Američané podle diplomatických zdrojů serveru Euro.cz hodlají vyslat do ČR experta na etiku Normana Eisena. "Tento poradce amerického prezidenta Baracka Obamy pro etické otázky by měl být dočasným šéfem americké ambasády," napsal server. Devětačtyřicetiletý právník Eisen se seznámil s Obamou na Harvardově univerzitě, podílel se na jeho předvolební kampani a byl jejím štědrým sponzorem. Po Obamově vítězství se stal členem vedení jeho týmu pro převzetí moci a byl jmenován zvláštním poradcem pro etiku a vládní reformu. Eisenovi rodiče přežili holokaust, jeho matka pochází z Československa.
Americký velvyslanec není v Praze 15 měsíců
Neoficiální zdroje ČTK ovšem toto jméno nepotvrzují. I když se v poslední době v diplomatických kruzích mluvilo o dočasném velvyslanci, jiné zasvěcené zdroje z české diplomacie nyní hovoří o tom, že do Prahy se chystá velvyslanec na obvyklou dobu. Klaus v pátek uvedl, že Američané už české diplomacii předložili souhlas s vysláním diplomata. Mluvčí velvyslanectví USA John Vance řekl, že jména zveřejňuje Bílý dům.
Americký velvyslanec není v Praze už přibližně 15 měsíců. Klaus o tom prý ve čtvrtek večer velmi obšírně s Obamou hovořil. "A usmíval jsem se, když devět hodin na to jsme dostali návrh budoucího velvyslance," řekl v pátek. Pevně prý věří, že nový velvyslanec do Prahy přijede "zanedlouho".
Původně se spekulovalo o tom, že novým velvyslancem se stane mediální podnikatel Marc Nathanson, nakonec ho od toho ale prý odradily bezpečnostní požadavky americké vlády. Prodleva ve jmenování velvyslance údajně není výrazem nějakého nového postoje USA vůči ČR, jak se občas spekuluje.
Clintonová: Nový velvyslanec USA v Praze by měl být vybrán již brzy - čtěte ZDE
ON-LINE: Obama to vzal zkrátka, po půl hodině s Klausem a Fischerem odletěl - čtěte ZDE
S Bushem v Americe skončí také velvyslanec v Česku - čtěte ZDE
Klaus a Fischer americké straně v pátek "vysvětlili složitosti" politického procesu v ČR v souvislosti se snahou vlády v reakci na žádost USA posílit českou vojenskou účast v Afghánistánu. Vláda, která chce pět stovek vojáků v zemi posílit o dalších 55, zvažuje, že právě s ohledem na politickou situaci změní strukturu těchto posil.
Klaus: jsem proti oslabení role NATO v Afghánistánu
Češi zdůraznili body svého zájmu a hovořilo se i o vztahu mezi aliancí a Evropskou unií. "My jsme zdůrazňovali, že jsme byli zásadně proti ponížení role NATO ve prospěch nějakých specifických evropských vojenských struktur. Zásadně jsme bojovali proti budování paralelních entit," podotkl český prezident. Změněná politická i hospodářská situace podle něj vedla k tomu, že se na takové úvahy "pozapomnělo".
Američané mají podle Klause pocit, že se situace ve vztazích s Evropou narovnává. "Není důvod odlišovat starou a novou Evropu, jak se to říkalo před několika lety," vysvětlil.
Nová podoba amerického protiraketového deštníku bude součástí obrany NATO, připomněl český prezident. "Jasná strategie prezidenta Obamy je následující - chceme v Evropě protiraketový štít, který by byl současně protiraketovým štítem NATO. To je alfa a omega veškerého uvažování a radikální koncepční změna minulosti," vysvětlil Klaus. Předchozí americká administrativa George Bushe štít, jehož součástí měl být i radar v ČR, stavěla především jako americký systém.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist