Pražský arcibiskup Dominik Duka převzal v katedrále sv. Víta z rukou svého předchůdce Miloslava Vlka biskupskou berlu a ujal se tím oficiálně úřadu. Pražský arcibiskup je zároveň nositelem čestného titulu primas český, stojí totiž v čele nejstarší a nejvýznamnější diecéze v zemi.

Ceremonii uvnitř katedrály přihlížely tisíce lidí, někteří zůstali venku a sledovali velkoplošnou obrazovku s přenosem z chrámu.

"Jsou příležitosti, u kterých by člověk měl být, jmenování nového arcibiskupa je velká změna v církvi," řekl ČTK na hradním nádvoří Jan Vobořil z pražských Nuslí, který ceremonii sledoval na obrazovce.

Intronizaci nepřálo počasí

Ta byla připravena pro další stovky nebo tisíce lidí, ale nakonec před ní stály jen desítky věřících a zastavovaly se tam skupinky turistů. Dnešní intronizaci příliš nepřálo počasí, bylo chladno.

Při slavnostním ceremoniálu poděkoval prezident Václav Klaus Vlkovi za jeho působení v úřadu a popřál hodně štěstí Dukovi. Klaus také vyjádřil přesvědčení, že se podaří dořešit některé sporné otázky mezi státem a církví. Hlavními jsou spor o majetkoprávní vyrovnání a o svatovítskou katedrálu.

Klaus zároveň připomněl aktuální tragédii, která zastínila v médiích Dukovu intronizaci. Účastníkům mše oznámil, že spadlo letadlo s polským prezidentem Lechem Kaczyńským a jeho manželkou na palubě. Při neštěstí zemřeli všichni cestující a posádka. Za oběti se poté pomodlili i věřící v katedrále.

Chrám je symbol české státnosti

Duka ve svém prvním kázání učinil vstřícné gesto v otázce sporu o chrám sv. Víta. Vyzdvihl jeho význam pro národ, nikoliv výlučné vlastnictví církve. "Je dnes naším úkolem změnit dějiny vítězů a poražených na dějiny tvůrců a stavitelů," řekl Duka. Katedrála je podle Duky symbolem české státnosti a církev součástí národa.

Duka zdůraznil také zakotvení národní kultury v bibli a v příchodu sv. Cyrila a Metoděje, ale také sepětí se starozákonními židovskými kořeny. Na závěr poděkoval kardinálu Vlkovi za vybudování základů, na kterých může stavět při své práci.
Vlk stál v čele diecéze od roku 1991. Duku při jeho kázání nevyvedla z míry ani drobná nehoda, když mu spadly desky s papíry, z nichž četl kázání.

Duku, kterému bude za několik dní 67 let, čeká z titulu primase českého a pražského arcibiskupa řada jednání s politiky jako jednoho ze zástupců církví a náboženských společností v Česku. Papež Benedikt XVI. Duku jmenoval arcibiskupem letos 13. února.

Před tím, než Vlk předal Dukovi berlu a symbolicky ho uvedl na arcibiskupskou katedru, se četla latinsky a česky bula, kterou papež Benedikt XVI. jmenoval Duku pražským arcibiskupem.