Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv na Pražském hradě podepsali dle plánu novou smlouvu o omezení jaderných zbraní. Oba státníci dorazili na Pražský hrad kolem desáté a po společném focení s Václavem Klausem se zhruba hodinu věnovali bilaterálnímu jednání. Vrcholem schůzky se stal podpisový ceremoniál americko-ruské dohody, k němuž došlo o půl hodiny později, než se plánovalo, tedy ve 12:30.
Dokument nahrazuje smlouvu START, jejíž platnost skončila loni v prosinci. Obama svého pobytu v Praze využije také k setkání s prezidenty a premiéry 11 zemí bývalého východního bloku.
Pražské setkání Baracka Obamy a Dmitrije Medveděva sledujeme on-line ZDE
Kvůli přítomnosti šéfů světových velmocí se Praha stala přísně střeženým místem, s různými uzavírkami a omezeními musejí počítat Pražané i turisté. Například zcela nepřístupný je areál Pražského hradu do pátečního poledne.
Čtvrteční diplomatický program završila schůzka jedenácti státníků ze střední a východní Evropy s Barackem Obamou. Za českou stranu se večeře zúčastnil premiér Jan Fischer a prezident Václav Klaus.
Medveděv byl v české metropoli v roli hlavy státu poprvé, ve středu večer se osobně setkal a následně povečeřel s Klausem. Prahu opustil ve čtvrtek odpoledne po podpisu smlouvy.
Obama přiletěl z Washingtonu znovu po roce ve čtvrtek ráno. Stráví tu noc a v pátek ho opět na Hradě čeká bilaterální jednání s Klausem.
Sledujeme on-line:
On-line reportáž
Desítka lidí se podle ČTK ráno sešla na pražském náměstí Jana Palacha na shromáždění, které v souvislosti se summitem USA-Rusko svolala iniciativa Ne základnám. Zástupci iniciativy a jejich příznivci se kolem 08:30 vydali přes řeku směrem k Pražskému hradu, kam mají každou chvíli dorazit.
Analýza: Co znamená pražský podpis jaderné odzbrojovací dohody
9:15 je přesný čas druhého přistání Baracka Obamy v Praze. Naposledy tu byl před rokem, když na Pražském hradě vyslovil přání světa bez jaderných zbraní.
Před branou Pražského hradu zastavuje Obamova limuzína.
Oba státníci jsou nyní u Václava Klause. Novináři čekají na pokyn, až budou moci vstoupit do Španělského sálu.
Zhruba 15ti minutová uzavírka dopravy kvůli návštěvě prezidentů se projevila skoro třičtvrtěhodinovou zácpou tramvají u Prašného mostu. Podle našeho reportéra tu doprava nadále stojí.
Podle naší reportérky ve Španělském sále tu čeští politici postávají ve skupinkách, baví se mezi sebou a společně s novináři čekají na příchod prezidentů. Je tu dále i ministr obrany Martin Barták nebo premiér Fischer. Do sálu zavítal i Jiří Paroubek a Pavel Bém.
Summit USA-Rusko se zatím obešel bez problémů, uvedl policejní prezident Martinů. Policie v Praze našla podezřelý kufřík, byl v něm jen počítač.
Ruský prezident se chopil slova po svém americkém protějšku. "V tomto sále došlo ke skutečně dějiné záležitosti. Podepsali jsme přelomovou smlouvu, která nahradí dohody dosavadní. Děkuji svému kolegovi za skvělou práci a kompromisy, kterých se nám podařilo dosáhnout. Děkuji také za to, že k podpisu došlo v tomto krásném městě, v tomto prostředí," řekl na úvod svého vystoupení Medveděv. "Tento podpis zahájí novou stránku spolupráce v historii našich zemí. Naše tými pracovaly konstruktivně a nonstop. Obě strany touto dohodou zvítězily a tím i celá světová společenství," uvedl dále. Medveděv pak zopakoval obsah smlouvy, na němž se Rusko se Spojenými státy dohodly.
Systém protiraketové obrany nemá za cíl změnit strategické rozložení sil mezi Ruskem a USA, řekl Barack Obama.
Rusko bude podle Medveděva sledovat vývoj protiraketové obrany USA. Rozpory jsou, ale je vůle se jimi zabývat, věřím v dohodu, řekl prezident.
Podle Obamy se USA nezbaví jaderných zbraní, dokud je mají jiné země. USA a Rusko však chtějí dát impulz ke snižování jaderných arzenálů.
Věřím, že se nám podaří zajistit silné sankce proti Íránu již letos na jaře, řekl Obama. Západ se obává, že Teherán vyvíjí jaderné zbraně.
"Sankce samy o sobě problém neřeší, ale někdy jsou nevyhnutelné", řekl k tomu Medveděv. "Hovoříme-li o sankcích, musí jít o rozumné sankce, takové, které Írán podnítí k náležitému chování," dodal šéf Kremlu. V rozhovoru s Obamou prý vyznačil meze ruského chápání takových sankcí.
Tisková konference amerického a ruského prezidenta ve Španělském sále Pražského hradu skončila.
Hosté se přesouvají do Rudolfovy galerie na slavnostní oběd.
Obama a Medveděv usedli ke slavnostnímu obědu, na nějž je pozval Klaus. Účastní se ho desítky hostů, včetně českých politických špiček.
Pro české politiky byl dnešní oběd jedinou příležitostí k setkání s Obamou a Medveděvem. Možnost k dvoustranné schůzce kromě Klause a Fischera nikdo z nich nedostal. Seznam VIP hostů oběda byl užší než počet pozvánek na podpisový ceremoniál ve Španělském sále, kterého se zúčastnily stovky lidí.
Politici pozvaní na oběd nicméně většinou přiznávali, že setkání u dlouhé tabule jim možnost k osobnímu rozhovoru s Obamou či Medveděvem asi neposkytne.
Americký a ruský prezident obědvají dýňovou polévku a roštěnou s knedlíkem. Podávají se moravská vína.
Oběda se kromě prezidentů USA a Ruska účastní řada dalších významných osobností z České republiky, Ruské federace a Spojených států.
Ochranu českého vzdušného prostoru při příletu i odletu ruského a amerického prezidenta Dmitrije Medveděva a Baracka Obamy zajišťuje také pasivní sledovací systém Věra. Jako základnu armáda zvolila Krušné hory, hlavní stanoviště má systém Věra u obce Výsluní na Chomutovsku.
Summit USA-Rusko je v podstatě u konce. Barack Obama opustil Pražský hrad a vydal se do hotelu Hilton. Ministr zahraničí České republiky Jan Kohout se setkal se svou americkou kolegyní Hillary Clintonovou.
Pro informace o dalším pobytu Baracka Obamy v Praze sledujte zpravodajství na www.iHNed.cz.
Americký prezident večeří se zástupci Bulharska, Estonska, Chorvatska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska a Slovinska. Evropské politiky zajímá, zda nejnovější vývoj rusko-amerických vztahů nemůže mít nějaký negativní dopad na vztahy USA se spojenci v NATO a s novými členy EU.
Během summitu hlídkovalo v pražských ulicích přibližně 1500 policistů a stejný počet specialistů z ochranné služby a dalších složek. Ve třech dnech návštěvy prezidentů by podle plánu mělo být nasazeno až 5000 osob (také armáda včetně bojových letounů a protichemických expertů); Útvar rychlého nasazení by měl mít v akci 70 až 80 lidí.
Na večeři evropských politiků s Obamou se podle Fischera diskutovalo o práci NATO v Afghánistánu, vztahu s Ruskem či energetické bezpečnosti. O protiraketové obraně se hovořilo jen okrajově.
Fischer uvedl, že vláda možná změní svůj návrh na podobu navýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu tak, aby byla politicky průchodnější.
Obama si během odpoledního odpočinku šel zacvičit do hotelového fitcentra. Čtyřicetiminutový trénink si dopřál za plného provozu centra.
"Uvažujeme i s ministrem obrany o tom, že možná jako vláda přijdeme s rekonfigurovaným návrhem ne co do počtu, ale co do struktury (české mise v Afghánistánu)," vysvětlil Fischer. Posílen by tak byl podíl instruktorů na úkor vojenské části kontingentu. Podle premiéra by tento návrh měl být v souladu s potřebami NATO, ale zvyšoval by i průchodnost v české Poslanecké sněmovně. ČR chce letos posílit svou několikasetčlennou afghánskou misi o 55 vojáků.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist