Pražské muzeum voskových figurín musí zaplatit 50.000 korun za vystavování soch golema. Soud částečně vyhověl žalobě dědičky autorských práv Dagmar Dományové, která je dědičkou autorských práv sochaře Jaroslava Horejce. Rozsudek zatím není pravomocný. Pokud by se jím stal, Golem v podobě hliněné postavy přepásané železem a se šémem uprostřed hlavy, známého z filmu Císařův pekař - Pekařův císař, by už nemohl být volně užívaný.

Bájný golem, jehož podle legendy povolal k životu rabi Löw na konci 16. století, se pak ve filmu poprvé objevil jako hnědý hliněný obr se svorníky na hrudi. Do té doby si umělci golema představovali různě, převážně jako oblečenou lidskou postavu, nikoliv obra z hlíny.


Spor o práva na golemovu podobu a její komerční využití řešil městský soud už v roce 2007, kdy žalobu Dományové zamítl. Tehdy se dědičce podle soudce sice podařilo prokázat, že Horejc byl autorem výtvarného návrhu sochy filmového golema, nikoliv však autorem sochy samotné - tu zřejmě vytvořili pracovníci barrandovských studií.

Originál Horejcova golema se totiž nezachoval a zmizely také sochařovy náčrtky. Figuríny golema, které využívalo voskové muzeum, prý navíc byly filmovému golemovi pouze podobné - nešlo o napodobeniny ani kopie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist