Studenti brněnského sportovního gymnázia Ludvíka Daňka ve středu v simulovaných volbách hlasovali přesně tak, jak se ČSSD obávala - na prvních třech místech skončily pravicové strany.
"Přesné pořadí však sdělit nemůžu. I našim studentům řekneme konečné výsledky za naši školu až po volbách. Jsme vázáni mlčenlivostí," řekla kantorka gymnázia Marie Tichá s odkazem na pokyn společnosti Člověk v tísni, která projekt Studentské volby připravila.
Výsledky celostátního žákovského hlasování, v němž si studenti měli vyzkoušet roli voličů a do kterého se nakonec zapojilo 148 středních škol, měly být podle původního plánu zveřejněny již dnes.
Pak se ale "kousla" ČSSD, podle níž by výsledky studentských voleb mohly v neprospěch levice ovlivnit ty skutečné na konci května. Člověk v tísni proto rozhodl, že volební preference středoškoláků zveřejní až po řádných volbách. Z projektu nakonec stáhla plánovanou záštitu i ministryně školství Miroslava Kopicová. Kvůli tlaku politiků z projektu Studentské volby asi čtvrtina škol raději odstoupila. Nejvíce škol se stáhlo ve Středočeském kraji, kde je hejtmanem David Rath (ČSSD). Ten už dříve ředitelům škol poslal dopis, ať se do projektu raději nezapojují.
Z projektu Studentské volby se po Rathově výzvě odhlásila čtvrtina škol - čtěte ZDE
Máte dost okoukaných politiků? Zakroužkujte dolní kandidáty, radí iniciativa - čtěte ZDE
Školné až 20 tisíc? Společnou řeč našly ODS, TOP 09 i Věci veřejné - čtěte ZDE
Postup politiků však středoškoláky, kteří nakonec měli možnost hlasovat, naštval. "Nelíbilo se jim to. Říkali, že si mysleli, že volby jsou svobodné a že mají právo vyjádřit svůj názor," řekla kantorka Tichá. Podobně rozladění byli třeba i studenti z pražského gymnázia Nad Alejí: "Vůbec nechápali, o co politikům jde. Studentské volby považovali za nevinný průzkum voličských preferencí mladých lidí, ne za agitaci," řekla tamní učitelka Zuzana Bukovská. Jak volby na jejím gymnáziu dopadly, však ve středu nechtěla ani naznačovat. Stejně jako další oslovené školy.
"U nás mohlo volit 551 studentů, k urně jich nakonec dorazilo 315. Výsledky ale zveřejňovat nebudeme, řídíme se pokynem společnosti Člověk v tísni," řekl Ivo Pohořelý, zástupce ředitele na pražském gymnáziu Postupická.
Setkání s Haškem, upravení metodiky
Člověk v tísni ještě výsledky studentských voleb nemá. Agentura, která lístky počítá, dodá souhrnnou statistiku až v příštích dnech.
V úterý se kvůli studentským volbám sešli ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek a předseda Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). Pak vydali společné prohlášení, že upravili metodiku tak, aby k ní kraje už neměly žádné výhrady.
"Byla to ale jen technická změna. Asociace krajů si stěžovala, že studenti při seznamech voličů zapisují i rodná čísla. Napsali jsme proto školám, aby to nedělaly," řekla ve středu Tatiana Bačovská z Člověka v tísni.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist