Až bude volební lídr ODS Petr Nečas znovu hrozit, že Jiří Paroubek přivede Česko ke státnímu bankrotu a Jiří Paroubek mu na oplátku vmete, že právě ODS zadlužila v roce 2009 zemi o rekordních 224 miliard korun, měli by si oba hlavní kandidáti na premiéra uvědomit jednu dost podstatnou věc: Jejich programy by dopadly na veřejné finance prakticky stejně.

Hospodářské noviny v minulých dnech důkladně propočítaly rozpočtový dopad volebních slibů ODS, ČSSD a dalších tří politických stran, které mají podle předvolebních průzkumů největší šanci dostat se do sněmovny. Výsledky jsou zajímavé: Zatímco dodržení programu ODS by vedlo v roce 2011 ke snížení ročního schodku veřejných financí o 16,5 miliardy, program sociálních demokratů by ve stejném roce hlavně díky zvýšení daní snížil zadlužení státu o 15,4 miliardy korun.

Pravdou je, že i tyto "úspory" oběma stranám spolkne zvýšení výdajů kvůli stále rostoucímu počtu důchodců a kvůli pořád vyšším úrokům státního dluhu, což jen příští rok zvýší výdaje o 16,5 miliardy.

Pomůže růst

Pokud ale bude ekonomika růst příští rok o očekávaných 2,4 procenta, ODS i ČSSD do rozpočtu "zadarmo" získají přes 20 miliard, což jim umožní příští rok snížit schodek pod 4,8 procenta HDP. Tedy tak, jak chce po Česku Evropská unie.

"Pokud ekonomika opravdu poroste o 2,4 procenta a nedojde ke snížení daní, tak se podle našich propočtů zvýší příjmy rozpočtu o 23 miliard," potvrzuje analytik Patria Finance David Marek.

Na oživení ekonomiky v příštím roce se vůbec upínají všechny strany bez rozdílu. "Počítáme s růstem HDP, který přinese zvýšení příjmů rozpočtu zhruba o 24 miliard ročně. Pokud by došlo znovu k poklesu, tak bychom měli problémy. Zprávy o mírném oživení německé ekonomiky ale spíš svědčí o tom, že jsou naše plány realistické," myslí si šéf ČSSD Jiří Paroubek.

 Jak dopadnou volební sliby politických stran na státní rozpočet
(kliknutím na logo se vám zobrazí podrobné dopady plánu strany na rozpočet)

Sliby ČSSD
 
Podrobný seznam slibů
Sliby ODS
 
Podrobný seznam slibů
Sliby KSČM
 
Podrobný seznam slibů
Sliby TOP09
 
Podrobný seznam slibů
Sliby Věcí veřejných
 
Podrobný seznam slibů
 

TOP 09: Úspory za 50 miliard

Bez ohledu na růst ekonomiky by zdaleka nejvíc snížil schodek rozpočtu program TOP 09. Její radikální plány na snížení objemu platů ve veřejné sféře (výjimku mají jen učitelé) o 10 procent, na stejně velké snížení rodičovské, ale i třeba plány na výrazné seškrtání porodného nebo snížení dávek zdravotně postiženým by spolu s ambiciózními provozními úsporami ušetřily státu jen příští rok 50 miliard.

TOP 09 navíc tvrdí, že po volbách nepodpoří žádné zvyšování daní ani pojištění. Naopak: TOP 09 by ráda už příští rok vrátila stropy na placení zdravotního a sociálního pojištění ze šestinásobku na čtyřnásobek průměrného platu, díky čemuž by stát přišel o 2,4 miliardy korun.

Důvodem faktu, že má TOP 09 nejúspornější program, nejsou jen tvrdé rozpočtové škrty, ale i to, že hodlá pro příští rok zmrazit důchody. Na rozdíl od ostatních stran tak ušetří v rozpočtu na důchodech 13,5 miliardy korun. "Tento krok je nutný hlavně do budoucna, protože bude snižovat deficit rozpočtu i v dalších letech," říká první místopředseda strany Miroslav Kalousek.

Docela dobrou bilanci mají i Věci veřejné (VV), jejichž program by snížil schodek rozpočtu o 19,7 miliardy. A to přesto, že kromě zvýšení důchodů slibují třeba zvýšení mateřské nebo zrušení poplatků za položku na receptu.

Jenže VV se třeba od ODS a TOP výrazně liší tím, že chtějí zvyšovat daně. A to nejen firmám a nejbohatším, z čehož chtějí získat pět miliard, ale navíc plánují radikálně zvýšit zdanění hazardu a začít zdaňovat prostituci. To má do rozpočtu dohromady přinést víc než 15 miliard.

Zároveň VV (dost optimisticky) tvrdí, že během příštích čtyř let sníží náklady na veřejné zakázky o 40 miliard. "V Česku se utratí za veřejné zakázky 600 miliard a trvám na tom, že 40 miliard jsme díky zavedení elektronických aukcí, centrálních nákupů a snížení limitu pro malé zakázky schopni ušetřit," obhajuje smělý plán VV jejich ekonomický expert Kamil Jankovský.

Rekordní komunisté

Suverénně nejvíc by naopak zatížili rozpočet komunisté, jejichž plány by jen v roce 2011 zvýšily schodek rozpočtu o 64,5 miliardy korun. Samotné výdaje na všechny jejich sliby by dokonce stály stát astronomických 138 miliard. Tuhle částku přitom nevyrovnají ani návrhy na razantní zvýšení daní a ambiciózní plán na úspory ve státní správě.

Jen tři nejdražší sliby KSČM (snížení DPH z 10 na 5 procent, zvýšení tříleté rodičovské dovolené na 14 tisíc a postupné zvýšení státních výdajů na vědu o jedno procento HDP do roku 2012) by přišly rozpočet na 68 miliard.

"Je nám jasné, že ne všechny sliby můžeme splnit hned. Pokud by to stav rozpočtu nedovoloval, tak bychom museli třeba se snižováním DPH nějaký ten rok počkat," připouští tváří v tvář propočtům HN ekonomický expert komunistů Jiří Dolejš.
Související