Policie je prý připravena

Pražská policie se připravuje na shromáždění a pochody, které metropoli čekají v rámci prvomájových oslav. Na pořádek v ulicích bude podle mluvčí pražské policie Ivany Ježkové od sobotního rána dohlížet zhruba tisícovka policistů. Žádná dopravní omezení nebo uzávěrky policie neplánuje. Některé akce policie vyhodnotila jako rizikové, v Praze se mají sejít stoupenci krajní pravice i levice.

Na náměstí Jiřího z Poděbrad svolala od 10:00 shromáždění k oslavě Svátku práce krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti. Na náměstí Republiky zase od 12:00 pořádá shromáždění Československá anarchistická federace (ČSAF). Anarchisté se následně podle internetových stránek ČSAF vydají tradičně na Střelecký ostrov, kde se v roce 1890 odehrály první oslavy Svátku práce v Praze.

Po ukončení se účastníci shromáždění a pochodu mají přesunout na Císařskou louku, kde se má od 13:00 konat již třetí ročník festivalu May Day pořádaného Antifašistickou akcí (AFA).

Oslavy 1. máje letos většina stran spojí s předvolební kampaní. Stánky sociálních demokratů Pražané potkají na náměstí Míru, Petřín obsadili jako v minulých letech občanští demokraté a na Výstavišti se tradičně setkají komunisté.

Předseda zelených Ondřej Liška si naplánoval na pátek a sobotu "nonstop čtyřiadvacetihodinovou kampaň", voliče bude oslovovat různě po Praze tam, kde budou mladí slavit Majáles nebo pálit čarodějnice. V neděli odpoledne pak SZ zahájí na náměstí Míru horkou část kampaně. Jiného stranického šéfa ale o víkendu zřejmě Pražané oslovit nebudou moct.

Jediní, kdo 1. máj v předvolební kampani vynechali úplně, jsou lidovci. "My budeme slavit Den matek 9. května, který považujeme za významnější. Maminkám budeme po městě rozdávat květiny," řekl předseda pražské KDU-ČSL Marián Hošek.

Sociální demokraté a komunisté se naopak na Svátek práce připravili důkladně, i když letos netradičně levicoví lídři v Praze nevystoupí. Komunisty na Výstavišti čeká podle lídra pražské kandidátky Jiřího Dolejše "klasika", tedy nejen politické proslovy, ale i hudba a zábava.

"Čekáme x tisíc lidí, vystoupení budou mít kandidáti do sněmovny, představit chceme mladé členy strany," uvedl. Předseda KSČM Vojtěch Filip v Praze nebude, v plánu má zastávky na mítincích na trase jih Moravy, Vysočina a jižní Čechy.

Ani šéf ČSSD Jiří Paroubek zřejmě v sobotu nepodpoří pražské kandidáty ČSSD, přednost dá pravděpodobně kampani v Ústeckém kraji. Pražští lídři Martin Pecina a Petr Hulinský se chystají oslovit voliče na náměstí Míru, kde ČSSD uspořádá také trh s čerstvou zeleninou z Polabí. Program zpestří muzikáloví zpěváci.
ODS uspořádá v sobotu tradiční pestrý program na téma lásky čas na Petříně. O týden později zve na stejné místo Pražany na oslavy Dne matek pod heslem Mámo, táto, pojďte si hrát. Předseda ODS Petr Nečas se na 1. máj v Praze nedostaví, v sobotu má naplánován program v Plzni.

Předseda a lídr pražské kandidátky TOP 09 Karel Schwarzenberg bude i na 1. máje pokračovat v dosavadním stylu své kampaně. Místo pražských hospod a restaurací se ale vypraví za hosty na Gurmán Festival na letiště v Hradci Králové.