Cílem má být zprůhlednit systém přidělování milionových zakázek v Česku. „Budeme chtít od politiků slib, že tu novelu prosadí během prvních tří měsíců existence nové vlády. Tím ukážou, jak boj s úplatky myslí vážně,“ řekl ředitel americké obchodní komory Weston Stacey.
Byznysmenům z USA došla trpělivost s tím, že téměř nemají šanci dosáhnout na státní zakázky, které naopak za nejasných podmínek dostávají firmy s neznámými vlastníky. "Chceme, aby systém zadávání veřejných zakázek obnovil reputaci dané země, aby se přitáhlo více investic, což povede ke tvorbě pracovních míst," řekl v ČT Stacey.
Americká komora ale nechce, aby v přípravě zákona hrála hlavní roli politika a doporučil se obrátit na odborníky včetně Transparency International. "Nechme je, ať definují, jaké jsou zásady zadávání veřejných zakázek," řekl Stacey.
"Podstatné je, aby tlak nešel pouze od novinářů a neziskových organizací," řekl k iniciativě konmory v Otázkách Václava Moravce ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka. "U nás se rozděluje ve veřejných zakázkách ročně více než 600 miliard korun. Deset až patnáct procent se pak neefektivně ztrácí," popsal situaci.
Ondračka uvedl, že je nutné mluvit o posílení a hlavně odpolitizování kontrolních institucí, jako je antimonopolní úřad nebo Nejvyšší kontrolní úřad.
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist