CVVM: ČSSD by volilo 32 procent, ODS si polepšila na 25,5

Volby by nyní vyhrála ČSSD se ziskem 32 procent hlasů, druhá ODS by měla 25,5 procenta, což je o pět procentních bodů víc než v únoru. Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Do sněmovny by se dostaly ještě KSČM s 12 procenty, TOP 09 s deseti procenty a Věci veřejné (VV) se ziskem sedmi procent. Hranici pěti procent by nepřekonali lidovci ani zelení.

Občanští demokraté ve středu představením svých plánů na podporu zaměstnanosti odstartovali takzvanou měkkou fázi volební kampaně. Šéf ODS Mirek Topolánek přitom znovu odmítl, že by jeho strana v předvolebním souboji s konkurenční ČSSD zaspala. ODS podle něj na ostrou kampaň stačí posledních šest týdnů před volbami. Socialisté prý svými plány a masivní kampaní potenciální voliče ODS spíše děsí, což občanským demokratům vyhovuje.

"Jiří Paroubek v současné době za peníze ČSSD dělá kampaň ODS, a to je věc, která mě těší, protože jejich konference v sobotu a neděli musela všechny normální, rozumné, možná ne úplně obyčejné lidi, vyděsit," řekl Topolánek novinářům. Socialisté o víkendu v Teplicích představili svůj volební program. Slíbili mimo jiné vyšší daně či 13. důchody.

Topolánek se ve středu před novináři bránil výtkám, že ODS zatím ve volební kampani tahá za kratší konec a marketingově ČSSD úplně vyklidila pole. ODS podle něj měla načasování kampaně dlouho naplánované a nechce své voliče tři měsíce "otravovat" masivní kampaní. Voliči, na které ODS cílí, podle Topolánka příliš nedají na billboardy a podobný typ marketingu. ODS proto prý své billboardy vyvěsí až šest týdnů před volbami a zatím se bude orientovat spíše na tištěná a elektronická média.

Aby to voliči ještě jednou ODS hodili

Předseda ODS připustil, že občanští demokraté před těmito volbami nebyli v dobré kondici a před zahájením volební kampaně museli řešit například aféry s nákupy černých duší. ODS si podle něj uvědomila, že pokud neudělá kroky, které ji před voliči učiní věrohodnější, nemá vůbec ve volbách šanci. Topolánek míní, že strana v těchto volbách bojuje o to, aby jí to její potenciální voliči i přes všechny výhrady "ještě jednou hodili".

Strana se podle něj svou pověst snažila napravit tím, že zrušila některá oblastní sdružení kvůli účelovým náborům členů a zavedla nový klíč pro nominace na stranický kongres, který má podobným machinacím do budoucna předejít. V reakci na situaci v pražské ODS, která se v době začínající volební kampaně potýká s kauzou Opencard a která řešila i spory o to, zda jít do voleb i s tváří pražského primátora Pavla Béma, Topolánek poznamenal, že ne všechny regiony vnitřní změny přijaly.

ODS podle Topolánka nicméně ještě má dost času na to, aby volby vítězně zvládla. "To, že pořád ještě sociální demokraté vedou o nějaký procentní bod, mě nechává naprosto chladným. Z posledních dvaceti let víme, že situace dva a půl měsíce před volbami není relevantní, nevypovídá o atmosféře ke dni voleb," prohlásil Topolánek. Připomněl, že v této fázi volební kampaně před minulými sněmovními volbami ODS vedla před ČSSD o více než dvacet procent, a volby nakonec málem prohrála.

Bém na kandidátce zůstane

Regionální rada pražské ODS rozhodla, že na 15. dubna svolá mimořádný regionální sněm. ČTK to řekli někteří členové rady. Svolání sněmu žádala třetina oblastních sdružení pražské ODS, předseda pražské pobočky strany a primátor Pavel Bém to ale odmítal. Podle některých členů rady se pražská ODS na svolání sněmu jednomyslně shodla. Kandidátka pro sněmovní volby se ale již měnit nebude.

Rada ve středu schválila podle místopředsedy pražské ODS Pavla Klegy také program dubnového sněmu. Delegáti budou jednat o kandidátech do Senátu, schvalovat budou pravidla pro tvorbu kandidátních listin pro volby do zastupitelstva hlavního města. Na program rada zařadila také časový harmonogram voleb a kampaně do zastupitelstva. Vedení pražské ODS by mělo delegátům představit rovněž kampaň do sněmovních voleb.

Znovu už se ale nebudou delegáti zabývat kandidátními listinami do sněmovních voleb, ty totiž musí být podány do 23. března. Bém by tak měl zůstat "dvojkou" na kandidátce, lídrem zůstane první místopředseda strany a starosta Prahy 13 David Vodrážka.

Dá se očekávat, že někteří členové budou chtít na sněmu řešit i personální otázky týkající se vedení pražské ODS. Delší dobu už se totiž mluví o tom, že se některým členům nezamlouvá, že místopředsedou pražské ODS byl na podzim zvolen kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík. Podle úterních informací serveru Aktuálně.cz chtějí někteří členové ODS sesadit i Béma.

Podle Klegy ale požadavek na to, aby se na sněmu jednalo o personálních změnách, na středečním jednání nezazněl. Ti, kteří změny chtějí, by tedy museli takový bod prosadit do programu přímo na jednání sněmu. Není jisté, zda by takový záměr měl většinovou podporu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist