Strana Věci veřejné (VV) by zavedla nájem stavebním firmám za staveniště při opravách silnic s cílem je co nejvíce zkrátit. V místech, kde by to nikoho neobtěžovalo, by měli dělníci pracovat nepřetržitě. Věci veřejné chtějí také snížit údajnou korupci při zadávání zakázek na dopravní stavby a prosadit satelitní mýtné místo současného mikrovlnného, řekli v úterý zástupci strany.

Korupce v zakázkách na dopravní stavby je podle jihočeského lídra VV Viktora Paggia největším problémem. "V soutěži pana ministra zvítězí firma pana ministra," řekl Paggio a poukázal na bývalého ministra dopravy za ODS Aleše Řebíčka a jeho spojení s firmou Viamont. Konkrétní příklad zakázky ale Paggio nesdělil, odkázal na novinové články. "Je to věc, která je uzavřená," podotkl lídr VV a dodal, že strana se chce soustředit na budoucnost.

Zavedla by zákaz účasti ve veřejných zakázkách pro firmy s anonymními majiteli, testovala by korupční odolnost úředníků nabízením fiktivních úplatků, zveřejňovala by veškeré údaje o tendrech na internetu včetně uzavřených smluv, vyjmenoval Paggio.

Při opravách silnici by na začátku jejich zadání investor stanovil cenu za pronájem staveniště. Firmy by měly finanční zájem pracovat co nejrychleji. "Zkrátila by se doba oprav, které jsou pro motoristy zatěžující," uvedl člen dopravní komise VV Stanislav Huml. Nepřetržité práce mimo zastavěné oblasti jsou běžné například v Belgii a ve Spojených státech, dodal.

Věci veřejné prosazují také zavedení satelitního systému mýtného, které je podle nich modernější než současný mikrovlnný. Prolobbovala jej firma Kapsch, prohlásil Paggio, jenž by chtěl vyšetřit okolnosti přidělení zakázky. Výtěžek z mýtného by měl jít výhradně do státního fondu dopravní infrastruktury, dodal jihočeský lídr VV.

Představitelé strany také kritizovali podle nich neefektivní čerpání peněz z evropských fondů. Podle lídra moravskoslezské kandidátky Kristýny Kočí je potřeba například zjednodušit administrativu, zřídit centrální poradenské místo, zavést kontrolu projektů a u malých obcí vyřešit problém s tím, že nemají peníze na spolufinancování. Peníze by měly jít do oblastí, v nichž je o ně zájem.

Podle stínového ministra zahraničí VV Josefa Zieleniece by se evropské dotace neměly využívat na projekty, které mohou v budoucnu zatížit veřejné rozpočty. Více peněz by mělo jít na projekty boje s nezaměstnaností, dodal.

Výzkumné agentury se shodují, že zástupci nyní regionální strany Věci veřejné v květnu zasednou v lavicích Poslanecké sněmovny. Nejlepší výsledek přisoudil straně s Radkem Johnem v čele průzkum od Factum Invenio. V polovině března uvedl, že by VV získaly 7,8 procenta hlasů. CVVM jim v březnu přisoudilo 7 procent.