Lidé, kteří nežijí na horách se podle meteorologů mohou za pár dní těšit na jarní počasí. Ty druhé zasypou o víkendu vydatné přívaly sněhu. Připadnout tam přitom může 20 až 50 centimetrů sněhu.

Navíc by měl foukat silný vítr, který může tvořit sněhové jazyky. S nimi by měli počítat hlavně lidé v Krušných horách a v Krkonoších.

Výstraha před sněhovými jazyky platí od dnešního poledne do pondělních 18:00 konkrétně pro vyšší polohy Karlovarského, Královéhradeckého, Libereckého a Ústeckého kraje.

Do Česka bude podle meteorologů proudit chladný a vlhký vzduch od severozápadu. Vítr v nárazech může na horách dosahovat až 90 kilometrů v hodině. V noci a ráno se navíc bude místy tvořit náledí. Lidé by proto neměli do hor jezdit bez zimní výbavy a měli sledovat informace Horské služby.

Do konce tohoto týdne bude ještě sněžit na celém území Česka, napadnout může kolem pěti centimetrů. Noci budou stále chladné, přituhne až na minus osm, později na minus tři stupně.

V nižších polohách ale mrazivá zima po víkendu už konečně začne ustupovat. Na konci příštího týdne se oteplí až na 11 stupňů Celsia.

Podle měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přijdou se začátkem dubna do Česka teploty až kolem 16 stupňů Celsia. Sněžit má během měsíce už jen na horách, nížiny skropí déšť. Následujících 30 dní prý bude teplotně a srážkově podprůměrných.