Ministr pro lidská práva Kocáb nabídl premiérovi Janu Fischerovi kvůli svému soukromí demisi, předseda vlády ji zatím nechce přijmout. Důvodem Kocábova kroku je probírání jeho rodinných záležitostí v médiích. Deník Blesk ve středu uvedl, že Kocáb má poměr se svou mluvčí Lejlou Abbásovou.

"Premiér hodlá s ministrem o celé záležitosti osobně hovořit s tím, že v tuto chvíli je rozhodnut jeho demisi nepodpořit," napsal ČTK mluvčí vlády Roman Prorok. Potvrdil, že Fischer dostal ve středu od Kocába dopis s nabídkou rezignace.

Ministr svůj krok podle serverů Týden.cz a Aktuálně.cz zdůvodnil tím, že nechce ohrozit téma lidských práv a dopustit, aby se z věcné debaty stala debata o osobních vztazích. "Ve chvíli, kdy některá média zveřejňují citlivé informace z mého soukromého života, se proto chci zachovat v souladu se svým svědomím," citovaly jej servery.

Kocáb, nominovaný Stranou zelených, je jediným členem kabinetu, který vstoupil do úřednické vlády po předchozím angažmá v koaličním kabinetu Mirka Topolánka. Funkce se ujal ve druhé polovině loňského ledna. Předtím byl znám jako hudebník, podnikatel a člověk, který počátkem 90. let pomohl tomu, aby ze země odešli sovětští vojáci.

Podle Blesku se Kocábova manželka Marsha rozhodla s manželem po 27 letech manželství rozvést kvůli údajném poměru, který má ministr se svou třicetiletou mluvčí. Abbásovou, která je modelkou a moderátorkou, do Strakovy akademie přivedl při nástupu do ministerské funkce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist