ČSSD chce protlačit protikorupční balíček před volbami

Bojem proti korpuci se bude zřejmě zabývat ještě i současná sněmovna. Sociální demokracie chce požádat o svolání mimořádné schůze k protikorupčnímu balíčku ministra vnitra a lídra pražské kandidátky ČSSD Martina Peciny, pokud se jím nebude dolní komora parlamentu zabývat na poslední řádné schůzi sněmovny plánované na 18. května.

Protikorupční balíček kromě úprav institutů korunního svědka a protikorupčního agenta mění také postavení spolupracujícího obviněného. Měl by například rozšířit výčet trestných činů, na které je možné nasadit odposlechy.

Svolání mimořádné schůze těsně před volbami zřejmě souvisí také s prohlášením ČSSD z minulého týdne, podle kterého chce strana po incidentech na svých mítincích využít ke kampani i parlamentní půdu.

"Je to šaškování sociální demokracie, kdy protikorupční balíček jako vlajková loď jejich lídra v Praze a kromě toho také ministra této vlády je napsaná úplně blbě," komentoval záměr předseda sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS).

Občanští demokraté zveřejnili jedenáct návrhů, jak budou v případě volebního vítězství bojovat s korupcí a byrokracií. ODS například navrhuje, aby pro veřejné a ústavní činitele platila při korupci zhruba o dva až tři roky vyšší trestní sazba i vyšší míra hmotné odpovědnosti než pro běžné občany.

"Je to rakovina, která může rozleptat útroby demokratického státu," poznamenal o korupci volební lídr strany Petr Nečas. Je to podle něj zátěž, která narušuje důvěru ve stát, demotivuje poctivé a aktivní občany.

Mezi opatřeními je kromě vyšší odpovědnosti veřejných a ústavních činitelů například i zakotvení povinného hodnocení dopadů korupčních rizik právních norem do už prováděných hodnocení celkových dopadů právní normy. Toto hodnocení je označováno RIA, pro korupční dotazník ODS přišla se zkratkou CIA (Corruption Impact Assesment).

U každého návrhu zákona či novely, včetně poslanecké iniciativy, by tak mělo být jasné, jaké dopady z hlediska možné korupce bude mít. ODS nabízí občanům, aby od 17. do 29. května na stránkách ODS vybrali 15 norem, které jsou podle nich korupcí nejzatíženější. Svůj návrh 15 rizikových zákonů přinese také odborná veřejnost, například Transparency International. Hodnocení CIA chtějí občanští demokraté provést u 30 už existujících zákonů.

ODS by zrušila tři ministerstva

"Navrhujeme zakotvení práva občanů, podnikatelů a firem na ochranu před korupcí a byrokracií," poznamenal Nečas. Podle někdejší ředitelky Transparency International Adrieny Krnáčové to bude znamenat, že občan, který zjistí, že určitý zákon na něj uvaluje přílišnou administrativní zátěž, se může obrátit na ombudsmana a jeho prostřednictvím až na Ústavní soud.

Veřejné zakázky, granty a dotace například z Evropské unie by měly být zcela transparentní a v elektronické podobě by mělo být dohledatelné, jak se vyvíjely. Transparentní podle názoru občanských demokratů ale musí být i uchazeči o zakázky či dotace a granty.

Lídr ODS dnes zopakoval už starší návrhy strany na zrušení tří desítek největších byrokratických regulací, také u nich mohou 15 navrhnout občané na internetu a 15 odborná veřejnost, v tomto případě Hospodářská komora.

Protibyrokratickým opatřením je podle Nečase i záměr ODS zrušit tři ministerstva. O která jde, ale lídr ODS neřekl. Občanští demokraté chtějí podle něj také předložit nový zákon o úřednících ve veřejné správě, kde bude definován i systém jejich vzdělávání a odměňování.

Náměstek ministryně spravedlnosti Zdeněk Zajíček připomněl snahu občanských demokratů prosazovat elektronizaci státní správy. I ta podle něj napomůže snižování byrokracie a korupce. Občané by podle názoru ODS měli mít možnost kontrolovat své osobní údaje ve vznikajících centrálních registrech. U některých agend by po zavedení elektronické komunikace se státem odpadla místní příslušnost občanů ke konkrétnímu úřadu, podotkl Zajíček.


11 priorit ODS proti korupci a byrokracii:

1. Zavedeme povinné Hodnocení dopadů korupčního rizika - CIA jako součást procesu RIA.

2. Navrhneme zakotvení práva občanů, podnikatelů a firem na ochranu před korupcí a byrokracií.

3. Zavedeme absolutní transparentnost veřejných zakázek, grantů a dotací.

4. Zavedeme princip „do naha“ u zájemců o veřejné zakázky, granty a dotace.

5. Zavedeme vyšší míru hmotné odpovědnosti politiků a úředníků.

6. Zpřísníme zákaz činnosti pro osoby nezákonně jednající a trest propadnutí majetku.

7. Každý rok prověříme a zrušíme 30 největších byrokratických regulací.

8. Zrušíme 3 ministerstva  a sloučíme kontrolní a regulační úřady. Po elektronizaci zrušíme u některých agend místní příslušnost podobně jako v Czech POINTu.

10. Umožníme občanům kontrolu nakládání s jejich osobními údaji prostřednictvím Základních registrů.

11. Předložíme nový Zákon o úřednících ve veřejné správě (systém vzdělávání a odměňování).