Pokud sociální demokraté vyhrají květnové sněmovní volby, předloží nový zákon o nájemném, který zruší dosavadní možnost jednostranného navyšování nájemného. Stát by měl také přispívat lidem, kteří budou platit na nájemném víc než třetinu svých čistých rodinných příjmů. Na úterní tiskové konferenci ČSSD k otázkám bydlení to řekl předseda strany Jiří Paroubek. Současně s tím chce ČSSD zrevidovat účinnost sociální pomoci a sociální sítě.

"Nikdo nebude platit na nájemném více než třetinu svých čistých příjmů. Pokud bude tato hranice překročena, vznikne nárok na finanční příspěvek," přislíbil Paroubek.

A v úterý se nezapomněl opřít do politické konkurence: "V jednom roce jsme udělali víc než vlády ODS za celé období svých vlád po roce 1989. Praxí a metodou našeho hlavního politického konkurenta byla nečinnost, která přinesla jen a jen deformace bytového trhu," řekl Paroubek s tím, že ČSSD v minulosti prosadila zákon o úpravě nájemného, o podpoře družstevní výstavby a předložila i zákon o vlastnictví bytů.

Stranický odborník na bydlení Ivan Přikryl řekl, že není možné říct dopředu, kolik by si příspěvek na nájemné vyžádal ze státní kasy. Podle něj by se ale lišil, například mladým lidem by stát přispíval kratší dobu, zatímco třeba u lidí nad 65 let by šlo o trvalý příspěvek.

Další stranický odborník na bytovou problematiku a poslanec Stanislav Křeček zdůraznil, že bude zapotřebí změnit způsob stanovování místně obvyklého nájemného. Místo dosavadního přístupu, kdy se vycházelo například z nabídek realitních kanceláří, se bude tato částka vypočítávat ze tří nájmů, které se platí za obdobné byty v jednom místě. Do doby, než začne platit nová úprava, by mělo místně obvyklé nájemné vycházet z úrovně dosažené deregulací v letošním roce. To znamená, že by v letošním roce skončila platnost zákona, který toto nájemné zvyšoval, popsal Křeček.

Novomanželské půjčky

ČSSD ve svém volebním programu mimo jiné slibuje, že opět zavede zvýhodněné novomanželské půjčky na pořízení a modernizaci bytu pro mladé lidi do 40 let s odpočty na každé narozené dítě. Plánuje také, že obnoví státní podporu na získání tzv. startovacích bytů, tedy bytů hlavně pro mladé manžele.

Připravit chce i systém krizového refinancování hypoték. Poslanci ČSSD již loni v prosinci předložili návrh zákona, který znamenal, že fond rozvoje bydlení by půjčoval nezaměstnaným lidem na splátky hypoték. Sněmovna se jím dosud ale nezabývala a je téměř jisté, že do voleb už to nestihne.

Exministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek takovýto návrh odmítá. "Protože to je krok, který by vedl pouze k dalšímu a dalšímu snižování osobní odpovědnosti v okamžiku, kdy se rozhoduji, zda si půjčím, nebo nepůjčím," řekl Kalousek ČTK.