Jiří Paroubek

narozen: 21. 8. 1952, Olomouc

vzdělání: V roce 1976 vystudoval Vyso-kou školu ekonomickou v Praze.

před rokem 1989: Působil jako ekonom v podnikové sféře - pracoval např. jako ekonomický náměstek podniku Restaurace a jídelny, byl členem Československé strany socialistické.

kariéra v ČSSD: V roce 1989 vstoupil do ČSSD, jejím předsedou se stal 13. 5. 2006.

rodina: Je podruhé ženatý. S první manželkou Zuzanou se rozvedl v roce 2007, mají šestadvacetiletého syna Jiřího. Dceru Margaritu (*1. 11. 2009) má s nynější manželkou Petrou.

Světoznámý spisovatel Arnošt Lustig vysvětloval v únorovém rozhovoru pro HN, proč se podílel na knize o Jiřím Paroubkovi. A dovolil si příměr, kterého pak litoval - že by si povídal s kýmkoli, kdo je zajímavý, klidně i s Hitlerem. Hned to ráno, kdy interview vyšlo, se rozdrnčel literátův telefon a na druhé straně spustil Martin Vlasta, toho času bývalý tajemník Jiřího Paroubka. "Žádal mě, abych vydal prohlášení a za toho Hitlera se omluvil. Paroubka to prý strašně rozčílilo," vyprávěl Lustig poté, co do médií dorazilo prostřednictvím vyhlášené agentury Ogilvy jeho komuniké.

Petr Dimun, Paroubkův mediální stratég, později v emailu zdůrazňoval, že šlo o Vlastovu soukromou iniciativu, s níž neměl Lidový dům co do činění. "Mně to přišlo nešťastné, tak jsem Arnoštovi zavolal, jsme tak trochu kámoši," popsal událost Vlasta a dodal: "Já už v Liďáku tak dva roky nejsem. Šel jsem do byznysu."

To je ale pravda jen z části. Podle informací HN zůstala Paroubkovu letitému sekretáři uvnitř strany nadále část někdejšího vlivu, navíc za ČSSD stále sedí v dozorčí radě Nadace ČEZ. S předsedou se formálně rozešel kvůli tomu, že si nesedl s jeho novou manželkou Petrou. A také kvůli tomu, že symbolizoval jedno z jeho nejslabších míst - totiž podivné okolí.

Mafiánské stíny

Když se Václav Moravec nedávno ptal Jiřího Paroubka, kdo jsou jeho nejbližší spolupracovníci, zmínil ta "nejprovařenější jména", tedy volebního manažera ČSSD Jaroslava Tvrdíka, šéfa sociálnědemokratického marketingu Petra Dimuna nebo svého poradce a kamaráda z dob Československé strany socialistické Jiřího Vyvadila. To ale nejsou zdaleka všichni, na něž pravděpodobný budoucí premiér spoléhá.

Klíčových jednání grémia sociální demokracie, třeba toho před zrušenými předčasnými volbami, se obvykle účastní také vedoucí Paroubkova sekretariátu Jan Birke. Šedá eminence východočeské ČSSD, vyslanec strany v dozorčí radě Lesů ČR, se v předsedově okolí pohybuje dlouhodobě, pomáhal mu s kampaní v roce 2006, pracoval pro něj na úřadu vlády i ministerstvu pro místní rozvoj.

Birke patří do stejné generace "dřevních" pomocníků jako Martin Vlasta. Toho mimochodem Paroubkovi představil další z jeho letitých známých, s nimiž se na veřejnosti radši moc neukazuje - vrchní pražský kolotočář Václav Kočka, muž, kterého tajná služba i policie podezřívaly z napojení na ruskojazyčné mafie. Kočkova syna pak na křtu Paroubkovy knihy v říjnu 2008 zastřelil podnikatel Bohumír Ďuričko. 

Minulost, která nezáří jako nejzářivější hvězda, má také kmotr Paroubkovy půlroční dcery Margarity Petr Benda. Multimilionář se z něj stal už v 90. letech, když v Teplicích provozoval diskotéky, podle místních se údajně před revolucí živil jako vekslák. On to ale vždy popíral.

S Paroubkem se sblížil v roce 2006, když se předseda ČSSD rozhodl kandidovat na Ústecku. Benda na tom, že má přístup ke stranickému šéfovi, samozřejmě vydělal - do té doby hrál v severočeské sociální demokracii až druhé housle za nynější hejtmankou Janou Vaňhovou a jejím přítelem Romanem Houskou, díky Paroubkovi se ale stal skutečným vládcem regionu. Zprávy, že ho šetří policie kvůli obchodu s drogami, se ale nikdy nepotvrdily.

Mocný Jansta

Spoustu špinavé, ale zároveň užitečné práce dělá pro sociálnědemokratického lídra Petr Dimun. V Británii se takovým lidem říká spin doctors. Dokážou manipulovat veřejným míněním, umí působit na novináře. Na vztahu Paroubek-Dimun je ale nejzajímavější jméno muže, který je dal dohromady: pražský právník s dlouhými prsty Miroslav Jansta, majitel nymburského basketbalového klubu.

Jaký je vliv bývalého komunistického poslance uvnitř ČSSD, ilustruje to, že jeho kanceláří jako koncipienti prošli další Paroubkovi exponenti: jednak jihomoravský hejtman Michal Hašek, jednak šéf politicko-analytického oddělení ČSSD a stínový ministr životního prostředí Petr Petržílek. Důvěrným Janstovým přítelem je pak bývalý šéf Paroubkem resuscitovaného think-tanku Masarykovy demokratické (dříve dělnické) akademie, socialistický exministr zemědělství Jan Mládek.

"Jansta má dveře otevřené kdykoli kamkoli, ten člověk má ohromnou cenu," popsal advokátovo postavení jeden z pražských politiků ČSSD.

Samotný Jansta svůj vliv vždy bagatelizoval, mimo jiné tvrzením, že stejně dobře jako se socialisty vychází i s občanskými demokraty. Jeho kancelář totiž pracuje na milionových zakázkách jak pro pražský magistrát, tak pro ministerstva obrany či dopravy, která ovládá ODS.
ČSSDČSSD