Prezident Václav Klaus

Český prezident Václav Klaus po setkání s lídry USA a Ruska Barackem Obamou a Dmitrijem Medveděvem považuje novou rusko-americkou smlouvu za významnější krok k jadernému odzbrojení, než původně očekával. Klaus je velmi rád, že oba státníci podepsali dnes dokument právě v Praze. Řekl to novinářům po slavnostním obědě, který uzavřel ceremoniál podpisu na Pražském hradě. 

Prezident připomněl svůj článek, v němž nechtěl ve čtvrtek podepsaný dokument označovat za "odzbrojovací revoluci". Při psaní se mu tento výrok zdál "vtipný", ale dnes by si jej prý odpustil. "Myslím, že je to větší smlouva, než jsme si do jisté míry mysleli," zdůraznil český prezident.

Podpis dohody byl podle Klause "věcí mimořádnou a věcí mimořádně úspěšnou", ke které i ČR dala svůj "malý příspěvek". Oba prezidenti podle něj velmi ocenili pražskou atmosféru. "Určitě to přispělo k dalšímu posílení našich vzájemných vztahů," poznamenal.

"Chápeme tuto smlouvu jako důležitý signál a jako významný krok vpřed ve snaze učinit náš svět bezpečnější. Věřme, že bude mít v dohledné době další pokračování," uvedl Klaus v projevu na slavnostním obědu.  

Premiér Jan Fischer Premiér Jan Fischer na slavnostním obědě

Také podle předsedy vlády Jana Fischera je důležitý fakt, že prezidenti Medveděv a Obama si vybrali k ceremoniálu právě české hlavní město. Fischer to řekl novinářům ve Španělském sále Pražského hradu, kde prezidenti dokument podepsali.

"Jakkoliv se analytické komentáře rozcházejí a vždy to někdo považuje za nedostatečné, někdo za odklízení starých zbraní. Takový názor nesdílím," poznamenal premiér. Fakt, že podpis se odehrál v Praze podle něj nic nemění na příslušnosti České republiky k Severoatlantické alianci. Někteří kritici v minulých dnech poukazovali na fakt, že podobné smlouvy se zpravidla podepisovaly v neutrálních státech.

"To, že se oba rozhodli setkání a podpis uskutečnit v Praze, je výborné a také to o něčem svědčí," dodal Fischer. Také Klaus, který byl hostitelem summitu, nedávno setkání označil za poctu pro Českou republiku.

Obamovu iniciativu směřující ke světu bez jaderných zbraní musí podle Fischera prověřit čas. "Expektace se mohou či nemusí vyplnit. Je to z americké strany výrazný krok a uvidíme také dál, jak ho bude vnímat celá planeta," dodal premiér.

Lídr ODS Petr Nečas Petr Nečas

Podpisu byl přítomen i volební lídr ODS a místopředseda strany Petr Nečas. "Logika je podle mého názoru v tom, že prezident Obama v Praze před rokem vyhlásil protijadernou iniciativu, tak zřejmě chce v této logice uzavřít tuto smlouvu tady v Praze," podotkl Nečas. Praha se podle něj zviditelní jen na pár hodin. "Že by to mělo nějaký trvalejší charakter, to myslím, že ne," dodal lídr ODS. Připomněl, že i po dnes dohodnutém snížení jaderných arsenálů mají obě velmoci kapacitu několikanásobně zlikvidovat život na planetě. "Ale obecně je pozitivní zpráva, že je kusů (jaderných zbraní) méně," podotkl Nečas.

Připomněl ale také, že demokracii a svobodu západního světa, kam nyní patří i ČR, mimo jiné umožnila "myšlenka jaderného odstrašení". Z tohoto úhlu pohledu je Nečas poněkud skeptický k Obamovým slovům o tom, že takový koncept je přežitek. "Kdyby tady nebyly autoritativní režimy, které se snaží získat jaderné zbraně, bylo by to hezké, ale obávám se, že takto bezpečný svět ještě není a nebude," poznamenal lídr ODS.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek Předseda ČSSD Jiří Paroubek

Předseda ČSSD Jiří Paroubek Nečasovu skepsi nesdílí. "Nevím, jestli je to přelom. Ale určitě je to výborná věc. Jakékoliv zmírnění napětí je výborná věc pro Evropu i pro svět," řekl Paroubek novinářům. Obamovu politiku nazval prý už před rokem "bez jakéhokoliv ostnu" idealistickou. "Myslím, že přinesla ovoce, a z druhé strany musím také ocenit realismus Rusů. To je myslím věcný přístup a ukazuje se, že současní vládcové Ruska Medveděv a (premiér Vladimir) Putin jsou realističtí politici," dodal šéf nejsilnější české opoziční strany.

I při nákladech, které jen policie na svá opatření odhaduje na 50 milionů korun, je dnešní pražský podpis podle Paroubka pro ČR a její hlavní město reklamou zdarma.

Související