Výpočet DPH ze slev pro zaměstnance

Stav do konce roku 2009:

Firma, která poskytne zaměstnanci či "osobě blízké" slevu, zaplatí DPH jen z ceny, za kterou mu zboží či službu prodala

Po novém roce:

Firma zaplatí DPH z "ceny obvyklé", tedy takové, za kterou by nakoupil běžný zákazník

Čeho se to týká:

- režijních jízdenek 
- závodního stravování 
- jakékoli vlastní služby či výrobku poskytnutého se slevou

Na koho se to vztahuje:

Osobou blízkou může být zaměstnanec, příbuzný nebo kapitálově spojené osoby (například mateřská a dceřiná společnost)

Prezident Václav Klaus v pondělí vetoval novelu, která snižuje zdanění zaměstnaneckých výhod. Změnu požadovaly odbory, které kvůli ní hrozily i celorepublikovou stávkou v dopravě. Podle Klause byla novela připravena příliš rychle a je nespravedlivá.

"Novela má podporu určité skupiny zaměstnanců i zaměstnavatelů, neboť jim má přidat z veřejných rozpočtů. Je však nespravedlivá, protože vede k tomu, že třetí osoby - daňoví poplatníci - připlácejí jedné skupině zaměstnanců na zaměstnanecké benefity domluvené výhradně mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem," uvedl mimo jiné ve zdůvodnění svého veta Klaus.  

Podezření podle něj vzbuzuje také rychlost, s jakou byla změna zákona přijata. "Zákon byl projednáván urychleně pod tlakem odborářské zájmové skupiny," napsal prezident. Při schvalování podle něj došlo ke zneužití institutu legislativní nouze.  

Úpravu zákona o dani z přidané hodnoty tak dostanou na stůl znovu poslanci, kteří mohou veto přehlasovat. Není jisté, zda to do květnových voleb stihnou. Rozhodovat by o něm mohli na nejbližší řádné schůzi v polovině dubna. Pro návrh požadovaný odbory ve sněmovně zvedlo ruku 106 poslanců. Tento počet by stačil pro přehlasování prezidentova veta.

Prezident své negativní stanovisko k legislativnímu návrhu avizoval již dříve. "Já považuji jednání odborů za naprosto neadekvátní situaci, vlastně darebné a falešné, a mrzí mě, že není proti tomu rezolutnější odpor," prohlásil na začátku března.

Svůj postoj nyní detailně odůvodnil v dopise, který zaslal předsedovi dolní komory Parlamentu Miloslavu Vlčkovi. V něm mimo jiné zdůraznil, že původní zákon zaměstnanecké benefity nerušil, ale jen měnil výpočet daně. I když se na veřejnosti diskutují hlavně režijní jízdenky, zákon má podle něj dopad na zdanění velkého množství benefitů a je třeba brát ohled na dopad na státní rozpočet.

Režijky, stravování, rekreace...

Vyšší zdanění zaměstnaneckých výhod, mezi které patří například dopravné včetně režijních jízdenek, závodní stravování, rekreace a bydlení na ubytovnách, platí od letošního ledna. Nový způsob stanoví, že se daň z přidané hodnoty ze zaměstnaneckých výhod stanoví z tržní ceny, a ne z ceny snížené. Tím se zvyšuje i samotná daň a o ni se navyšuje konečná cena. To se právě nelíbilo odborářům, zejména v dopravních odborech, kteří kvůli tomu hrozili stávkou.

Vláda pod hrozbou stávky přišla urychleně s novelou, která vrací úroveň zdanění na úroveň platnou do konce loňského roku. Sněmovna ji schválila ve stavu legislativní nouze, Senát ji ale poslancům vrátil. Stejně se nyní zachoval i prezident.

Související