Pokud sociální demokraté vyhrají květnové sněmovní volby, předloží nový zákon o nájemném, který zruší dosavadní možnost jednostranného navyšování nájemného. Stát by měl také přispívat lidem, kteří budou platit na nájemném víc než třetinu svých čistých rodinných příjmů. Na úterní tiskové konferenci ČSSD k otázkám bydlení to řekl předseda strany Jiří Paroubek. Současně s tím chce ČSSD zrevidovat účinnost sociální pomoci a sociální sítě.
"Nikdo nebude platit na nájemném více než třetinu svých čistých příjmů. Pokud bude tato hranice překročena, vznikne nárok na finanční příspěvek," přislíbil Paroubek.
A v úterý se nezapomněl opřít do politické konkurence: "V jednom roce jsme udělali víc než vlády ODS za celé období svých vlád po roce 1989. Praxí a metodou našeho hlavního politického konkurenta byla nečinnost, která přinesla jen a jen deformace bytového trhu," řekl Paroubek s tím, že ČSSD v minulosti prosadila zákon o úpravě nájemného, o podpoře družstevní výstavby a předložila i zákon o vlastnictví bytů.
Stranický odborník na bydlení Ivan Přikryl řekl, že není možné říct dopředu, kolik by si příspěvek na nájemné vyžádal ze státní kasy. Podle něj by se ale lišil, například mladým lidem by stát přispíval kratší dobu, zatímco třeba u lidí nad 65 let by šlo o trvalý příspěvek.
ČSSD chce na šest měsíců zmrazit růst nájemného - čtěte ZDE
Desetitisíce domácnosti příští rok jen těžko zaplatí činži - čtěte ZDE
Novomanželské půjčky
ČSSD ve svém volebním programu mimo jiné slibuje, že opět zavede zvýhodněné novomanželské půjčky na pořízení a modernizaci bytu pro mladé lidi do 40 let s odpočty na každé narozené dítě. Plánuje také, že obnoví státní podporu na získání tzv. startovacích bytů, tedy bytů hlavně pro mladé manžele.
Připravit chce i systém krizového refinancování hypoték. Poslanci ČSSD již loni v prosinci předložili návrh zákona, který znamenal, že fond rozvoje bydlení by půjčoval nezaměstnaným lidem na splátky hypoték. Sněmovna se jím dosud ale nezabývala a je téměř jisté, že do voleb už to nestihne.
Exministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek takovýto návrh odmítá. "Protože to je krok, který by vedl pouze k dalšímu a dalšímu snižování osobní odpovědnosti v okamžiku, kdy se rozhoduji, zda si půjčím, nebo nepůjčím," řekl Kalousek ČTK.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist