Šéf Americké obchodní komory Weston Stacey dosáhl prvního zářezu na pažbě při svém tažení za změnou systému veřejných zakázek v Česku. Sociální demokraté jej poté, co na jeho iniciativu tento týden upozornily HN, pozvali na svou programovou konferenci do Teplic.

„Doufám, že se nám podaří společně uspět,“ zakončil Stacey svůj projev, v němž zopakoval, o co byznysmenům jde: tedy o změnu zákona o zadávání veřejných zakázek. Netransparentní tendry jsou totiž podle Američanů klíčem ke korupci v Česku.

Po Staceym si vzal slovo předseda ČSSD Jiří Paroubek a slíbil, že během druhé poloviny roku 2010 změní jím vedená vláda systém tendrů. Přesně to přitom americká komora chtěla – jejím cílem bylo, aby se politici před volbami zavázali, že rychle „sjednají nápravu“.

V loňském roce se v Česku za veřejné zakázky utratilo přes 200 miliard korun a podle průzkumu Asociace středních a malých podniků úplatky spojené s tendry činily kolem deseti procent sumy, tedy asi dvacet miliard korun.

Byznysmeni žádají, aby se veškeré informace o zakázkách objevovaly na internetu, aby soutěže nemohly vyhrávat firmy bez jasné vlastnické struktury a aby úředníci nesli odpovědnost, pokud se zakázky jejich vinou buď prodraží, nebo nepovedou.

Komora si přeje změnu do tří měsíců po volbách

Americká obchodní komora, která zastřešuje téměř pět set firem, mezi nimi giganty jako Microsoft, Philip Morris nebo IBM, se odhodlala k nevídané akci: dává dohromady speciální tým, který ještě do květnových voleb připraví radikální novelu zákona o veřejných zakázkách.

„Budeme chtít od politiků slib, že tu novelu prosadí během prvních tří měsíců existence nové vlády. Tím ukážou, jak boj s úplatky myslí vážně,“ řekl Stacey.

Byznysmenům z USA došla trpělivost s tím, že prakticky nemají šanci dosáhnout na státní zakázky, které naopak za nejasných podmínek dostávají firmy s neznámými vlastníky. „Řada amerických firem se už radši přeorientovala jen na privátní sektor, kde to funguje mnohem lépe,“ doplnil Stacey.

Součástí týmu by měli být zástupci dalších zemí nebo tuzemských politických stran. Pozvánku obdržely mimo jiné obchodní komory Německa, Británie, Francie či Kanady. Podílet se na přípravě bude i protikorupční spolek Transparency International.