Moravy a Slezska.
08:03
8:02 - Troubky z 90 procent pod vodou
Podle redaktorky České televize jsou Troubky na Přerovsku z devadesáti procent pod vodou.
08:04
7:48 Přerovská teplárna pod vodou

Teplárnu v Přerově zaplavila voda z rozvodněné Bečvy, je mimo provoz. Kvůli povodním jsou na Přerovsku zřejmě stovky domácností bez elektřiny.

08:10
8:10 Komplikace na železnici
Záplavy komplikují v Moravskoslezském kraji na několika místech dopravu na železnici. Vlaky nejezdí například mezi Bohumínem a městem Chalupki v Polsku, či mezi Ostravou Svinovem a Polankou nad Odrou. Tato výluka zpožďuje spoje na hlavním tahu na Prahu. Provoz byl zastaven i na železnici spojující region se Slovenskem. Výluka na trati Čadca - Mosty u Jablunkova ale nesouvisí s povodněmi.
08:12
8:12 Morava na dolním toku stoupá
Hladina Moravy na jejím dolním toku stoupá, ale řeka se drží v korytě. Škody zatím nenapáchala. Nejvážnější je situace v Hodoníně, kde skupina 140 hasičů plnila celou noc pytle s pískem a těmi pak zpevnila 400 metrů dlouhou hráz vedoucí po nábřeží Moravy.

Pokud by se hráz protrhla, mohla by řeka zaplavit velkomoravské hradiště Valy v Mikulčicích, které by v budoucnu mělo být navrženo na zápis mezi světové památky UNESCO.

Průtok na dolním toku Moravy by měl kulminovat v noci na středu. Vodohospodáři počítají, že se řeka rozlije do okolí okolo Lanžhota. V tamních lužních lesích to škodu nezpůsobí. Problémy mohou přijít až v létě, kdy se ve vytvořených vodních plochách budou líhnout komáři.
08:31
8:31 Hladina Moravy v Kroměříži dosáhne maxima kolem 18:00
Morava by měla v Kroměříži kulminovat okolo 18:00, předpokládají vodohospodáři. Pod městem by měly nastat rozlivy do krajiny.
09:05
V Polsku už pět obětí
Hladiny řek nadále stoupají také v Polsku, kde se už pět lidí utopilo. Nejhorší je situace na jihu, především ve Slezsku. V okolí obce Częstochowę Warty protékají protipovodňové zábrany, na Podkarpatsku museli být v noci evakuováni lidé i dobytek. Očekávají se navíc další intenzivní deště, a to nejen na jihu, ale i na západě a ve střední části země.
09:14
Slovensko: ohrožený jihovýchod země

První oběť si vyžádaly i záplavy na Slovensku. Nejkritičtější je situace v okolí Trebišova v Košickém kraji, kde se kolem třetí hodiny v noci na řece Ondavě protrhla hráz a voda se vylila do krajiny a nyní se šíří směrem k městu, které chrání ještě jedna hráz. Na místo přijel ministr vnitra Robert Kaliňák.

Nadále prší také v žilinském kraji.

Naopak na západě a severovýchodě země se situace zlepšíla, třetí stupeň povodňové aktivity byl odvolán v okresech Humenné i Medzilaborce.

 

09:17
9:17 Zpravodajka HN Zuzana Keményová se vydala do vesnice Troubky: 95 procent obce je pod vodou

95 procent Troubek je pod vodou. Zatopená jsou i pole kolem.

Lidé se dopravují ulicemi na člunech. Policisté odtud odklonili dopravu. Vytrvale poprchává.

09:22
9:22 Situace v Karviné se zlepšuje
Karviná je pro řidiče dostupnější, stále ale platí uzavírka směrem na Český Těšín. V pondělí evakuovaných 100 pacientů lázní se do nich vrací.
09:37
9:38 V Přerově hladiny Bečvy vystoupala k sedmi metrům
Situace ve městech na Přerovsku, které ohrožuje rozvodněná Bečva, je v ranních hodinách stabilní. Voda od noci klesá v Lipníku a v Hranicích, které se chystají sčítat škody. V Přerově v noci hladina řeky vystoupala téměř k sedmi metrům a na několika místech se vylila.

V Troubkách jsou lidé postupně evakuováni. V Přerově a v Teplicích nad Bečvou u Hranic nadále platí třetí povodňový stupeň.
09:45
9:45 Evakuace do tělocvičen a školních jídelen
Od zpravodajky HN v Troubkách: Obyvatele, kteří odmítali opustit domy, evakuují hasiči a záchranka do tělocvičen a školních jídelen.
Evakuace začala v jednu hodinu v noci.
09:48
9:49 Bečva stále stoupá
Od zpravodajky HN v Troubkách: Bečva ještě nekulminovala, stále stoupá. Hasiči právě evakuují pečovatelský dům. Důchodci jej odmítají opustit. Mají strach, co s nimi bude.
10:14
10:14 Nejhorší to bude, až voda opadne
Od zpravodajky HN v Troubkách: Obyvatelé se shlukují u míst, odkud hasiči spouštějí do zatopených ulic čluny. "Teď to ještě nic není. To nejhorší přijde až voda opadne," říkají.
10:17
10:19 Starší ženu převážejí do nemocnice
Od zpravodajky HN v Troubkách: Hasiči právě přivezli na člunu starší ženu. Nemůže chodit. Odvážejí ji na nosítkách a pak záchrankou do přerovské nemocnice.
10:17
10:17 Voda v Bohumíně ohrožuje důležitou trafostanici, hrozí odpojení

Stoupající voda ohrožuje rozvodnu elektřiny v Bohumíně na Karvinsku. Velká část města, kde žije 23.000 lidí, by jejím odpojením přišla o energii. V současnosti stále rozvodna funguje. Dokud bude pro hasiče i pracovníky ČEZ bezpečná, budou ji držet co nejdéle v provozu. "Situace je momentálně stabilní. Máme 20 centimetrů rezervu, zatím se držíme," uvedla před 10:00 mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.

Ke trafostanici se však ze všech stran blíží voda. K rozvodně voda prosakuje přes improvizované hráze z pytlů s pískem. "Pokud se nám ji nepodaří uchránit, bude celé město bez elektřiny. To by zastavilo čerpání vody ze zaplavených prostor. Bude to boj. Budeme bojovat o každý centimetr," uvedla mluvčí.

 

10:34
10:34 Dorazili vojáci
Od zpravodajky HN z Troubek: Právě dorazil i vojenský záchranný útvar s těžkou technikou. Nasazují velké motorové lodě. Malé hasičské čluny už do některých oblastí kvůli sílícímu proudu nemohly.
10:38
10:38 Britské jednotky nabídly své vrtulníky

Britské jednotky, které se nyní v Česku účastní cvičení Létající nosorožec (Flying Rhino) 2010, nabídly své vrtulníky k pomoci při povodních, informoval poslance Barták. Návrh podle něj zatím nebyl přijat, vláda se ale podobné pomoci do budoucna nezříká.

10:50
10:50 Mobilní sítě v zaplavených oblastech fungují

Mobilní sítě v oblastech postižených záplavami až na krátkodobá lokální přetížení fungují. Komplikace způsobují hlavně přerušené dodávky elektřiny. Například T-Mobile má od pondělí bez proudu 20 vysílačů, ale 17 běží na záložní zdroje.

10:53
10:53 Hlídky policistů
Od zpravodajky HN z Troubek: Na několika místech tu hlídkují policisté v autech. Chtějí zabránit rabování.
11:03
11:04 Hejtman vyhlásí stav nebezpečí

Moravskoslezský hejtman vyhlásí kvůli povodním od dnešních 21:30 v kraji stav nebezpečí, který bude platit pro Bohumín, Karvinou a jejich okolí. Ve 21:30 se tak v Ostravě sejde poprvé v souvislosti se současnými povodněmi krajský krizový štáb.

11:05
11:06 Sbírka košťat, kbelíků atd.
Český červený kříž - oblastní spolek v Ústí nad Orlicí - vyhlásil v úterý humanitární sbírku materiálu pro občany postižené povodní 2010. Jde o ruční nářadí, jako jsou košťata, kbelíky, hadry na podlahu atd., ale i o dezinfekční a čistící prostředky, hygienické potřeby, rukavice nebo velké pytle na odpadky.

Více informací na: www.cckuo.cz
11:27
11:27 Bečva postupně klesá
Situace ve většině měst na Přerovsku, které ohrožuje rozvodněná Bečva, je dnes stabilní. Voda klesá v Hranicích, Lipníku i Přerově. Naopak v Kojetíně se dnes stav zhoršil, voda z řeky Moravy, do které se Bečva vlévá, tam zaplavila například místní sportoviště.
11:33
11:34 Přestalo pršet
Od zpravodajky HN z Troubek: Přestalo pršet, voda pomalu klesá. Místní věří, že to nejhorší mají za sebou.
11:35
11:36 Bez proudu
Od zpravodajky HN z Troubek: V obci právě přerušili dodávky elektrického proudu.
11:39
11:39 Hasiči: Při povodních se zatím zranilo devět lidí
V přímé souvislosti s povodněmi na Moravě a ve Slezsku se zatím zranilo devět lidí. 198 hasičských jednotek dosud před vodním živlem zachránilo 238 obyvatel zatopených obcí, nouzové ubytování muselo vyhledat 188 lidí. Jedinou obětí povodní stále zůstává starší žena, která se utopila v noci na pondělí.
11:42
11:42 Elektřina opět jde
Od zpravodajky HN z Troubek: Proud zase jde, ale nevíme, na jak dlouho.
11:46
11:46 V zaplavených oblastech hrozí přemnožení komárů
Pokud přijde po povodních oteplení, mohly by se začít pouhé dva týdny po záplavách začít líhnout v postižených oblastech hejna komárů. Bude přitom záležet jen na vývoji počasí, zda vznikne komáří kalamita. Radnice by měly všem rozlivům věnovat zvýšenou pozornost a připravit se na možné postřiky. ČTK to dnes řekl Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice v Brně,
11:59
12:00 Pohřešuje se důchodce
Od zpravodajky HN z Troubek: Pohřešuje se jeden důchodce. Pátrá po něm i armádní Tatra.
12:02
12:03 Vsetín začínají ohrožovat sesuvy půdy

Vsetín a okolí začínají ohrožovat sesuvy půdy. Jílovcové podloží nasycené vodou podle odborníků ztrácí pevnost a může se dát do pohybu. Mezi nejrizikovější místa patří Lidečko, ale také Růžďka či Mikulůvka. Ve Vsetíně jsou pak aktivní sesuvy například u cesty na Hanžlově, Za Díly, v Janišově, nad Hrbovou, ale také u modlitebny na Jasence. Sesuv také zdeformoval chodník v Panské zahradě.

12:18
12:18 Troubky bez proudu
Od zpravodajky HN z Troubek: Opět byla přerušena dodávka elektrického proudu.
12:44
12:44 Zlínský kraj uvolnil na pomoc pět milionů

Zlínský kraj uvolnil na pomoc obětem povodní pět milionů Kč. Částku musí ještě schválit zastupitelstvo,další peníze kraj uvolní po sečtení škod.

12:56
12:57 Hladina Moravy na dolním toku stoupá

Hladina řeky Moravy na dolním toku jde stále nahoru poté, co byl v úterý vyhlášen třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity ve Strážnici na Hodonínsku a v Lanžhotě na Břeclavsku. Řeka se v tomto úseku stále drží v korytě a škody nenapáchala. Ve středu by se voda měla začít rozlévat na louky a do připravených poldrů. Ohrozit majetek lidí by však neměla.

Přes dobrou situaci zřídili na hejtmanství krizovou linku, kde mohou lidé například zjistit, zda jsou v ohrožených oblastech průjezdné silnice. Na čísle 541 658 821 je služba k dispozici 24 hodin denně.

13:29
13:29 Bez elektřiny zůstávají tisíce domácností

V celém Moravskoslezském kraji a na Vsetínsku trvá kalamitní stav vyhlášený energetiky v pondělí. V regionu zůstává bez elektrické energie asi 3500 domácností.

13:34
13:35 Potíže na železnici, zpoždění mají i vlaky do Prahy

Záplavy stále komplikují v Moravskoslezském kraji na několika místech dopravu na železnici. Vlaky kvůli velké vodě stále nejezdí mezi Bohumínem a městem Chalupki v Polsku a mezi Ostravou Svinovem a Polankou nad Odrou. Tato výluka zpožďuje spoje na hlavním tahu na Prahu.

13:50
13:50 Policie v Ostravě zmařila pokus o vyloupení zatopeného objektu
Několik osob se snažilo v pondělí v Ostravě vloupat do částečně zatopeného objektu. Policie všechny díky oznámení občanů zadržela. Kriminalisté na případu pracují, podrobnosti nechtějí zatím zveřejňovat, sdělila ČTK Darina Majková z moravskoslezské policie.
13:52
13:52 Jak postupovat v případě vytopení domu
První tři základní body správného postupu v případě vzniku pojistné události související s přírodní katastrofou podle ČSOB Pojišťovny:

1. Pořiďte dokumentaci: Pokud je to vzhledem k situaci možné, pořiďte fotodokumentaci poškozených věcí. Ta pomůže urychlit následnou likvidaci a komunikaci s pojišťovnou.

2. Zabraňte dalším škodám: V rámci svých možností zabraňte vzniku dalších škod.

3. Nahlaste škody pojišťově: Jakmile to bude možné kontaktujte svoji pojišťovnu a ohlaste jí vzniklé škody.
 
13:56
13:56 Stát má na krizové situace 100 milionů korun

Ve státním rozpočtu je na povodně a podobné krizové situace vyčleněno v kapitole Všeobecná pokladní správa 100 milionů korun. Vláda má případně také k dispozici 3,65 miliardy korun ve vládní rozpočtové rezervě. Podle Zuzany Chocholové z tiskového oddělení ministerstva financí však obecně platí, že v první řadě používají obce a kraje své vlastní prostředky, které mají ve svých rozpočtech na takové situace vyčleněny.

14:16
14:15 Pravidla základní hygieny po záplavách
Ministerstvo zdravotnictví připomíná základní hygienická pravilda po záplavách:

Myjte si pečlivě a často ruce. Zejména vždy po styku s povrchy, které byly v kontaktu se záplavovou vodou nebo kaly, vždy před jídlem, pitím a také před kouřením. Dále vždy než se dotýkáte obličeje, ale i před a samozřejmě po použití WC.

Ruce a obličej utírejte do papírových ubrousků. Máte-li rýmu, používejte papírové kapesníky pro jedno použití.

K pití používejte pouze vodu, jejíž zdravotní nezávadnost je ověřena. Při všech pracích užívejte ochranné pomůcky, především gumové rukavice a pevnou obuv.

Více na webu ministerstva ZDE.
14:21
14:22 V Troubkách už zase prší
Od zpravodajky HN z Troubek: Už zase prší. Vesnice je druhou hodinu bez proudu. Lidí žádajících o evakuaci ubývá.
14:53
14:53 Na pomoc zaplaveným oblastem vyrazila i Horská služba

Na pomoc zaplaveným oblastem vyrazilo několik desítek členů Horské služby. Nasazeni budou dle potřeb Zlínského a Moravskoslezského kraje.

15:11
15:11 Hasiči posílají deky, vysoušeče a lůžka
Logistické sklady v Drahanovicích na Olomoucku a ve Skutči na Chrudimsku posílají do zaplavených oblastí deky, vysoušeče a lůžka. Pokud bude třeba, zapojí hasiči i další sklady, kterých je celkem 12.

"Zatím dáváme věci z Drahanovic, postupně zapojujeme Skuteč. Už jsme vydávali lehátka, přikrývky pro evakuační střediska a začínáme chystat vysoušeče," řekl velitel Základny logistiky Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Jiří Němeček.

15:21
15:21 Náklady na povodně již přesáhly vládou uvolněných 50 mil. korun
Finanční požadavky spojené s povodněmi už překročily vládou uvolněných 50 milionů korun a budou muset být poskytnuty další peníze. Novinářům to po dnešním jednání Ústřední povodňová komise řekl vicepremiér a ministr obrany Martin Barták. Předpokládá se, že budou uvolněny další rezervy.
15:31
15:31 Voda v zaplavených Troubkách začala klesat

Voda v zaplavených Troubkách začala klesat. Podle starosty hladina klesla až o 25 centimetrů. Z obce bylo od noci evakuováno 400 až 500 lidí.

16:06
16:07 Situace na řekách je vážná, déšť opět zesílí
Situace na rozvodněných řekách na Moravě je nadále dramatická, i když na některých místech začíná voda pomalu opadávat. Předpověď počasí ale není příznivá, déšť by měl odpoledne opět zesílit. Třetí nejvyšší stupeň povodňové aktivity stále platí na více než 15 místech. Do postižených oblastí v úterý vyrazilo přibližně 30 členů Horské služby. Nasazeni budou dle potřeb Zlínského a Moravskoslezského kraje. Hasiči posílají do postižených oblastí deky, vysoušeče a lůžka.
16:10
16:13 Pojišťovny čekají desetitisíce škod za miliardy
Pojišťovny očekávají celkem desítky tisíc škod v řádu miliard korun. Pojišťovací ústavy již také evidují od klientů první stovky pojistných událostí. Vyplývá to z ankety mezi největšími domácími pojišťovnami. Lidé podle nich však začnou hlásit škody hromadně až v příštích dnech po uklidnění situace.

Česká pojišťovna eviduje prvních zhruba 500 hlášení pojistných událostí svých klientů z oblastí, které postihla velká voda. Dosud jsou to jen menší škody ze zaplavených sklepů, kde voda již opadla. "Již dnes je zřejmé, že na mnoha místech bude situace horší než v roce 1997. Podle prvotních odhadů mobilních techniků ČP se čeká 20.000 až 30.00 pojistných událostí. Hrubý odhad škod v tuto chvíli činí asi 500 milionů Kč," řekla ČTK mluvčí pojišťovny Dagmar Koutská.

16:24
16:24 Zprovozněn úsek Svinov - Polanka

Železničáři částečně zprovoznili uzavřený úsek Svinov - Polanka n. O. na hlavním koridoru mezi Prahou a Ostravou. Rychlost je v úseku omezená.

16:25
16:32 Na Karvinsku a Bohumínsku bude od 21:30 vyhlášen stav nebezpečí

Moravskoslezský hejtman vyhlásí od dnešních 21:30 kvůli povodním v kraji stav nebezpečí, který bude platit pro Bohumín, Karvinou a jejich okolí. Situace v těchto oblastech je nadále kritická, řekl ČTK hejtman Jaroslav Palas. Není vyloučeno, že stav nebezpečí by mohl být vyhlášen i v jiných oblastech.

Vedoucí oddělení vztahů k veřejnosti Pavel Olšovský odpoledne ČTK řekl, že stav nebezpečí by měl trvat dalších 30 dnů. "Zda bude nakonec krizový stav vyhlášen pouze na tyto dvě oblasti či zda dojde k rozšíření o další oblasti, bude uvedeno v připravovaném rozhodnutí hejtmana Moravskoslezského kraje o vyhlášení stavu nebezpečí," uvedl Olšovský.

16:31
16:40 Záplavy mohou ovlivnit volby, strany to zohledňují v kampani
Zhoršující se situace v povodněmi ohrožených moravských krajích stále více vstupuje do volební kampaně. Politické strany v úterý prezentovaly povodně jako téma číslo jedna a oznámily další plány, jak chtějí pomáhat postiženým místům. Záplavy částečně upozadily i očekávané politické přestřelky na poslední předvolební schůzi sněmovny. Podle politologů povodně mohou ovlivnit volební výsledek a bude záležet na tom, jak se při nich politici před veřejností předvedou.
17:29
16:50 Stav nebezpečí

Hejtman Zlínského kraje vyhlásil stav nebezpečí pro Kroměříž, Vsetín, Rožnov,Otrokovice, Val.Meziříčí, U.Hradiště a jejich okolí. Trvá do 24. 5.

17:30
16:55 Teplárnu v Přerově zaplavila voda z řeky Bečvy, je mimo provoz
Bez tepla a teplé vody zůstalo asi 40.000 obyvatel města. Dodávky teplárna zřejmě obnoví až na konci týdne. Kvůli povodním jsou navíc na Přerovsku stovky domácností bez elektřiny. Energetici museli kvůli zvýšené hladině řeky vypnout některé distribuční trafostanice.
17:32
17:30 V Troubkách stále prší
Od zpravodajky HN z Troubek: Stále vydatně prší. Voda z polí a silnic však už ustupuje. Ustoupila zhruba o třicet centimetrů.
17:33
17:35 Přijel ministr obrany

Od zpravodajky HN z Troubek: V Troubkách právě zasahuje 15 vojáků, probíhá evakuace. Záchranáři tu rozmístili několik stanů nouzového přežití, lidé se v nich mohou ohřát i napít. Do Troubek přijel i ministr obrany Martin Barták. „V pondělí přednesu vládě konkrétní návrhxy, jak Troubkám pomoci. Ještě ale přesně nevím jaké,“ řekl HN.

17:38
17:47 Bečva postupně klesá, situace se však zhoršila v Kojetíně
Situace ve většině měst na Přerovsku, které ohrožuje rozvodněná Bečva, se dnes stabilizovala. Voda klesá v Hranicích, Lipníku i Přerově. Naopak v Kojetíně se dnes stav zhoršil, voda z řeky Moravy, do které se Bečva vlévá, se ve městě dostala do několika domů. Voda dále způsobuje problémy zhruba dvacítce obcí na Hranicku, které jsou bez pitné vody. Nejhorší situace je v obci Troubky, kvůli povodním jsou její obyvatelé postupně evakuováni.
17:41
17:42 Na Moravě trvá kalamitní stav, bez proudu je asi 7000 domácností
V celém Moravskoslezském kraji Přerovsku a na Vsetínsku nadále trvá kalamitní stav, vyhlášený energetiky v pondělí. V regionu je bez elektrické energie asi 7000 domácností, což je přibližně o 3000 více než dnes odpoledne. Růst zavinily další poruchy nahlášené především v Ostravě a na Novojičínsku. ČTK to řekla regionální mluvčí ČEZ Alice Lutišanová.
18:52
17:49 Hladiny většiny moravskoslezských řek postupně klesají
Hladiny rozvodněných řek v Moravskoslezském kraji postupně klesají. Po 17:00 platil třetí povodňový stav na 12 místech. Do dnešní půlnoci by mělo spadnout průměrně ještě 20 milimetrů srážek, ve středu má déšť podle předpovědi postupně ustat. Povodí Odry proto očekává, že hladiny toků budou nadále klesat. ČTK to řekl mluvčí společnosti Čestmír Vlček. Bez proudu je dál několik tisíc domácností, omezena je doprava na některých železničních tratích. Některé firmy musely omezit výrobu.
18:53
18:38 Hladina Moravy na dolním toku stoupá, stále se ale drží v korytě
Hladina řeky Moravy na dolním toku jde stále nahoru poté, co byl v pondělí vyhlášen třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity ve Strážnici na Hodonínsku a v Lanžhotě na Břeclavsku. Řeka se již místy rozlévá do krajiny. Ve větší míře by ohrozit majetek lidí neměla, řekli dnes novinářům členové krajské povodňové komise. Kulminaci očekávají ve druhé polovině týdne.
19:39
18.50: V Kojetíně se voda vylila do polí
Od zpravodajky HN: V Kojetíně se voda masivně vylila do luk a polí za městem, domy ale bezprostředně ohroženy nejsou.
19:58
18:58 V Troubkách voda klesá, v obci zůstala asi tisícovka obyvatel
Voda v zaplavené obci Troubky na Přerovsku od dnešního odpoledne klesá, podle místostarostky Vladimíry Hanzlíkové se hladina na některých místech snížila až o půl metru. Zhruba 500 obyvatel zaplavené obce využilo možnosti evakuace, někteří odjeli sami k příbuzným. Ve vesnici zůstala asi tisícovka lidí, obecní úřad jim nabízí rozvoz balené vody a potravin, řekla dnes ČTK místostarostka.
20:02
19:25 Hladina Moravy na dolním toku stoupá, stále se ale drží v korytě
Hladina řeky Moravy na jejím dolním toku jde stále nahoru poté, co byl v pondělí vyhlášen třetí, a tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity ve Strážnici na Hodonínsku a v Lanžhotě na Břeclavsku. Řeka se v tomto úseku stále drží v korytě a škody nenapáchala. Její průtok by měl kulminovat v noci na středu, řekli dnes ČTK pracovníci dispečinku Povodí Moravy. Od 08:00 zasedá krajská povodňová komise Jihomoravského kraje.
20:03
20:00 Situace na řekách je vážná, na mnoha místech stále stav ohrožení
Situace na rozvodněných řekách na Moravě je nadále dramatická, Zlínský kraj vyhlásil stav nebezpečí pro šest oblastí, třetí nejvyšší stupeň povodňové aktivity stále platí téměř dvou desítkách míst. V některých oblastech dnes začaly hladiny řek postupně klesat, déšť by měl sice vpodvečer opět zesílit, ve středu má ale postupně ustat. Desítky lidí už musely opustit domovy, tisíce domácností jsou bez proudu. Potíže jsou v železniční dopravě. Některé firmy musely omezit výrobu. Pojišťovny očekávají následkem povodní desítky tisíc škod v řádu miliard korun.

V noci má dál pršet. Večer či v noci by mohla kulminovat řeka Moravy ve Zlínském kraji.

20:35
20:05 Olomoucký kraj požádá o 15 milionů

Olomoucký kraj požádá ve středu ministerstvo financí o 15 milionů korun na odstraňování následků povodní, rozhodla dnes bezpečnostní rada kraje.

20:39
20.35: V Otrokovicích hustě prší
Od zpravodajky HN: V Otrokovicích pořád hustě prší. Hasiči odčerpávají vodu z polí, připravují se na vylití Moravy z břehů.
21:42
21:42 Tisíce lidí jsou bez proudu

Bez proudu zůstává v Moravskoslezském kraji a na Vsetínsku přes 2200 domácností.Odpoledne to bylo 7000. Trvá kalamitní stav vyhlášený v pondělí.

22:14
22:15 Stav nebezpečí do 17.6.

V Moravskoslezském kraji platí kvůli záplavám stav nebezpečí v 13 obcích a jejich správních územích. Původně kraj uvažoval o dvou. Trvá do 17.6.

00:52
00:17 Stav nebezpečí celkem v 402 obcích

Stav nebezpečí, vyhlášený v úterý kvůli záplavám, se týká 151 obcí v Moravskoslezském kraji a 161 ve Zlínském. V obou krajích je to zhruba polovina obcí. Díky vyhlášení nouzového stavu bude v obcích snadnější koordinace záchranných i úklidových prací. Ve Zlínském kraji platí stav nebezpečí do 24. května, v Moravskoslezském do 17. června. Stav nebezpečí byl již v pondělí vyhlášen na Hranicku a Přerovsku, pod něž spadá 90 obcí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist