Jiří Paroubek se chystá na vládu s komunisty. Sice tvrdí, že do otevřené koalice nepůjde, ale tichá podpora menšinového kabinetu by se mu líbila. "Většina voličů si přeje levostředovou vládu," řekl při březnové programové konferenci ČSSD.

Programy obou stran jsou si blízké. Komunisté i socialisté volají po progresivním zdanění, štědrém sociálním systému, posílení práv zaměstnanců. Zásadně se ale neshodnou v pohledu na českou účast v EU a NATO. Docela dobře, bez dramatických protestů veřejnosti, pak ČSSD vládne s komunisty (otevřeně či skrytě) ve Středočeském, Plzeňském, Karlovarském či Moravskoslezském kraji.

Paroubek také hovoří o tom, že by se mu líbila i koalice s KDU-ČSL. Lidovci se pod vedením Cyrila Svobody a po odchodu Miroslava Kalouska stali lehčí variantou sociálních demokratů. Takové spolupráci ale nejvíc brání preference křesťanských demokratů.

Bude tak záležet na výsledku dalších malých stran. Šanci mají Věci veřejné, populistická partaj, která ideově ohebným programem dává najevo, že za patřičné ústupky je schopná jít podpořit jak ODS, tak levici. Oficiálně ale koalici s ČSSD vylučuje.

Nakonec zbývá velká koalice. "Jde o krajní řešení," nechal se slyšet Paroubek. Jakkoli se koalice konzervativců a socialistů zdá být nemožná, hlavně z komunální politiky mají obě strany s takovým projektem bohaté zkušenosti.

Navíc Paroubek, pragmatik odhodlaný udělat vše pro svůj vstup na Pražský hrad, by mohl najít společnou řeč s řadou občanských demokratů.

Podobně jako například jeho možný nástupce v čele ČSSD Michal Hašek. Když budoval v Jihomoravském kraji novou vládu, občanští demokraté mu za místo v koalici klidně obětovali i symbol Topolánkovy éry - zdravotnické poplatky.