ČSSD ve čtvrtek oznámila, že po fyzickém útoku na místopředsedu Bohuslava Sobotku změní charakter své kampaně - ruší velké mítinky na náměstích a půjde za lidmi do fabrik a vysokých škol. Zástupci škol z celé republiky se ale shodli, že to rozhodně nedovolí, že univerzity jsou apolitické a politici zde mohou vystoupit pouze s odbornou přednáškou.

Některé vysoké školy pak vystoupení politiků zakázaly už několik měsíců před volbami. Zákon školám zakazuje pouze organizování činnosti politických stran na univerzitní půdě, o jednotlivých vystoupeních ale rozhodují rektoři.

"Mítinky politických stran neumožňujeme. V době předvolební kampaně se snažíme jim naše prostory nepronajímat, stejně tak v našem areálu nepovolujeme oslovování pracovníků nebo studentů univerzity," sdělila mluvčí Univerzity Pardubice Valerie Wágnerová. Podobně se vyjádřila také většina vysokých škol, které ČTK oslovila.

Západočeská univerzita v Plzni se zatím nevyjádřila, zda ČSSD na svou půdu pustí. Rektor Josef Průša (ČSSD) uvedl, že to bude muset projednat na vedení univerzity.

Výjimkou jsou odborné přednášky, na něž si fakulty občas zvou některé politiky, kteří se specializují třeba na ekonomii nebo veřejnou správu. Například na ústecké univerzitě přednášel předseda ČSSD Jiří Paroubek na téma Evropské výhledy ve středu, v minulosti zde vystoupil také Karel Schwarzenberg (TOP 09) nebo Mirek Topolánek (ODS). Podle mluvčí školy Jany Šikové sice v následných diskusích se studenty padaly politické otázky, ale nejde o žádnou kampaň politických stran.

"Máme dokonce děkanku, která kandiduje za TOP 09 a všechny její mítinky se konají mimo akademickou půdu. Jak by dopadla snaha ČSSD o vystoupení ve škole dopředu odpovědět nemůžu, ale v principech našich zásad to není," uvedla mluvčí brněnského Vysokého učení technického Jitka Vanýsková.

Zákaz do konce voleb 

Naproti tomu třeba vedení Univerzity v Hradci Králové rozhodlo, že tři měsíce před konáním voleb škola nebude přijímat zástupce stran k setkání se studenty a zaměstnanci. Od března nesmí politici ani pražskou Vysokou školu ekonomickou, zákaz platí do konce voleb.

"Akademická půda má být apolitická a k politickým rejům odmítavá a nebylo by fér vystavovat studenty cílenému politickému tlaku," uvedla mluvčí liberecké Technické univerzity Jaroslava Kočárková s tím, že v posledních týdnech tak univerzita neumožnila vystoupit na akademické půdě ani Miloši Zemanovi (SPOZ), Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) nebo Jiřině Šiklové (SZ).

Kvůli možné propagandě přitom sociálnědemokratičtí hejtmani nedávno kritizovali studentské volby na středních školách. Na tomto typu škol zákon propagaci politických stran výslovně zakazuje. Zveřejnění výsledků proto pořádající společnost Člověk v tísni odložila až po skutečných parlamentních volbách na konci května. Lídr ČSSD Paroubek však po zveřejnění části neoficiálních výsledků, podle kterých u mladých lidí jasně vítězí pravice, organizátory vyzval, aby výsledky publikovali už nyní.