Dopravní policie zavede od ledna povinnou dechovou zkoušku u každé silniční kontroly. Deníku informaci potvrdil ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

Česko se tak stane jedinou zemí EU, ve které musí zkouškou projít každý kontrolovaný řidič. Doposud policisté testovali alkohol v dechu namátkově, povinně jen u dopravních nehod. "Závazný pokyn už byl vydán, součástí každé základní kontroly bude dechová zkouška," uvedl Tržil.

Drogy se budou testovat postaru

Povinné dechové zkoušky vítají především odborníci na silniční bezpečnost. Počet lidí, kteří při dopravních nehodách zemřeli kvůli alkoholu, se totiž stále zvyšuje. Od ledna do konce listopadu tak přišlo na silnicích o život 83 lidí, což je více než za celý loňský rok.

Deník informuje, že hlídky dopravní policie dostaly v tomto týdnu dalších 400 certifikovaných přístrojů Dräger, jejichž měření soudy uznávají jako krevní testy. Testování drog ze slin řidiče se od začátku roku 2010 nezmění. I nadále bude prováděno jen při důvodném podezření policistů, že řidič je pod vlivem omamných látek.

Problém ilustruje i víkendová nehoda, při níž třiatřicetiletý řidič pod vlivem alkoholu a drog srazil v sobotu odpoledne na přechodu pro chodce v Opavě ženu a jejího sedmiletého syna. Oba utrpěli těžká zranění, žena jim v noci na dnešek v nemocnici podlehla. Chlapec je podle policie v kritickém stavu v péči lékařů ostravské fakultní nemocnice.

Údajný pachatel z místa nehody ujel, policie ho po dvou hodinách vypátrala. Řidič je podezřelý z pěti trestných činů, například z ublížení na zdraví a neposkytnutí pomoci. Navíc za volant usedl v době, kdy mu byl vysloven zákaz řízení.