Exprezident Václav Havel by jako třetího českého prezidenta po sobě a Václavu Klausovi nejraději viděl šéfa obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni Šimona Pánka. Havel to uvedl pro pondělní vydání týdeníku Respekt.

"Je dlouho obecně znám jako jeden z vůdců studentů v revoluční době a dvacet let, která od té doby uběhla, strávil především budováním a prací nejdůležitější české nadace Člověk v tísni, působící dnes na celé planetě a schopné leckdy někde pomáhat víc než sám stát," pochválil Havel Pánka.

Pánek se zajímá o politiku, ačkoliv nikdy "nezakládal strany, nekroužil v jejich orgánech", upozornil exprezident. Není prý konfliktní, dokáže si stát na svém, je podle Havla sympatický, zná jazyky a umí mluvit spatra. Někdejší prezident navíc pokládá za důležité, že by s ním přišla do nejvyšší politiky "mladší generace lidí už v podstatě nepoznamenaných komunismem".

Tento svůj námět prý už i "velmi soukromě" vyslovil v prostředí Strany zelených či TOP 09. "Ale bylo to opravdu jen velmi soukromé. Nic jiného to ostatně ani být nemůže, já prezidenta nenavrhuji, nevolím a v žádné straně, kde bych mohl nějakého kandidáta prosazovat, nepůsobím," poznamenal Havel. Je si prý vědom, že jeho podpora může být vnímána jako "polibek smrti".

Na Hradě by také mohla vládnout žena

Podle někdejšího československého i českého prezidenta by strany ucházející se o hlasy v nadcházejících květnových volbách do Poslanecké sněmovny měly říct voličům, koho chtějí v roce 2013 jako hlavu státu navrhnout a posléze volit. 

Sebe i svého nástupce Klause Havel označil za "do značné míry produkty revoluční doby". Politické strany by v nynějších volbách podle něj měly dopředu deklarovat, koho považují za vhodného kandidáta do funkce hlavy státu. "Tím spíš, že v dané situaci to nebude jen volba mezi panem X a panem Y, ale do značné míry rozhodování o charakteru a smyslu té funkce, typu osob, které ji mohou zastávat, i o způsobu, jak dotyčnou osobu hledat," vysvětlil v Respektu Havel.

Zopakoval také svůj známý názor, že by bylo dobré, kdyby byla na Pražský hrad zvolena žena. "Mimo jiné proto, že by mohla - snad - přispět ke kultivaci politiky a lépe rehabilitovat takové hodnoty, jako je cit pro život jedinců nebo vkus. Prozatím se mi ale bohužel zdá, že dámy, které by podle mne přicházely v úvahu, mají ještě menší šanci než Pánek," uzavřel Havel.

Současný prezident Václav Klaus již v roce 2013 kandidovat nemůže. Jako jeho možný nástupce se prozatím přihlásil šéf Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Kandidovat by mohl také ekonom Jan Švejnar nebo bývalý premiér a předseda Strany práv občanů Zemanovců Miloše Zeman.

Pokud ve sněmovních volbách uspějí levicové strany, budou mít dostatek hlasů pro prosazení svého uchazeče o prezidentský úřad. V této souvislosti se nejčastěji zmiňuje nejčastěji jméno předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.