ČSSD v pondělí zveřejnila dva nástroje, jak omezit plýtvání a zneužívání peněz ve státním sektoru. Chce zřídit nový úřad, který by dohlížel na systém veřejných nákupů, čímž by se údajně ušetřilo každý rok až 19 milirad korun.

Zároveň chtějí sociální demokraté svolat mimořádnou schůzi sněmovny k projednání balíčku protikorupčních opatření z dílny ministra vnitra Martina Peciny, pokud se soubor zákonů nepodaří prosadit na poslední řádné schůzi 18. května.

Souvisí to se změnou strategie oranžové předvolební kampaně. Po útoku na místopředsedu Bohuslava Sobotku chce ČSSD jít za lidmi do fabrik a vysokých škol, ale také bojovat o hlasy voličů ze sněmovních lavic.

Nový úřad za 100 milionů 

Prioritou případné vlády ČSSD po květnových volbách bude radikální změna systému veřejných nákupů. Reforma by měla být hotova do roka. Podle představ ČSSD by měl za asi 100 milionů korun vzniknout nový centrální úřad se stovkou zaměstnanců, který by nákupy koordinoval. 

Koncept Úřadu pro koordinaci centrálních nákupů připravili podle Paroubka straničtí experti na základě vzorů ze zahraničí. Právě zahraniční zkušenosti ukazují, že podobný úřad dokáže státu ušetřit asi 15 procent z objemu nákupů, vysvětlil předseda ČSSD. Při celkovém objemu akvizic za 129 miliard korun by tedy ročně šlo až o 19 miliard úspor. Úřad by poskytoval servis pro zadávání velkých strategických tendrů, byl by nezávislým orgánem dohledu a zajišťoval by chod elektronické infrastruktury.

K vybudování nového systému centrálních nákupů vytvořila sociální demokracie komplex deseti propojených opatření. Vedle vybudování úřadu hodlá vytvořit centrální adresu pro elektronické zadávání veřejných zakázek a stanovit vládní komoditní strategii. Chce také ustanovit, že do elektronických aukcí půjdou všechny zakázky nad hranici 100.000 korun a všechny informace včetně zadávací dokumentace budou veřejné. Úřady budou muset při nákupech vycházet ze standardních cen a dělat je centrálně. 

Sociální demokraté už dříve uvedli, že chtějí ve státním rozpočtu získat dodatečných 29 miliard korun různými úspornými opatřeními. Dalších 41 miliard chtějí opatřit změnou daní a z dividend.

Náklady na své volební sliby odhadla sociální demokracie v dubnu v rozmezí od 100 do 150 miliard korun. Pokud po volbách ale nová vláda realizuje připravovaná opatření ČSSD a ekonomika bude růst tak, jak předpovídají experti, myslí si sociální demokraté, že kabinet bude moci mezi lety 2010 a 2014 pracovat s novými finančními zdroji ve výši 570 miliard.

ČSSD chce také do voleb protlačit sněmovnou protikorupční balík. Ten kromě úprav institutů korunního svědka a protikorupčního agenta mění také postavení spolupracujícího obviněného. Měl by například rozšířit výčet trestných činů, na které je možné nasadit odposlechy.

Pokud se sociálním demokratům nepodaří odhlasovat jej na poslední řádné schůzi této sněmovny, plánované od úterý 18. května, bude strana požadovat schvolání mimořádné schůze. Termín zatím nemá, možný je i poslední týden před volbami.

ODS se postup konkurenční strany nelíbí. "Je to šaškování sociální demokracie, kdy protikorupční balíček jako vlajková loď jejich lídra v Praze a kromě toho také ministra této vlády je napsaná úplně blbě," řekl ČTK předseda sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS). I kdyby balíček sněmovna schválila, Senát by jej podle Bendy vrátil. "Je to snaha o předvolební agitku," dodal Benda.

Vládní protikorupční balíček poslala sněmovna do závěrečného schvalování už v polovině dubna. Už tehdy ČSSD možnost svolání mimořádné schůze naznačovala, neboť nebylo jisté, že se závěrečné hlasování podaří do voleb uskutečnit. Sociální demokraté přijetí balíčku ještě před volbami označují za svou prioritu.

O svolání schůze musí požádat alespoň 40 poslanců, kterými ČSSD disponuje. Místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS), která nyní dolní parlamentní komoru vede, musí v takovém případě schůzi svolat. Nebude už možné měnit její termín ani zařazovat nové body programu.