Jako každý rok v Praze uspořádají akce k 1. máji stoupenci krajní pravice i levice. Aktivní budou i kandidáti sněmovních voleb, které se uskuteční za necelý měsíc. Na Výstavišti se v devět ráno sešli komunisté, na náměstí Míru vystoupí sociální demokraté a na Petříně sympatizanti ODS, kterým večer zahraje skupina Buty. Politických mítinků se ale oproti zvyklostem z minulých let nezúčastní předsedové stran.

Na pořádek v ulicích bude dohlížet více než tisícovka policistů, dopravní omezení policie nepřipravuje. Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana budou v ulicích města například příslušníci speciální pořádkové jednotky, pohotovostní motorizované jednotky nebo dopravní služby. "Ale je připraven samozřejmě i antikonfliktní tým, policisté na koních a psovodi," uvedl Hulan.

Situaci v metropoli bude podle něj navíc celý den sledovat ze vzduchu vrtulník, na Vltavě budou hlídkovat dva policejní čluny. Některé akce policie vyhodnotila jako rizikovější, jde o shromáždění skupin "s radikálnějšími názory".


Na náměstí Jiřího z Poděbrad svolala shromáždění k oslavě Svátku práce krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti. Na mítink dorazila asi jen stovka příznivců, plánovaný pochod po Vinohradské třídě do centra města na Můstek byl zrušen.

Na náměstí Republiky zase od 12:00 pořádá shromáždění Československá anarchistická federace (ČSAF). Anarchisté se následně tradičně vydají na Střelecký ostrov, kde se v roce 1890 odehrály první oslavy Svátku práce v Praze. Po ukončení se účastníci shromáždění a pochodu zřejmě přesunou na Císařskou louku, kde se má od 13:00 konat již třetí ročník festivalu May Day pořádaného Antifašistickou akcí (AFA).

Související