Dopravní policisté přistihli za první tři měsíce letošního roku 363 řidičů, kteří řídili pod vlivem návykové látky. To je o 93 více než za stejné období loňského roku.

"Kvůli nárůstu případů řízení pod vlivem drog se letos policisté školí, aby lépe rozpoznali řidiče pod vlivem návykových látek," řekla Veronika Benediktová z policejního prezidia.

Za rok 2007 přistihli policisté za volantem 198 řidičů pod vlivem drogy, o rok později už to bylo 775. Vloni pak řídilo 1145 lidí pod vlivem návykové látky.

Některé testry na drogy stojí podle Benediktové několik stovek korun, proto se také kontroly nedělají u každého řidiče, ale jen u podezřelých. Proto je potřeba policisty vyškolit, aby takového řidiče rozpoznali.

Navíc jde jen o orientační zkoušku a přistižený řidič musí ještě absolvovat krevní rozbor, který už pak u soudu slouží jako důkaz. Jízdu pod vlivem drog pak soudy mohou trestat až ročním vězením, při opakování deliktu může jít hříšník do vězení až na tři roky.

Například v metropoli o uplynulém víkendu přistihli policisté při dopravních kontrolách pět řidičů pod vlivem drogy. Tři z nich byly ženy.

"Většinou jsou pod vlivem metamfetaminu," sdělil ředitel pražské policie Martin Červíček s tím, že kontroly na drogy za volantem jsou v Praze intenzivní. Plánují také dokoupit 2500 testrů na drogy, protože jim už pomalu docházejí.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist