Američtí byznysmeni dosáhli svého: přiměli politiky, aby před volbami slíbili, že radikálně změní systém zadávání veřejných zakázek v Česku.

Už dokonce vědí i jak. Minulý týden totiž skončila práci expertní komise, kterou dala dohromady Americká obchodní komora a v níž měly své zástupce všechny důležité strany. A ta připravila na čtyři desítky návrhů, co je třeba upravit, aby státní zakázky přestaly být živnou půdou pro korupci. V pondělí návrhy oficiálně stvrdí i stranické špičky.

Co se změní? Pokud projde novým parlamentem většina toho, co se dohodlo, ponesou například státní úředníci odpovědnost za "své" zakázky. Když se nepovedou, dostanou u soudu velkou pokutu. Na internetu se také začne objevovat mnohem více informací o tendrech, včetně nejrůznějších analýz a studií, které kvůli zakázce vznikly.

Je také jisté, že do bojů o státní miliony se budou moci hlásit jen společnosti, u nichž je zřejmé, kdo je jejich majitelem.

"Jsme připravení to podpořit," řekl HN lídr ODS Petr Nečas. Na pondělním závěrečném jednání Platformy pro transparentní veřejné zakázky, jak se projekt oficiálně jmenuje, jej bude zastupovat exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Nečas navíc závěry týmu odsouhlasí i na dálku – zmíní je na tiskové konferenci.

Podobně hovoří i sociální demokraté. Jejich předseda Jiří Paroubek už v polovině března slíbil šéfovi americké komory, že udělá všechno proto, aby se zakázky změnily. "U velké většiny bodů panovala jasná shoda," pochvaloval si práci týmu poslanec Jeroným Tejc, který bude reprezentovat ČSSD. V podstatě stejně se vyjadřovali i zástupci TOP 09 nebo zelených.

To je přesně to, co od začátku Američané chtěli – aby se politici veřejně zavázali, že s neprůhledným prostředím státních miliard něco rychle udělají. Na jejich iniciativu jako první upozornily HN.

 Závěrečná zpráva expertní skupiny PTVZ
 Souvrh návržených opatření
  Stáhněte si PDF (88 kB)  Stáhněte si PDF (85 kB)

Weston Stacey z obchodní komory USA prohlásil, že budou téma i nadále sledovat: „Je to klíčová korupční oblast, takže když změníte pravidla, lidé budou hledat nové cestičky.“

ctete-v-pondelnich-hn 

Související