Výpočet DPH ze slev pro zaměstnance

Stav do konce roku 2009:

Firma, která poskytne zaměstnanci či "osobě blízké" slevu, zaplatí DPH jen z ceny, za kterou mu zboží či službu prodala

Po novém roce:

Firma zaplatí DPH z "ceny obvyklé", tedy takové, za kterou by nakoupil běžný zákazník

Čeho se to týká:

- režijních jízdenek 
- závodního stravování 
- jakékoli vlastní služby či výrobku poskytnutého se slevou

Na koho se to vztahuje:

Osobou blízkou může být zaměstnanec, příbuzný nebo kapitálově spojené osoby (například mateřská a dceřiná společnost)

Prezident Václav Klaus v pondělí vetoval novelu, která snižuje zdanění zaměstnaneckých výhod. Změnu požadovaly odbory, které kvůli ní hrozily i celorepublikovou stávkou v dopravě. Podle Klause byla novela připravena příliš rychle a je nespravedlivá.

"Novela má podporu určité skupiny zaměstnanců i zaměstnavatelů, neboť jim má přidat z veřejných rozpočtů. Je však nespravedlivá, protože vede k tomu, že třetí osoby - daňoví poplatníci - připlácejí jedné skupině zaměstnanců na zaměstnanecké benefity domluvené výhradně mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem," uvedl mimo jiné ve zdůvodnění svého veta Klaus.  

Podezření podle něj vzbuzuje také rychlost, s jakou byla změna zákona přijata. "Zákon byl projednáván urychleně pod tlakem odborářské zájmové skupiny," napsal prezident. Při schvalování podle něj došlo ke zneužití institutu legislativní nouze.  

Úpravu zákona o dani z přidané hodnoty tak dostanou na stůl znovu poslanci, kteří mohou veto přehlasovat. Není jisté, zda to do květnových voleb stihnou. Rozhodovat by o něm mohli na nejbližší řádné schůzi v polovině dubna. Pro návrh požadovaný odbory ve sněmovně zvedlo ruku 106 poslanců. Tento počet by stačil pro přehlasování prezidentova veta.

Prezident své negativní stanovisko k legislativnímu návrhu avizoval již dříve. "Já považuji jednání odborů za naprosto neadekvátní situaci, vlastně darebné a falešné, a mrzí mě, že není proti tomu rezolutnější odpor," prohlásil na začátku března.

Svůj postoj nyní detailně odůvodnil v dopise, který zaslal předsedovi dolní komory Parlamentu Miloslavu Vlčkovi. V něm mimo jiné zdůraznil, že původní zákon zaměstnanecké benefity nerušil, ale jen měnil výpočet daně. I když se na veřejnosti diskutují hlavně režijní jízdenky, zákon má podle něj dopad na zdanění velkého množství benefitů a je třeba brát ohled na dopad na státní rozpočet.

Režijky, stravování, rekreace...

Vyšší zdanění zaměstnaneckých výhod, mezi které patří například dopravné včetně režijních jízdenek, závodní stravování, rekreace a bydlení na ubytovnách, platí od letošního ledna. Nový způsob stanoví, že se daň z přidané hodnoty ze zaměstnaneckých výhod stanoví z tržní ceny, a ne z ceny snížené. Tím se zvyšuje i samotná daň a o ni se navyšuje konečná cena. To se právě nelíbilo odborářům, zejména v dopravních odborech, kteří kvůli tomu hrozili stávkou.

Vláda pod hrozbou stávky přišla urychleně s novelou, která vrací úroveň zdanění na úroveň platnou do konce loňského roku. Sněmovna ji schválila ve stavu legislativní nouze, Senát ji ale poslancům vrátil. Stejně se nyní zachoval i prezident.

Nudíte se na poradě?

Vyřešte dnešní hlavolam HN

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist